Interiéry a nábytek

Rekonstrukce? Připravte se na její přežití

Napsal  | 

Rekonstrukce je úžasná věc, na kterou se můžete těšit i dlouhé roky. Také je to věc, která se dokáže mávnutím proutku proměnit v naprostou katastrofu. Abyste rekonstrukci přežili, máme pro vás pár tipů, na co se musíte připravit. Když budete totiž ke všemu přistupovat s rozvahou a budete vědět, co máte čekat, uvidíte, že budete všechno snášet lépe. A některým situacím se pak možná dokážete i zasmát!

Rekonstrukce vám rozhodí běžný režim

Při prvním pomyšlení na rekonstrukci se musíte smířit s tím, že přijdete o veškerý běžný režim. Žádná pravidla, rituály, ranní rutiny, nic z toho nebude během rekonstrukce fungovat. A je prakticky jedno, jakou část domu budete zrovna opravovat a zvelebovat. O ranní sprchu přijdete během rekonstrukce koupelny, o příjemný nedělní oběd vás okrade předělávání kuchyně a odpočinek na zahradě nebude možný kvůli přesazování, rytí a stavbě pergoly.

Myslete ale na to, jak nádherně se bude na běžný režim znovu najíždět po tom, co bude všechno nové a blyštivé. Smiřte se s tím, že během rekonstrukce nic není jako obvykle. Pokud můžete, využijte během rekonstrukce dovolenou, můžete tak na spoustu věcí dohlédnout. Nebo ještě lépe, využijte dovolenou a klidně někam odjeďte! Pokud si platíte profesionální firmu, měla by být schopná zvládnout vše bez vašeho dohledu.

K rekonstrukci musíte přistupovat,  jako k něčemu báječnému, co jste si přáli a co stojí za konečný výsledek. A úžasným věcem je čas od času nutné něco obětovat.

Rekonstrukce je špinavá, prašná a hlučná 

Během rekonstrukce je nutné něco obětovat, to ano, ale neměl by to být váš zdravý rozum. Proto musíte počítat s tím, že je to proces špinavý a prašný, plný uklízení, utírání, vysávání a pak zase uklízení. A tak je to pořád dokola. Občas se k tomu přidá také hluk. Pořádný hluk. Pokud milujete dokonale uklizenou a tichou domácnost, od této představy se musíte na chvíli oprostit. Milované věci, které nesnesou prach, musíte schovat a všechno ostatní, alespoň provizorně zakrýt. A taky byste si měli koupit špunty do uší.

Může se stát, že některé stavební práce vzduch znečistí příliš. Bourání, broušení, ale také nahazování omítek a jejich schnutí, může být pro někoho náročné, stavební materiály mohou mít silný zápach a pro citlivější povahy je lepší přesunout se na pár dní třeba k rodičům. Pokud takovou možnost nemáte, snažte se doma v uzavřených místnostech trávit co nejméně času. Jedná se sice o krátkodobou záležitost, ale ani prach ani hluk nejsou pro vaše tělo vhodné.

Rekonstrukce je jízda na horské dráze

Připravit se musíte také na psychický stav nejen svůj, ale vašich nejbližších. Rekonstrukce je krizové období, kdy může být frekvence hádek mnohem větší, než je ve vaší domácnosti obvyklé. Obrňte se proto trpělivostí a snažte se tento proces zvládnout s grácií. Manželky pláčou, že je je všude nepořádek a muži se rozčilují, že to nejde podle plánu. Každý má něco a každý jinak snáší různé vjemy, chvíle nadšení budou proto střídat chvíle vzteku a celý proces bude jako jízda na emocionální horské dráze. Výsledek bude ale zaručeně stát za to! Tak hlavu vzhůru!

 

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *