Už jsou to desítky let, kdy se v tuzemsku objevily první bonsaje. Miniaturní a orientální stromečky okamžitě získaly řadu příznivců. Bonsaje jsou stálým trendem po celém světě, ale ne každý je umí pěstovat. Pokud se i vám líbí tyto rozkošné rostliny, můžete si některý z maličkých stromů pořídit domů.
Co je bonsaj?
Bonsaj je miniaturní strom, zjednodušeně řečeno. Bonsaj není druh rostliny. Můžete ji vypěstovat z fíkusu, jehličnanů či jiných listnáčů. Asi nejrozšířenější bonsaje, které nabízejí i zdejší obchody, jsou zmíněné fíkusy. Hotovou okrasnou bonsaj tak můžete koupit v keramickém květináči jako dárek ke kolaudaci nebo jen tak. Je možné mít venkovní nebo pokojový stromek. Od toho se odvíjí také druh bonsaje a její pěstování.
Jehličnany
Jehličnaté bonsaje mají své obdivovatele. Většina jehličnatých bonsají však patří spíše ven, než dovnitř do domu či bytu. Pokud však prahnete po jehličnatém stromečku, který by vyšperkoval váš domov, jedna možnost by zde byla. Můžete využít budhistickou borovici – jde o stálezelený jehličnan s atypickými jehličkami ve tvaru malých úzkých listů, který pochází z Číny.
Listnaté bonsaje
Mezi listnáči je výběr poněkud pestřejší. Jako bonsaj můžete vytvarovat fíkusy, myrtu, granátovník a další druhy rostlin. Z těchto druhů můžete vypěstovat neomezeně tvarované stromečky, nebo si můžete zakoupit hotovou bonsaj, což je samozřejmě jednodušší.
Péče
Péče o bonsaj odpovídá tomu, kterou rostlinku si vyberete. Podle toho pak umožníte rostlině slunit se, nebo ji prostě umístíte na chladnější místo. Některé rostliny vyžadují suché a slunné místo, jiné chlad a přítmí. Vybírat byste tak měli podle možností, jež váš domov nabízí.
Pěstování fíkusu
Oblíbené a rozšířené fíkusy vypadají skvěle a ještě jsou jednoduché na pěstování. Vyhovuje jim byt, ale přes léto jim klidně můžete dopřát sluníčko na terase či balkóně. Substrát by měl být rozhodně propustný a výživný. Teploty pro bonsaje jsou různé, jako ideální považujeme 20 – 25°C. V případě vyšších teplot je nutná větší zalévka, a naopak při teplotách nižších je dobré zalévání omezit. Bonsaje je dobré stejně jako jiné rostliny občas přihnojit. Hnojení provádějte od jara do podzimu jednou až dvakrát za dva týdny, v zimě jednou za dva měsíce. Hnojivo můžete vybrat přímo na bonsaj.
Na co pozor
Zmíněné fíkusy mají zvýšenou citlivost na mokrý substrát. Snadno může dojít k zahnívání kořenů květiny. Současně nemají bonsaje rády průvan. Že se jim nedaří, poznáte podle žloutnoucích a odpadávajících lístků. Jestliže k uhnití kořínků dojde, nevadí – není to nezvratitelný stav. Můžete přesadit do rašeliny, písku a perlitu, udržíte mírně vlhké prostředí a stromek zapustí nové kořeny.