Zkusili jste pěstovat svou první zeleninu a nějak se vám nedaří? Saláty vám sežrali slimáci a díky letošnímu počasí nevyrostly ani ředkvičky? Pomocníkem vám může být pařeniště. Nejen, že si díky němu budete moci předpěstovat sazeničky, ale prodlouží i dobu sklizně.
Dřevěné pařeniště, které se řadí mezi ty klasičtější, můžete jednoduše sestavit ze starých prken a vyřazených oken. Pravdou ale zůstává, že takové podomácku vyrobené pařeniště vám zahradu bude spíše hyzdit, než aby udělalo parádu, respektive hodně záleží na vaší zručnosti a zkušenosti. Nehledě na to, že manipulace s těžkými okny nebývá zrovna jednoduchá. Vhodnější je stavbu pařeniště promyslet do posledního detailu, nebo si pořídit již hotový výrobek.
Základy musí být pevné
Principem pařeniště je samovýhřevný potenciál. Zaručuje to organický materiál, zejména koňský hnůj a vrstva tlejícího listí. Pokud je dobře vyrobené, pak během roku nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Jednou ročně stačí obnovit zeminu v celé výšce. O přihnojování se není třeba starat. To zařídí hnůj.
Vhodným místem pro stavbu pařeniště je prosluněný prostor, kde nefouká. Připravte si dřevěné bednění v požadované velikosti, které poté vylijte betonem. Vybetonovat můžete i podlahu. Tím zamezíte prorůstání plevele z okolí a podhrabání hlodavců do pařeniště. Do stěn i podlahy však nezapomeňte zabudovat drobné roury pro odtok vody.
Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, můžete pařeniště vytvořit z dřevěných fošen a na dno položit dlaždice. Myslete na obslužnost a volte vyšší pařeniště, ke kterému se nebudete muset příliš sklánět. Pravidelné větrání je u této stavby základ. K dostání jsou už okna s teploměrem, která se sama otevřou v případě, že by hrozilo přehřátí rostlin.
Prefabrikované výrobky jsou flexibilnější
Standardní šířka pařeniště je 1,5 metru. Optimální teplota v něm je mezi 18 až 20 °C. Začátkem jara, kdy teploty v noci klesají pod nulu, v něm takovou teplotu mít nebudete. To ale nevadí. Ředkvičkám i ledovým salátům to bude naopak vyhovovat.
Pokud však volíte raději rychlé řešení s variabilním použitím, pak zvažte koupi prefabrikovaných pařenišť. Můžete je přenášet, kam zrovna potřebujete. Nemají však samovýhřevnou funkci, proto se jim říká studená pařeniště.
Prefabrikáty vyrobené z recyklovaných plastů jsou ekologické, k přírodě neutrální a bezúdržbové. Vyrábějí se v mnoha variantách, délkách i šířkách. Zvolit můžete i foliové typy. Ty se hodí především k pěstování rajčat a okurek.
Na balkon i terasu
Milujete muškáty a v létě zdobí každé vaše okno? Přes zimu však vždy přemýšlíte, kde je nechat přezimovat? Taky se vám stává, že celý sklep je v zimě jedno velké skladiště truhlíků? Pařeniště vám pomůže tento problém vyřešit. Ochrání vaše oblíbené květiny před mrazem – na balkoně nebo terase.