Vyčistí cihly, fasády i karosérie automobilů. Jde o velmi rychlou a efektivní metodu úpravy povrchu, která dokáže nejrůznější materiály zbavit všech nečistot, otřepků i koroze. Jaké jsou největší výhody pískování a na co všechno se dá použít?
Jak pískování funguje?
Pískování neboli tryskání je v dnešní době nejrozšířenější metodou pro odstraňování rzi, starých nátěrů, mastnoty a mnoha dalších nečistot a nežádoucích částic. Touto metodou se opracovávají různé povrchy proudem jemných částic – abrazivem, které dopadají na plochu a následně ji přetvářejí. Abrazivem mohou být broky, písek nebo korund (trigonální minerál). Pískování je jednou z posledních fází úpravy materiálů, následuje už jen například lakování.
Jaké jsou hlavní výhody pískování?
- Tryskání umožňuje až třikrát rychlejší čištění povrchu než ruční čištění.
- Nabízí rovněž finanční úsporu.
- Díky mnohaletým zkušenostem tryskačů lze docílit různého stupně přípravy povrchu, záleží na tom, jaké máte požadavky – s tím souvisí takzvaný stupeň čistoty neboli Sa při tryskání ocelových konstrukcí
Tři stupně čistoty tryskání:
- Sa1 – lehké tryskání (odstraní se mastnota, uvolněný lak, okuje a rez)
- Sa2 – důkladné tryskání (obsahuje čištění Sa1 a také se dodatečně odstraní přilnavé zbytky nátěru, v drážkách však mohou zůstat zbytky; 70 % každého čtverečního palce by mělo být zbaveno viditelných zbytků)
- Sa2,5 – velmi důkladné tryskání (obsahuje čištění Sa2; žádný čtvereční palec by neměl obsahovat viditelné zbytky; nespecifické vrstvy mohou obsahovat mírné stopy a odstíny)
- Sa3 – tryskání až na kov (obsahuje čištění Sa2,5; podklad má jednotný šedobílý povrch a jsou odstraněny všechny železné i neželezné zbytky)
Co vše lze pískovat?
- strojní zařízení
- zámečnické výrobky
- karosérie automobilů
- konstrukce
- stožáry
- ploty
- zámečnické výrobky, aj.
Metodu pískování lze použít na různé druhy materiálů, tedy na kov, hliník, beton, sklo, dřevo a plast.
Pískováním a tryskáním můžete:
- vyčistit cihly,
- vyčistit fasády,
- odstranit nátěry a omítky,
- odstranit korozi,
- připravit podklady pro aplikaci nátěrových systémů a stěrek,
- vyčistit dřevo, dřevěné konstrukce aj.
Další způsoby tryskání:
- Balotinou
Jde o moderní způsob finální úpravy povrchu, při které se používají skleněné kuličky, které dokážou zjemnit materiál a zároveň mu dodají jednotný vzhled a lesk. Tato metoda se hodí především na nerezové povrchy a barevné kovy. Není určena k odstraňování rzi a čištění nečistot.
- Suchým ledem
Používá se hlavně na čištění nečistot v různých strojních podnicích, kde je nutné povrch vyčistit rychle, neboť je žádoucí, aby odstávky strojů byly co nejkratší. Protože se jedná o suchou metodu, nevznikají při čištění žádné louže, tudíž ji můžeme bez obav využít při čištění elektroniky. Jelikož nejde o abrazivní metodu, nedochází při aplikaci metody k úbytku materiálu jako třeba při pískování. Není vhodná na odstraňování rzi.