Tuhé a dlouhé zimy vyžadují péči nejen o nás a naši duši, ale také o jiné živé tvory, které se bez naší pomoci obejdou těžko. Ptačí opeřenci během zimních měsíců totiž začínají strádat kvůli nedostatku potravy. Pojďme jim nabídnout pomocnou ruku.
Způsobů, jak ptáčky v zimě dokrmovat, je mnoho. Nejrozšířenějším způsobem bývá krmítko, které je dnes součástí parků, balkonů, teras a zahrad naprosto běžně.
Mnoho druhů ptáků během zimy odlétá do teplých krajin. Ptáci, kteří u nás zimu přetrvají, jsou sice odolnější a na zimu bývají stavěni, naši pomoc ale i tak rádi přijmou. Kvalitní zob v krmítku potěší nejednoho opeřence.
Kdy krmíme?
Ptáčky přikrmujeme od listopadu do března, tedy v období, kdy teploty klesají a nabídka potravy se snižuje. Ze začátku zimy ptáčky krmíme v menších dávkách, protože v tu dobu ještě mají dostatek přirozené potravy. Dávky postupně zvyšujte podle mrazů a sněhových pokrývek, kdy je pro ptáčky těžší se dostat k potravě. Takhle můžete krmit až do začátku jara.
Kam krmítko umístit?
Ideální místo po krmítko je alespoň 1,5 metrů nad zemí na bezpečném závětrném místě, kde nehrozí nadměrný ruch. Vzdálenost od nejbližších stromů a keřů by měla být alespoň 2 až 3 m. Vždy pořizujte nebo vyrábějte takové krmítko, které bude dobře skryté a nebude do něj pršet.
Jaké množství potravy je ideální?
Množství vždycky přizpůsobujte aktuálnímu počasí. Během chladna a mrazů podávejte více krmiva.
Jak se o krmítko starat?
Zob pravidelně doplňujte a krmítko čistěte od trusu a slupek. Krmítko se doporučuje alespoň jednou za měsíc čistit důkladněji. Můžete jej sundat a doma vymýt a nechat usušit. Z tohoto důvodu bývají praktičtější krmítka, která jdou rozebrat.
Na mytí použijte horkou vodu a kartáč s trochu saponátu. Po vymytí důkladně vypláchněte všechny části čistou vodou a nechte okapat a důkladně oschnout.
Při manipulaci s krmítkem si nezapomeňte umýt ruce, ačkoliv většina ptačích nemocí na člověka přenosná není.
Co do krmítka sypat?
Ideální je oves, slunečnice, proso, luštěniny nebo obiloviny. Myslete také na pítko. Ptáčci potřebují pít i v zimě. Vedle nešlápnete, pořídíte-li:
- slunečnicová semínka
- oves
- proso
- pšenice
- luštěniny
- kukuřice
- jablka
- tukové směsi
- drcená jádra vlašských a lískových ořechů
- maličké kousky syrového masa pro dravce
- strouhaná mrkev
V obchodech můžete zakoupit i speciální směsi pro krmení ptáčků v zimě. Čím rozmanitější potrava, tím více druhů ptáků na svém krmítku můžete spatřit.
Na co si dát pozor
Nikdy nekrmte plesnivými či jinak zkaženými potravinami. Také se vyvarujte kořeněným, soleným či uzeným zbytkům. Nevhodnou stravou můžete ptáčkům uškodit, mohou pak uhynout. Nikdy jim nedávejte nekvalitní a zkaženou potravu, čerstvé pečivo, těstoviny, nebo žluklá másla.
- slaná, kořeněná, přepálená či zkažená jídla
- kuchyňské zbytky
Pokud zakoupíte lojové koule v sítku, před umístěním do krmítka je ze sítka vyndejte. Ptáčkům se v síťce totiž mohou zachytit drápky. Na lojové koule využijte vhodné držáky. Vyhněte se koulím z levného tuku, jako je například palmový olej.
Jak vyrobit krmítko?
Nejlepším materiálem pro výrobu ptačího krmítka je dřevo. Krmítko musí být dostatečně prostorné, aby si na zobu mohly pochutnat i větší druhy ptáků. Je dobré dno krmítka opatřit ohrádkou, aby zrní nevypadávalo ven. Ptáčci také budou mít prostor, na který se mohou uchytit.
Budy pro ptáčky a krmítka v různých stylech: