Domácí pohoda

Proměňte si domov v oázu klidu

Napsal  | 

Přejte si, čas od času utéct před všedními starostmi a přemístit se na místo, které bude nádhernou zenovou oázou klidu? Přesun na nejklidnější místo na světě vám neumožníme, ale rádi vám poradíme, jak si můžete proměnit svůj vlastní domov v místo plné odpočinku, klidu a míru.

Sáhněte po pevných látkách a jemných vzorech

Výrazné vzory na jemných třepetavých látkách a dalších zajímavých materiálech určitě mají ve světě designu své místo. Pokud se ale snažíte doma vytvořit klidnou atmosféru, sáhněte raději po pevných materiálech a jemných nenápadných vzorech. Vzorů se totiž nemusíte vzdát. Tenké proužky tón v tónu, malé tečky nebo rybí kosti mohou být tím pravým uklidňujícím elementem třeba na polštářcích nebo dečkách.

Využijte přírodní prvky

Příroda je symbolem harmonie, a proto právě přírodní prvky nesmí ve vašem harmonickém domově chybět. Uklidňující energie, která z přírodních materiálů sálá, může prostoupit celý váš dům a všechny vás uchvátí. Kromě přírodních látek můžete vyzkoušet také tkané koše, masivní dřevo, vyplétaný nábytek nebo alespoň drobné dekorace. Mušle, kamínky, lisované květy a listy, to jsou přírodní prvky, které si můžete sami z přírody donést a svůj domov jimi nejen oživit, ale hlavně harmonizovat.

Stěnám budou slušet uklidňující odstíny

Barva místnosti se obvykle odvíjí od výmalby stěn, protože stěny představují největší souvislou plochu. Mezi uklidňující odstíny, které budou stěnám ve vaší oáze slušet, patří jemné vodní odstíny modré a zelené. Ty se mohou zdát někomu příliš chladné a pokud tak připadají i vám, vhodnou alternativou jsou odstíny taupe – jemné tmavší šedé, broskvová barva, pudrově růžová nebo moka.

Schovejte vše nepotřebné

Rušit mohou zvuky, hlasy, negativní vibrace, ale také vizuální šum. Ten může mít velmi výrazný vliv na to, jak se v místnosti cítíte. Místnosti jsou mnohem příjemnější, pokud nejsou od podlahy až po strop zaplněné věcmi. Úhledně uspořádané součásti vaší domácnosti klid jistě podpoří, ale pokuste se maximum věcí schovat a uložit a to nejlépe za zavřená dvířka komod a skříní. Na očích si nechte jen takové prvky, které jsou vám příjemné a navozují vám krásné pocity.

Pusťte dovnitř světlo a vůně

Prosvětlené vzdušné místnosti jsou vždy příjemnější než temné kobky, a proto je světlo velmi důležité. Vždycky je lepší pustit do místnosti denní světlo, než využívat osvětlení umělé. Během dne se tedy pokuste mít co nejčastěji otevřená okna a nechejte domů proudit nejen sluneční svit, ale také čerstvý vzduch. Večer volte příjemné a tlumené osvětlení, které nebudou mít na svědomí ostré zářivky, ale spíše lampičky se zajímavými stínidly nebo třeba aromatické svíčky.

Vůně vašeho domova je další věc, na kterou byste se měli zaměřit. Nepořizujte si osvěžovače vzduchu, které jsou plné chemikálií. Raději si provoňte dům květinami, svíčkami z přírodních materiálů nebo třeba sušenými bylinkami. A nezapomeňte, že klid vychází zevnitř. Tak jej v sobě zkuste najít a svůj domov v oázu klidu proměníte v mžiku.

4.3 (85.56%) 18 vote[s]

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *