Pohled skrz vyleštěná okna je prostě k nezaplacení. Se samotným mytím už to ale taková pecka není. Jak ideálně postupovat a čím si mytí lze zjednodušit? Pojďme se na mytí oken zaměřit krok po kroku.
Jestliže se vám z představy mytí oken dělá poněkud mdlo, protože se vidíte, jak balancujete na štaflích nebo jídelní židli, tak tu představu zase zažeňte. Máme pro vás praktické tipy, které vám to mytí přeci jen výrazně zjednoduší. Tak vykasejte rukávy a pojďte na to.
Kdy je ideální čas na mytí oken?
Asi všichni si mytí oken spojíme s jarním nebo vánočním úklidem. Zatímco na jaře je všude spousta pylu a pořádná očista se hodí, v zimě je to s mytím horší. Ideální počasí je totiž takové, když nemrzne, ale také nepraží slunce. V mrazu přípravky ztrácí svou účinnost. Na prudkém slunci se zase rychle vypařují a dělají na oknech šmouhy. Nejlepší tedy bude, když se do mytí dáte, až bude zataženo, ale nebude méně než 5 °C. Podzim je tedy naprosto ideální.
“Ideální počasí je do 5°C, když je zataženo.”
Co udělat, než se vůbec dáte do mytí?
Samotnému mytí oken by měla předcházet příprava v podobě odstranění dekorací a květin z parapetu, umytí žaluzií (o tom se ještě podrobněji zmíníme), demontování sítěk proti hmyzu a také vymetení nebo vysátí pavučin a dalších nečistot. Ideálně také spojte mytí oken i s praním závěsů a záclon. Až budete mít hotovo, můžete je ještě mokré rovnou pověsit zpět, aniž byste se zdržovali jejich sušením a žehlením.
- Odstraňte dekorace a květiny z okolí oken
- Umyjte žaluzie
- Odstraňte síťky proti hmyzu
- Vymeťte pavučiny z rohů
- Vyperte záclony a závěsy
Nejprve umyjte okenní rámy
Největší špína se drží právě na rámech. Ty proto omyjte jako první vlhkým hadříkem se saponátem a zbavte je všech nánosů prachu, pylu a dalších nečistot. Hlavně nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, které by mohly způsobit nevratné škody. Když už v tom budete, vyčistěte rovnou odvodňovací drážky, a pokud jsou ucpané, zprůchodněte je. Stejně tak je dobré jednou ročně zkontrolovat těsnění a natřít jej silikonovým olejem, díky kterému déle vydrží funkční. Pokud už má těsnění nejlepší léta za sebou, nechte si ho vyměnit specialistou.
Vyčistěte žaluzie a rolety
Ať už máte na oknech klasické horizontální hliníkové žaluzie, nebo moderní vertikální z textilie, bude potřeba je jednou za čas dobře vyčistit. Nejprve je ovšem zbavte prachu pomocí vysavače. Vhodný je nástavec na čalouněný nábytek. Pokud to nestačí, připravte si teplou vodu a šetrný saponát.
U hliníkových žaluzií může být největší problém v tom, že budete každou lamelu čistit hadříkem zvlášť. Proto doporučujeme použít speciální čistič žaluzií, kterým setřete špínu hned z několika lamel najednou.
Žaluzie také můžete stáhnout a zatemnit, a pak je otřít hadříkem z mikrovlákna. Tento způsob ale není tak efektivní, protože se jednotlivé lamely překrývají a tudíž nedokážete odstranit všechny nečistoty tak snadno.
Máte uklízecí náladu? Začtěte se do našeho průvodce úklidových nezbytností, bude se vám hodit!
Jaký saponát je na mytí oken nejlepší?
Určitě jste někdy čistili okna prostředkem na mytí nádobí. Je vlastně nějaký rozdíl mezi speciálními přípravky na mytí oken a těmi na nádobí?
- Saponát na nádobí okno perfektně odmastí a zbaví ho i větší vrstvy nečistot. Má ale své proti. Není totiž na bázi alkoholu, takže se nevypaří a nechá po sobě tenkou vrstvičku, na kterou se mohou snadněji chytat nečistoty.
- Přípravky na mytí oken se rychle odpařují, pomáhají odpuzovat nečistoty, a navíc způsobují rychlejší stékání vody z oken pryč.
- Také můžete zkusit přírodní čistící prostředky, nebo se inspirovat mezi babskými radami a použít k mytí naředěný bílý ocet. Na 1 litr vody přidejte přibližně hrnek octa a dejte se to toho. Ocet dokáže okno odmastit a také funguje jako leštidlo. A je navíc naprosto neškodný pro přírodu.
TIP: Pokud máte tvrdou vodu, použijte na mytí destilovanou, která je zbavená všech minerálů a nebude tedy při schnutí dělat na skle mapy.
Mytí oken krok za krokem
Už jste někdy slyšeli slovo rozmývák? Pod tímto názvem najdete houbu nebo návlek na stěrku, které jsou ideálními pomocníky pro první krok mytí. Rozmývákem se na okenní tabule nanáší krouživými pohyby mycí prostředek smíchaný s vodou. Tím vznikne na povrchu hustá pěna, která rozpustí všechny nečistoty.
Pěnu poté postupně (odshora dolů, nebo z jedné strany na druhou) stáhněte stěrkou. Pozor, aby vám nezačala okna schnout ještě dříve, než vodu s pěnou setřete. Při stírání na stěrku dostatečně tlačte a nezvedejte ji, dokud nedojedete na konec. Zůstala by vám tam totiž šmouha. Stěrku po každém tahu očistěte hadříkem. Ideálně takovým, který nepouští vlákna.
TIP: Jednotlivé tahy stěrkou by se měly ideálně o 2 cm překrývat, aby na okně nezůstaly šmouhy.
Pozvěte si na pomoc různé vychytávky
Mytí oken nemusíte nutně provádět jen pomocí hadříku na nádobí nebo novin. Obzvláště pokud máte více oken, bude se hodit každý zlepšovák.
Speciální hadříky na mytí oken
Zapomeňte na hadry ze starých prostěradel a triček. Správný hadřík na okna by neměl pouštět žádná vlákna. Ideální jsou proto utěrky z mikrovlákna, které navíc i výborně sají a nezanechávají po sobě šmouhy.
Teleskopická tyč na mytí oken
Zejména pokud nepatří balancování na židli mezi vaše koníčky, oceníte pro mytí oken teleskopickou tyč, která spojuje hadřík a stěrku do jednoho. Výhodou je nejen nastavitelná délka tyče, ale také možnost s ní umýt kromě oken i rámy. Pořizovací cena je poměrně nízká a za zjednodušení práce rozhodně stojí.
Robotický čistič oken
Robot na mytí oken je neocenitelný pomocník pro ty, kteří mají doma rozsáhlé skleněné plochy. Sám si poradí s mytím skel i s jejich následným leštěním. Stačí ho zapnout, nastavit dálkovým ovladačem a nechat ho odvést svou práci. Na okně drží pomocí podtlaku a díky zabudovaným utěrkám dokáže okna vyčistit beze šmouh. Jen si ale před pořízením promyslete, jestli se vám opravdu vyplatí. Přeci jen jeho pořizovací cena není nejnižší. Na druhou stranu kromě oken zvládá čistit i další skleněné povrchy, dlažby a obklady.
Vysavač na okna
Dalším pomocníkem na mytí oken je vysavač na okna. Sice je neumyje sám jako robot, ale i tak umí tento stroj na mytí oken práci výrazně zpříjemnit. Funguje na principu mokrého vysávání znečištěné vody a dokáže za sebou nechat povrch čistý a beze šmouh. Stejně tak je možné použít ho i na zrcadla, dlažbu a další hladké povrchy. Nevýhodou je snad jen vyšší pořizovací cena (i když oproti robotovi vyjde pořád levněji) a omezený provoz kvůli baterii. Pokud máte hodně oken, vybírejte vysavač s vyšší výdrží baterie. Další parametr, který je dobré při výběru sledovat, je velikost nádržky na vodu. Čím je větší, tím vice oken umyjete na jeden zátah. Na druhou stranu to také znamená, že bude vysavač těžší a po delší době by se mohl také dost pronést.
Je potřeba leštění?
Pokud jste zvolili kvalitní utěrku, stěrku nebo jiného pomocníka na mytí oken, nemělo by být leštění už ani potřeba. Pokud vám okna stále nepřijdou dostatečně čistá, přeleštěte je ještě čistou mikrovláknovou utěrkou. Víc není potřeba.