Pátek, 3 prosince, 2021

Nové články

Originální vánoční ozdoby: Inspirujte se u nás!

Klasické vánoční koule a baňky jsou nuda? S tím souhlasíme! Máme pro vás tipy na netradiční vánoční ozdoby nejen na stromeček, které...

Zimní grilování aneb Gril přes zimu neschovávejte

Máte grilování spojené s letní pohodou na zahradě? Ale ani přes chladnější měsíce se vypečeného masa nebo zeleniny vzdávat nemusíte. Poradíme vám,...

Jak zařídit malou kuchyň?

Funkčnost a design nejsou výhradními rysy velké kuchyně, která naopak nemusí být ideálním řešením pro každého. Promyšleně zařízená malá kuchyň může být...

Jak vyčistit odpad rychle, efektivně a svépomocí

Asi každý z nás někdy doma měl ucpaný odpad. Voda neodtéká a po bytě se začíná šířit nelibý odér. Jak tento problém...

Pořiďte si perfektní kuchyňský ostrůvek

Průzkumy ukazují, že až 80 % lidí je přesvědčeno o tom, že kuchyňský ostrůvek je v kuchyni nezbytností. A pokud jej nemají, alespoň po něm touží. Kuchyňský ostrůvek vám nabídne extra úložné prostory, pracovní plochu, v kuchyni se díky němu bude lépe pracovat a také jí může dodat šmrnc. Vyberte si ten pravý kuchyňský ostrůvek a dejte zmiňovaným 80 % za pravdu, že to bez něj zkrátka nejde.

Začněte u tvaru

Při výběru kuchyňského ostrůvku začněte u jeho tvaru. Ten by měl odpovídat velikosti kuchyně a měl by vám v ní umožnit pohyb. Dejte si pozor, aby příliš neomezoval kuchyňský prostor a neztěžoval vám tak vaření nebo jakoukoliv jinou aktivitu. Nejčastějším a nejpraktičtějším typem jsou obdélníkové (pravoúhlé) kuchyňské ostrůvky, které se navíc hodí prakticky do jakékoliv kuchyně.

Do menších kuchyní jsou obdélníkové kuchyňské ostrůvky méně vhodné, jelikož se kolem nich může hůře obcházet. Ostrůvku se ale vzdávat nemusíte a můžete si pořídit oválný. Další možností jsou ostrůvky trojúhelníkové (ve tvaru klínu), které se hodí do otevřenějších kuchyní, kterou dokáží skvěle opticky oddělit od obývacího nebo jídelního prostoru.

Speciálním řešením jsou pak ostrůvky ve tvaru U, které si ale může dovolit jen opravdu prostorná kuchyně, jelikož je k jejich umístění nezbytná velká plocha. Pokud máte ale doma krásný panoramatický výhled, ke kterému ostrůvek nasměrujete, užijete si jej jako žádnou jinou variantu!

 

Ani malý, ani velký

Velikost kuchyňského ostrůvku ovlivňuje hned několik faktorů a to velikost vaší kuchyně a také tvar, pro který se rozhodnete. Je ale potřeba dbát také na výšku kuchyňského ostrůvku. Výška by měla být od 85 centimetrů do cca 105 a to s ohledem na to, jaké funkce bude ostrůvek plnit.

Ostrůvky se zabudovaným sporákem je lepší volit nižší, dřez si zaslouží zase naopak vyšší základnu a pokud chcete u ostrůvku stolovat, případně k němu chcete připojit barové stoličky, musíte zohlednit také tento faktor. Nejjednodušším řešením je kombinace různých výšek podle potřeb. Nikde není psáno, že musíte mít standardní ostrůvek, zkuste si jej přizpůsobit tak, aby vám byl maximálně nápomocný.

Ostrůvek nabízí nekonečno funkcí

Ostrůvek by samozřejmě měl plnit takové funkce, které vám jiná část kuchyně nenabídne. Existuje mnoho variant kuchyňských ostrůvků a některý z nich by se vám určitě hodil!

Připravte si na ostrůvku, co potřebujete

Jednou z variant je ostrůvek, který funguje jako taková přípravná stanice, kde se všechno krájí, strouhá, chystá. S ohledem na časté krájení je vhodné vybrat takový povrch, který vám umožní krájet bez prkénka. Výbornou možností je pracovní deska z keramiky, případně kamene.

U ostrůvku, který má sloužit k přípravám pokrmů nezapomeňte na zásuvky, do kterých je možné zapojit kuchyňské spotřebiče. Dobrou volbou je také dřez, který vám umožní umývat potraviny a udržovat pracovní desku čistou.

Uvařte si a upečte

Kuchyňský ostrůvek může být vysoce funkční, pokud je v něm zabudovaná varná deska nebo dokonce trouba. Vaření s kuchyňským ostrůvkem je tím nejpohodlnějším vařením vůbec, zejména pokud je ostrůvek rozměrnější a poskytuje dostatek odkládací plochy.

Ostrůvek s varnou deskou vyžaduje odvětrávání. Ostrůvkové digestoře jsou dnes už naprosto běžné, a proto se nebojte, že vám varná deska v ostrůvku doma nadělá paseku. Vzhledem k tomu, že se digestoř umisťuje přímo do stropu, je nezbytné zjistit, zda je strop dostatečně nosný a digestoř řádně připevnit. Pak už můžete vařit o sto šest.

Stolujte s ostrůvkem

Ostrůvek může být elegantním řešením také pokud často nestíháte zasednout k běžnému stolu. Případně, pokud jídelní stůl vůbec nemáte. Kuchyňský ostrůvek se dá doplnit klasickými jídelními židlemi, ale také barovými stoličkami, které dodají interiéru nový rozměr.

Barové stoličky vyžadují vyšší kuchyňský ostrůvek, nemusíte si ale s ohledem na vyvýšené posezení pořizovat vysokou celou konstrukci. Stačí vyvýšit tu část, ke které budete přistavovat stoličky. Takto vyvýšená plocha vám navíc poskytne pěkný prvek, kterým kuchyň a pracovní prostor oddělíte od zbytku místnosti.

Získejte úložný prostor

Úložného prostoru není v kuchyni nikdy dost, a proto je dobrý nápad jakýkoliv ostrůvek využít také jako skříňku navíc. I do ostrůvku s varnou deskou a troubou lze zakomponovat pár dvířek, která vám umožní elegantně schovat spotřebiče, nádobí nebo třeba čistící prostředky.

S extra úložným prostorem jdou ruku v ruce také odkládací plochy. Ostrůvek toho snese opravdu hodně, a proto se nebojte umístit na něj stojan na nože nebo klidně stojan na víno. Mísa s ovocem, květináče s bylinkami, minerální vody nebo třeba zařízení na výrobu vody perlivé, cokoliv můžete umístit na ostrůvek a využít tak naprosto vše, co tahle vychytávka nabízí.

Ostrůvek si můžete opravdu užít

Poslední, ale rozhodně ne nejmenší, výhodou, kterou vám ostrůvek může poskytnout, je zcela nové místo k setkávání se. Zdá se to trošku přehnané, ale představte si, že stojíte u ostrůvku, vaříte, krájíte nebo děláte cokoliv jiného a někdo jde kolem, vyhoupne se na barovku a hned si povídáte. Nebo se třeba jen opře. Přijde si pro pomeranč nebo pro víno.

300x300-products-1416408011.gif

Kuchyňský ostrůvek se dá maximálně využít a zároveň si to, že ho máte doma, můžete skutečně užít. Stačí jen vidět skryté benefity. Nebo na ostrůvek vždycky nachystat nějaké lákadlo. Ať tak či tak, ostrůvek si doma užijete všichni a bude se vám zdát nepochopitelné, že jste bez něj kdy žili.

Latest Posts

Originální vánoční ozdoby: Inspirujte se u nás!

Klasické vánoční koule a baňky jsou nuda? S tím souhlasíme! Máme pro vás tipy na netradiční vánoční ozdoby nejen na stromeček, které...

Zimní grilování aneb Gril přes zimu neschovávejte

Máte grilování spojené s letní pohodou na zahradě? Ale ani přes chladnější měsíce se vypečeného masa nebo zeleniny vzdávat nemusíte. Poradíme vám,...

Jak zařídit malou kuchyň?

Funkčnost a design nejsou výhradními rysy velké kuchyně, která naopak nemusí být ideálním řešením pro každého. Promyšleně zařízená malá kuchyň může být...

Jak vyčistit odpad rychle, efektivně a svépomocí

Asi každý z nás někdy doma měl ucpaný odpad. Voda neodtéká a po bytě se začíná šířit nelibý odér. Jak tento problém...

Populární

7 tipů, jak připravit dokonalý piknik

Milovníci přírody to slovo dobře znají. Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku, spoustu chutného jídla a vůni trávy. Nenechte si...

Rychle rostoucí dřeviny

Někdy bychom rádi zahradu zarostlou dřevinami a rostlinami, ale příroda má svůj čas a tak nám nezbývá, než si na zeleň nějakou dobu počkat....

Pracovní kout na zahradě

Zahrada má své kouzlo. Trávíme tam čas vyhrazený pro zábavu i relax. Někteří z nás však mají možnost užít si na zahradě také pracovní...

5 rad pro schodiště v rodinném domě

Schodiště je dominantou domu a rozhodně neplní pouze praktickou funkci. Jako architektonický prvek ovlivňuje celý interiér. Pouze dobře vybudované a atraktivní schodiště vám bude...

Desatero správného pečení vánočního cukroví

Nastává období, kdy se z domovů budou linout vůně vanilkových rohlíčků, skořice, svařeného vína a perníčků. Abyste byli připraveni a začali velkou pečící sezónu...