Interiéry a nábytek

Praktický průvodce výběrem digestoře

Napsal  | 

Cesta k vaření bez nežádoucího zápachu v interiéru vede přes výběr vhodné digestoře. Stojíte-li před výběrem nového odsavače par, nebo rovnou před rekonstrukcí kuchyně, je nejvyšší čas si zjistit ty nejdůležitější informace, podle kterých se budete rozhodovat.

Kuchyně ve skandinávském stylu s digestoří

Kuchyně ve skandinávském stylu s digestoří

Jaký výkon kuchyň potřebuje?

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru digestoře je její sací výkon. V případě, že je nedostačující, digestoř nezvládá odsávat všechny nežádoucí páry a výsledek je prakticky roven stavu, kdy kuchyň digestoř nemá. Stejně tak je výkon spojen s hlučností digestoře. Maximální výkon digestoře je udáván v m3/h. Výkon by měl být schopen vyměnit vzduch v místnosti přibližně desetkrát během jedné hodiny. Jinými slovy si musíte spočítat objem místnosti. To uděláte tak, že mezi sebou vynásobíte výšku, délku a šířku prostoru. Když vám vyjde například 40 m3, měla by mít digestoře sací výkon alespoň 400 m3/h.

Snesitelná hodnota hluku při nejvyšším stupni odtahu je přibližně 50 decibelů. Při výběru si tuto hodnotu vždy zkontrolujte, případně se zeptejte výrobce v případě, kdy není hodnota u digestoře uvedena. Při vyšší hlučnosti se stává vaření nepříjemné a prakticky není možné se v kuchyni během vaření bavit s jinými lidmi, což není zrovna ideální.

Řešení a tvar digestoře

Velmi důležité je také technické řešení konstrukce a tvaru digestoře. Třebaže se může jednat pouze o designovou záležitost, rozhodně to tak není. Mezi základní typy patří digestoře ostrůvkové, vestavěné, výsuvné, podvěsné a výklopné. Pro každou kuchyň se hodí jiné řešení.

ELECTROLUX EFB90460OX

ELECTROLUX EFB90460OX

Předpokladem pro správnou funkčnost digestoře je možnost umístit ji přesně nad varnou desku, kde vzniká největší množství par a pachů. Pokud nemá vaše kuchyňská linka dostatečnou hloubku a varná deska je předsunuta do prostoru, volte výsuvnou digestoř. Stejně tak počítejte s tím, že digestoř by měla být umístěna maximálně 70 cm nad varnou deskou. V případě větší vzdálenosti klesá její efektivita a vy ji musíte zbytečně zapínat vždy na nejvyšší výkon.

Typ ventilace

Digestoře dostupné na trhu nabízí dva typy ventilace. Na výběr máte z digestoří s odtahovým potrubím a digestoří s recyklujícím odsavačem. V prvním případě jsou páry a pachy odváděny potrubím ven. Toto řešení je účinnější, nicméně není možné instalovat v každé kuchyni, protože ne vždy máte ve vašem bydlení možnost připojit digestoř k odtahovému potrubí v podobě větrací šachty či komína. Druhý typ pára a pachy pohlcuje, filtruje a vrací zpět do prostoru kuchyně.

Vzhled digestoře

V neposlední řadě je při výběru digestoře důležitý také její design. V dnešní době již není problém si vybrat digestoř, která bude dokonale ladit s libovolným vzhledem kuchyně od rustikální až po velmi moderní. K dispozici jsou dokonce i velmi extravagantní digestoře, jejichž vzhled připomíná lustr. Je přeci skvělé při vaření používat digestoř, která nejen skvěle funguje, ale zároveň odpovídá vašemu stylu.

Zdroje:

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *