Už naše babičky i dědové věděli, že je nezbytné své potraviny správně uskladnit. Jen tak si na nich mohli pochutnávat po celou zimu. Mrkev se zahrabávala do písku, stejně jako salát, kapusta, zelí nebo hrušky. Brambory ležely na dřevěném uhlí. Švestky zase v mouce. Jak ale uchovávat potraviny v dnešní době?
Základem správného uskladnění je především výběr samotného prostoru. Vhodným místem je dobře větraná, temná a chladná místnost. Ideální teplota by v ní měla být okolo 0 až 4 °C. Teplota by nikdy neměla klesnout pod tuto mez. Došlo by k promrznutí potravin a jejich znehodnocení. Správná vlhkost pro uskladnění se pohybuje okolo 85 %.
Ovoce se zeleninou nesmí přijít do styku
Základním pravidlem pro uchovávání potravin je řídit se několika málo pravidly. Chuť uskladněného ovoce může být nepříjemně znehodnocená pachy z brambor nebo zelí. Stejně tak nelze skladovat cibuli a česnek pohromadě. Ty je lepší svázat do svazku a po důkladném vyschnutí je uložit do sucha. Všechny výše zmíněné rady se hodí v případě, pokud máte sklep, nebo místnost splňující výše zmíněné parametry. Tou může být i sýpka.
Jak na skladování v domácnosti?
Zamrazení nebo sušení je asi nejvíce používaným způsobem. Dobám, kdy se hlavně zavařovalo, už dávno odzvonilo. Avšak to je škoda. Takový domácí bezinkový sirup oceníte nejen v horkých dnech, ale i při nachlazení v zimě.
Základem správného skladování je:
- vhodné umístění za použití dóz, sáčku nebo sklenic;
- pravidelná kontrola uskladněných potravin;
- odstraňování vadných, nahnilých kusů;
- kontrola skladovací teploty;
- dříve uskladněné potraviny spotřebovat jako první;
- dodržování hygieny.
Typy skladování jsou:
- suché – pro cukr, pečivo, mouku; s teplotou do +18 °C;
- chladné – pro brambory, ovoce zeleninu; s dobrým větráním a vysokou vlhkostí;
- chladící – maso, mléčné a uzenářské výrobky; s teplotou 0 °C – 10 °C;
- mrazící – maso, ovoce, zelenina pro dlouhodobé skladování, s teplotou od – 18 °C do
- – 22 °C.
Nejčastější chybou je nedodržení vhodných podmínek. Překračování minimální trvanlivosti u mraženého výrobku a skladování masa volně v chladících prostorech.
Předejít všem výše zmiňovaným chybám můžete použitím kvalitních stohovatelných dóz z plastu. Nebo kvalitních misek ze skla, které jsou dnes k dostání i s víky. Do mrazničky se potraviny dají ukládat také v sáčcích, boxech, ale i vakuově balené. K tomu vám poslouží vakuová balička potravin. Nebo si vystačíte se sáčky na zip. Pro aromatické sýry požijte dřevěná prkénka se skleněnou poklicí.
K suchým potravinám zamezíte přístup vlhkosti i vzduchu, když je uložíte do skleněné dózy s drátěným uzávěrem. Pro mouku a cukr se zase hodí skleněné nebo plechové dózy s víkem.