Po čem zaplesá srdce každého muže-kutila? Přece po pořádném pracovním koutku, kam si po práci může v poklidu zalézt a věnovat se svému koníčku či práci. Pokud máte domek nebo vlastníte garáž, není problém takový koutek vytvořit. V případě bytu už je situace jiná. Tady si obvykle budete muset vystačit s pracovním stolem neboli ponkem. Postavit ho můžete například v komoře, která bývá součástí vstupní chodby. Nebo oddělte paravanem část pokoje od zbytku a vytvořte si své pracovní místečko.
Ať už zvolíte své pracovní místo kdekoliv, jeho středobodem bude už zmiňovaný pracovní stůl. Nekupujte žádné levné náhražky. Mějte na zřeteli, že na něm budou probíhat všechny hrubé práce a je potřeba, aby zajišťoval všechny bezpečnostní záruky. Jaká kritéria má tedy správný ponk splňovat?
Stojí na stabilitě
Kuchyňský stůl nebo ten na zahradě podložíme vhodnou vycpávkou a nějaké kývání nás až tak nerozhází. To ale není případ pracovního stolu do dílny. Tady hraje stabilita zásadní roli. Základem kvalitního a profesionálního stolu jsou robustní a dobře vyvážené nohy a jeho rám. Ten může být zhotoven z kovu anebo ze dřeva, podobně jako samotné nohy.
Nohy u dílenských stolů bývají obvykle nastavitelné, tj. jde měnit výšku celého stolu. Většina stolů je taky opatřena kolečky kvůli mobilitě stolu. Zkontrolujte si brzdný systém těchto koleček.
Se stabilitou souvisí i vhodná výška stolu. Pro průměrně vzrostlého muže se uvádí jako ideální výška kolem 880 mm, tj. výška od země po pracovní desku. Nicméně stůl by měl být polohovatelný. Někdy budete potřebovat u svěráku pracovat ve stoje.
Pracujte na kvalitě
Většina práce se odehrává na samotné desce stolu. Její šířka není standardizovaná. Obecně se dá říci, že čím větší je, tím lépe pro vás. Máte dostatek prostoru na odkládání věcí a ještě vám zbude místo na samotnou práci. Šíři nejspíše zvolíte na základě prostoru ve vašem pracovním koutku.
Při výběru stolu hleďte i na kvalitu dřeva, ze kterého je deska zhotovená. Za nejvhodnější se považuje bukové. Takové stoly jsou vyrobeny buď přímo z bukového masivu, nebo z vrstev lisované bukové dýhy. Pokud si chcete desku zachovat po dlouhé roky, můžete ji pokrýt zbytkem linolea nebo starého koberce. Myslete na dobré upnutí ke stolu, aby vám nevznikaly nerovnosti.
Bez úložných prostor se neobejdete
Pracovní stůl bez úložných prostor by byl asi jako velký hrnec bez poklice. V takovém hrnci sice zvládnete leccos uvařit, ale něco tomu chybí a něco by nešlo uvařit vůbec. Podobně je to i se stolem, který nemá žádné zásuvky. Není zrovna ideální neustále odbíhat někam jinam pro zapomenuté nářadí.
V obchodě jde koupit samotný ponk bez zásuvek, nebo už plně vybavený stůl. V prvním případě si můžete dokoupit další komody a vyhrát si s jejich rozmístěním. Další výhodou dokoupených skříněk je jejich mobilita, pokud si je pořídíte na kolečkách. Opět se zavčas podívejte na funkčnost brzdného systému.
Zajímavou alternativou ke skříňkám je vytvořit si úložný prostor na stěně, ke které stůl přiléhá. Postačí vám několik delších hřebíků, které zatlučete v řadě podél celé délky stěny. Nyní už na uměle vytvořené háčky jen naskládáte to nářadí, se kterým nejčastěji pracujete.