Sobota, 28 května, 2022

Nové články

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Pořiďte si perfektní kuchyňský ostrůvek

Průzkumy ukazují, že až 80 % lidí je přesvědčeno o tom, že kuchyňský ostrůvek je v kuchyni nezbytností. A pokud jej nemají, alespoň po něm touží. Kuchyňský ostrůvek vám nabídne extra úložné prostory, pracovní plochu, v kuchyni se díky němu bude lépe pracovat a také jí může dodat šmrnc. Vyberte si ten pravý kuchyňský ostrůvek a dejte zmiňovaným 80 % za pravdu, že to bez něj zkrátka nejde.

Začněte u tvaru

Při výběru kuchyňského ostrůvku začněte u jeho tvaru. Ten by měl odpovídat velikosti kuchyně a měl by vám v ní umožnit pohyb. Dejte si pozor, aby příliš neomezoval kuchyňský prostor a neztěžoval vám tak vaření nebo jakoukoliv jinou aktivitu. Nejčastějším a nejpraktičtějším typem jsou obdélníkové (pravoúhlé) kuchyňské ostrůvky, které se navíc hodí prakticky do jakékoliv kuchyně.

Do menších kuchyní jsou obdélníkové kuchyňské ostrůvky méně vhodné, jelikož se kolem nich může hůře obcházet. Ostrůvku se ale vzdávat nemusíte a můžete si pořídit oválný. Další možností jsou ostrůvky trojúhelníkové (ve tvaru klínu), které se hodí do otevřenějších kuchyní, kterou dokáží skvěle opticky oddělit od obývacího nebo jídelního prostoru.

Speciálním řešením jsou pak ostrůvky ve tvaru U, které si ale může dovolit jen opravdu prostorná kuchyně, jelikož je k jejich umístění nezbytná velká plocha. Pokud máte ale doma krásný panoramatický výhled, ke kterému ostrůvek nasměrujete, užijete si jej jako žádnou jinou variantu!

 

Ani malý, ani velký

Velikost kuchyňského ostrůvku ovlivňuje hned několik faktorů a to velikost vaší kuchyně a také tvar, pro který se rozhodnete. Je ale potřeba dbát také na výšku kuchyňského ostrůvku. Výška by měla být od 85 centimetrů do cca 105 a to s ohledem na to, jaké funkce bude ostrůvek plnit.

Ostrůvky se zabudovaným sporákem je lepší volit nižší, dřez si zaslouží zase naopak vyšší základnu a pokud chcete u ostrůvku stolovat, případně k němu chcete připojit barové stoličky, musíte zohlednit také tento faktor. Nejjednodušším řešením je kombinace různých výšek podle potřeb. Nikde není psáno, že musíte mít standardní ostrůvek, zkuste si jej přizpůsobit tak, aby vám byl maximálně nápomocný.

Ostrůvek nabízí nekonečno funkcí

Ostrůvek by samozřejmě měl plnit takové funkce, které vám jiná část kuchyně nenabídne. Existuje mnoho variant kuchyňských ostrůvků a některý z nich by se vám určitě hodil!

Připravte si na ostrůvku, co potřebujete

Jednou z variant je ostrůvek, který funguje jako taková přípravná stanice, kde se všechno krájí, strouhá, chystá. S ohledem na časté krájení je vhodné vybrat takový povrch, který vám umožní krájet bez prkénka. Výbornou možností je pracovní deska z keramiky, případně kamene.

U ostrůvku, který má sloužit k přípravám pokrmů nezapomeňte na zásuvky, do kterých je možné zapojit kuchyňské spotřebiče. Dobrou volbou je také dřez, který vám umožní umývat potraviny a udržovat pracovní desku čistou.

Uvařte si a upečte

Kuchyňský ostrůvek může být vysoce funkční, pokud je v něm zabudovaná varná deska nebo dokonce trouba. Vaření s kuchyňským ostrůvkem je tím nejpohodlnějším vařením vůbec, zejména pokud je ostrůvek rozměrnější a poskytuje dostatek odkládací plochy.

Ostrůvek s varnou deskou vyžaduje odvětrávání. Ostrůvkové digestoře jsou dnes už naprosto běžné, a proto se nebojte, že vám varná deska v ostrůvku doma nadělá paseku. Vzhledem k tomu, že se digestoř umisťuje přímo do stropu, je nezbytné zjistit, zda je strop dostatečně nosný a digestoř řádně připevnit. Pak už můžete vařit o sto šest.

Stolujte s ostrůvkem

Ostrůvek může být elegantním řešením také pokud často nestíháte zasednout k běžnému stolu. Případně, pokud jídelní stůl vůbec nemáte. Kuchyňský ostrůvek se dá doplnit klasickými jídelními židlemi, ale také barovými stoličkami, které dodají interiéru nový rozměr.

Barové stoličky vyžadují vyšší kuchyňský ostrůvek, nemusíte si ale s ohledem na vyvýšené posezení pořizovat vysokou celou konstrukci. Stačí vyvýšit tu část, ke které budete přistavovat stoličky. Takto vyvýšená plocha vám navíc poskytne pěkný prvek, kterým kuchyň a pracovní prostor oddělíte od zbytku místnosti.

Získejte úložný prostor

Úložného prostoru není v kuchyni nikdy dost, a proto je dobrý nápad jakýkoliv ostrůvek využít také jako skříňku navíc. I do ostrůvku s varnou deskou a troubou lze zakomponovat pár dvířek, která vám umožní elegantně schovat spotřebiče, nádobí nebo třeba čistící prostředky.

S extra úložným prostorem jdou ruku v ruce také odkládací plochy. Ostrůvek toho snese opravdu hodně, a proto se nebojte umístit na něj stojan na nože nebo klidně stojan na víno. Mísa s ovocem, květináče s bylinkami, minerální vody nebo třeba zařízení na výrobu vody perlivé, cokoliv můžete umístit na ostrůvek a využít tak naprosto vše, co tahle vychytávka nabízí.

Ostrůvek si můžete opravdu užít

Poslední, ale rozhodně ne nejmenší, výhodou, kterou vám ostrůvek může poskytnout, je zcela nové místo k setkávání se. Zdá se to trošku přehnané, ale představte si, že stojíte u ostrůvku, vaříte, krájíte nebo děláte cokoliv jiného a někdo jde kolem, vyhoupne se na barovku a hned si povídáte. Nebo se třeba jen opře. Přijde si pro pomeranč nebo pro víno.

300x300-products-1416408011.gif

Kuchyňský ostrůvek se dá maximálně využít a zároveň si to, že ho máte doma, můžete skutečně užít. Stačí jen vidět skryté benefity. Nebo na ostrůvek vždycky nachystat nějaké lákadlo. Ať tak či tak, ostrůvek si doma užijete všichni a bude se vám zdát nepochopitelné, že jste bez něj kdy žili.

Latest Posts

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Populární

Desatero správného pečení vánočního cukroví

Nastává období, kdy se z domovů budou linout vůně vanilkových rohlíčků, skořice, svařeného vína a perníčků. Abyste byli připraveni a začali velkou pečící sezónu...

Když chcete mít dětský pokoj ve skandinávském stylu

Dětské pokoje nemusí být pestrobarevné jako papoušek Ara, aby se v nich děti cítily spokojeně. Skandinávský styl sice někdy působí trochu chladně, ale s...

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

5 rad pro schodiště v rodinném domě

Schodiště je dominantou domu a rozhodně neplní pouze praktickou funkci. Jako architektonický prvek ovlivňuje celý interiér. Pouze dobře vybudované a atraktivní schodiště vám bude...

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v interiéru?

Zařizujete nové bydlení? Vyvarujte se pár zásadních chyb, které v konečném vzhledu domova mohou působit rušivě nebo neprakticky!