Kdo by nechtěl mít sytě zelený hustý trávník, který svádí k bosé procházce? Trávník, který se stane chloubou pozemku a připomíná spíše měkký mech, než trávu? Taková travnatá plocha vyžaduje správnou a pravidelnou péči, za kterou získáme jedinečnou odměnu – právě nádhernou zahradu plnou vitálního travnatého koberce.
Ideální obnova trávníku startuje brzy na jaře. Tehdy se příroda probouzí a tak je na čase trávníku pomoci. V tomto článku se tedy zaměříme na pravidelnou péči, která je nezbytná a vede k hustému a zdravému trávníku, který se stane chloubou vaší zahrady.
Vertikulace
Jedním z primárních úkonů, které bychom neměli zanedbávat a trávníku dělají velmi dobře, je vertikulace. Ta slouží k odstranění nahromaděného plevele, mechu a zbytků již pokosené trávy – travní plsti, která nepropouští vodu a dusí trávník. Ideální načasování na vertikulaci a přípravu trávníku na sezónu je období od března až do května. Vertikulátor pomocí nožů odstraňuje travní plst. Použít můžete elektrický vertikulátor nebo vertikulační hrábě – ty se hodí zejména na menší nebo méně přístupné plochy.
Hnojení
Hnojení neslouží ani zdaleka pouze pro okrasné květiny, zeleninu a podobně. Naopak, hnojit můžeme také trávník a dodat mu tak potřebné živiny. Pro optimální výživu je dobré používat dlouhodobě působící hnojiva, která trávníku dodají dusík, fosfor, draslík a hořčík. Správná výživa ovlivňuje vzhled travnaté plochy, ale také její regenerační schopnosti.
Zavlažování
Tráva potřebuje pravidelné zavlažování. Ideální je automatické zavlažování, nicméně můžeme zavlažovat také ručně pomocí zahradní hadice. Zavlažování bychom měli provádět v době, kdy nedochází k odpařování a kdy nehrozí ke spálení trávníku – tedy brzy ráno a večer.
Kosení
Pravidelné sečení trávníku přispívá k jeho udržovanému vzhledu. Zde platí pravidlo, že je lepší kosit pravidelně, než jednou za čas na velmi krátko. Doporučujeme kosit vždy tak, aby zůstaly dvě třetiny rostliny. Při pravidelném sečení to pak není problém, protože udržujeme kratší porost.
Aerifikace
Ani provzdušnění trávníku není na škodu. Provádíme tedy aerifikaci pomocí zahrandího nářadí, určenému k provzdušnění. To zlepšuje přísun vody i živin. Hloubka zásahu by neměla být větší než 5 – 10 cm.
Pravidelná a poctivá starost o náš trávník končí výsledkem, který okouzlí nejen nás, ale také kolemjdoucí či naše hosty. Travnatý porost se pak stává místem, kde si můžeme užívat chvíle s přáteli, kde si mohou děti hrát a hlavně místem, které je pastvou pro oči.