Milujete bylinky a mají své opodstatněné místo na vaší zahrádce? Každou máte zasazenou jinde, protože vyžaduje odlišnou péči? Bylinky projeví naplno své aroma pouze tehdy, když mají své ideální podmínky k růstu. Některé jsou vlhkomilné, jiné vyžadují spíše sušší a propustnou půdu s dobrým slunečním svitem. Je fajn mít všechno po ruce a neběhat po zahradě od jednoho koutu k druhému. Řešením jsou tzv. bylinkové spirály.
Jde vlastně o suchou zídku, která se vine do spirály a tvoří kopec. Tato spirála je vyplněná zeminou, která v sobě má zakomponované různé poměry jílů, humusu a písku. U její paty bývá často jezírko. Principem tohoto zahradního prvku je vytvořit vhodné podmínky pro jednotlivé druhy bylinek.
Jaké rozměry jsou ideální?
- Alespoň 2 metry v průměru s výškou 1 m;
- minimální výška je 60 cm;
- vrcholová část směřující na jih;
- ideálním materiálem jsou kameny, lze využít i dřevěnou kulatinu nebo cihly.
Vhodným umístěním bylinkové spirály předejdete zbytečnému běhání z kuchyně a zase zpátky. Účelným místem je proto slunné stanoviště blízko kuchyně.
Nutné náležitosti
- 2 klacíky pro vyměření obvodu základny;
- mulčovací tkaninu nebo netkanou textilii proti plevelu;
- větší kameny nebo cihly;
- menší kameny pro výplň zídky;
- malé kamínky na povrch záhonku pod půdu;
- půdu pro vaše bylinky nebo rostlinky, které budete chtít ve spirále pěstovat (ideálně mix zahradnického a umělého substrátu);
- kompost pod půdu (může být i sláma);
- pro jezírko vhodnou nádobu (starý kyblík nebo lavor).
A jdeme stavět…
- Klacíky k sobě svažte provázkem. Poté jeden z nich zapíchněte do středu budoucí spirály a druhým vytvoříte rýhu v zemi tak, aby vám vznikl celý poloměr budoucí stavby. V místech jezírka vykopejte jámu. Později do ní umístěte vhodnou nádobu.
- Před samotnou stavbou položte na zem mulčovací tkaninu, abyste do budoucna zamezili růstu plevele. Proti hlodavcům si pomůžete položením králičího pletiva na tuto textilii.
- A můžete začít stavět. Základnu zasypejte malými kamínky. Z velkých kamenů postavte obvod spirály. Stěny stavějte trochu zešikma směrem ke středu. Dno spirály postupně vysypávejte menšími kamínky. Dejte ale pozor, aby okraje vystupovaly dostatečně nad tyto kameny. Na samotný závěr přijde ještě zemina.
- Na kameny navrstvěte slámu nebo kompost. Na samý závěr nasypejte vhodnou půdu.
- Pokud jste se rozhodli pro jezírko, vložte kyblík do vykopané jámy.
- Tak a už můžete začít sázet vaše oblíbené bylinky.
V každé části spirály jiný mix zeminy
- Do nejnižší části spirály patří zemina s kompostem namíchána v poměru 1:1.
- Ve střední části je ideální čistá zemina. Můžete ji namíchat s malým množstvím kompostu.
- V nejvyšší části bylinkové spirály je důležitá zemina s pískem kvůli lepšímu odtoku vody.