Zahrada, balkón i terasa jsou skvělá místa pro trávení času. Venkovní prostředí každému prospívá a umožňuje skvělý relax. Sejít se s přáteli na zahradě je lepší než prosedět celý den v obývacím pokoji. Abyste mohli své venkovní prostory využívat i večer, musíte si pořídit vhodné venkovní osvětlení. To je nejen užitečné, pokud chcete trávit čas venku po setmění, ale také zvyšuje bezpečnost a může vás dokonce ochránit před zloději.
Proč byste měli venku svítit
Venkovní osvětlení je důležitou součástí všech obytných objektů. Není řeč jen o osvětlení zahrady nebo terasy, mezi venkovní svítidla patří také běžné zářivky nad vchodovými dveřmi nebo osvětlení příjezdové cesty či chodníku k domu. V první řadě jde o funkčnost venkovního osvětlení a hlavním požadavkem je, aby světlo v okolí vašeho domu zvýšilo bezpečnost.
Potmě je velmi jednoduché zakopnout, zranit se, narazit do něčeho nebo si jakkoliv jinak ublížit. Když uvidíte na každý svůj krok, těmto nepříjemnostem se vyhnete. A také zvýšíte pravděpodobnost, že se vašemu domu vyhnou i nevítaní hosté. Zloděje totiž určitě osvícený dům lákat nebude, ten temný je pro ně daleko snazší kořistí.
Důležitá je také estetická funkce venkovního osvětlení. Svítidla dokáží dodat vašemu domu velmi elegantní vzhled, exteriér ozvláštní a bude působit luxusněji. Zároveň se budete večer cítit na zahradě nebo terase mnohem lépe s pořádným osvětlením, než jak byste se cítili u skomírajícího plamene svíčky.
Pár označení, která vyžadují pozornost
Pořizování svítidel není příliš oblíbené, protože se zdá, že je plné záludností. Není to tak! Existuje jen pár věcí, na které se musíte soustředit. První z nich je Color Rendering Index, který má zkratku CPI a označuje, jak je venkovní světlo podobné reálnému dennímu světlu. Tato hodnota se uvádí v rozmezí 0 až 100 a čím vyšší číslo, tím je světlo ze svítidla více podobné tomu dennímu.
Druhé označení je IP a za zkratkou se schovává spojení Ingress Protection. IP je vždy doplněno nějakým číslem a toto číslo udává míru krytí, což je ukazatel toho, kam je světlo vhodné. Svítidla s označením IP20 až IP43 jsou vhodná do interiéru, IP44 a dál jsou svítidla vhodná do exteriéru a speciální kategorie IP68 jsou svítidla vhodná k osvětlení bazénu.
Pozornost si zaslouží také watty a lumeny. Tyto hodnoty vám pomohou zjistit, které světlo je úspornější. Watty označují spotřebu energie a lumeny intenzitu záření. Když lumeny vydělíte watty, získáte hodnotu, která může být klíčová při výběru osvětlení. Platí, že čím vyšší je vydělené číslo, tím méně budete za světlo platit.
Osvětlení je důležité na více místech
U domu existuje více než jedno místo, které potřebuje světlo. Než se pustíte do nakupování, promyslete si, jaké části svého pozemku chcete mít osvětlené.
U rodinného domku je základem samozřejmě vstup do domu, případně příjezdová cesta nebo cesta vedoucí od branky ke vstupním dveřím. Myslete také na případný zadní vchod do domu, protože i tam je osvětlení vhodné.
Nezapomeňte osvětlit bazén. U osvětlení bazénu se spojuje funkčnost s estetičnem. Světlo zabrání mnoha spadnutím do bazénu a osvětlená vodní hladina vypadá během letních večerů naprosto magicky.
Pergola, altánek, lavička pod stromy, zkrátka posezení na zahradě je dalším místem, kam je určitě vhodné venkovní osvětlení umístit. Cílem je totiž nejen zvýšit na zahradě bezpečnost a ozdobit si ji, ale také mít možnost zahradu využít během večera nebo noci. Proto určitě osvětlete také tu část zahrady, kde rádi trávíte čas. A abyste ze zahrady zase trefili zpět do domu, světla umístěte také na cestičku, která k vašemu posezení vede.
U teras a balkónů se rozhoduje mnohem snadněji. Často totiž stačí jeden typ svítidla, které osvětlí celý prostor. Pokud bydlíte v bytě a máte k dispozici menší kousek venkovního prostoru, nemusíte zvažovat co byste měli osvětlit, ale jak byste to měli provést. Na výběr pak máte z různých typů svítidel.
Typy venkovních svítidel
Typů venkovních svítidel existuje velké množství a vybírat lze z klasických variant závěsných a nástěnných osvětlení, případně sloupkových nebo zemních. Vzhled svítidla závisí na každém, protože musí doplňovat vzhled zahrady, případně ladit s charakterem domu samotného. U bytů je pak zcela logické, že zemní svítidlo nebude kam “píchnout”, a proto bude vhodnější třeba to závěsné nebo nástěnné. Jsou ale možnosti venkovního osvětlení, které nesouvisí s jeho vzhledem, ale s praktičností.
Solární osvětlení šetří přírodu i vaši kapsu
Solární osvětlení je dnes už klasika. Šetrný zdroj energie šetří přírodu i vaši kapsu a tuto funkci dnes už nabízí prakticky všechny druhy venkovního osvětlení. Nevýhodou však je, že solární energie, kterou přes den svítidlo získává, vystačí jen po omezenou dobu, kterou vy nemůžete ovlivnit. Na druhou stranu slunné letní dny zaručují, že si i po setmění nějakou tu chvíli posvítíte.
Pohybové čidlo vám usnadní život
Velmi ekologická jsou také svítidla se zabudovaným pohybovým čidlem. To reaguje na pohyb a rozsvítí světlo pouze v případě, že je to skutečně nezbytně nutné. Nejen, že tento princip šetří elektřinu, ale také jde o vychytaný bezpečností prvek, který zaznamenává pohyb a může vyplašit případné zloděje.
Soumrakový senzor světlo sám rozsvítí
Inteligentní zařízení jsou dnes naprosto běžná a není tomu jinak ani ve světě svítidel. Venkovní osvětlení se soumrakovým senzorem je ekologické a chytré řešení, které se samo spustí, jakmile senzor detekuje, že stmívá. Světlo budete mít vždy automaticky a to bude šetřit nejen spotřebovanou energii, ale také vaši hlavu, protože nebude na rozsvěcení muset myslet.