Stalo se vám někdy, že jste přišli domů z práce a po otevření dveří vás do nosu udeřil nepříjemný odér? Pokud se jedná o zcela výjimečnou situaci, která se sama srovná, pak nad tím snad i mávnete rukou. Když však problém přetrvává, začnete si lámat hlavu a pídit se po zdroji zápachu, který zdaleka nemusí být zjevný. Poradíme vám, kde zkusit hledat a jak se případného zdroje zbavit.
Stalo se vám někdy, že jste přišli domů z práce a po otevření dveří vás do nosu udeřil nepříjemný odér? Odhalte snadno zdroj a šikovně s ním zatočte!
Podivný a nelibý zápach v domácnosti představuje opravdu žinantní problém, který obyvatelům obtěžuje život. Stydíte se pozvat si návštěvu. Sotva vkročíte domů, zhorší se vám nálada. Pátráte po původu nežádoucího aromatu, ale nic nenacházíte. To všechno jsou situace, se kterými se lidé běžně potkávají a které se dají řešit. Je třeba jen vědět jak. Důležité je nejdříve dohledat příčinu. Snaha přebít zápach speciálními vůněmi do bytů je totiž jenom odsouváním problému.
Nejčastější zdroje pachu
Kam se podívat jako první, pokud váš nos spustí poplach? Velmi často se příčina skrývá v kuchyni nebo ve špajzu. Může se jednat například o špatně skladované jídlo, které se kazí a šíří zápach. Často je na vině rozmrazované maso, ale také zelenina, která má nejlepší časy za sebou. Zkuste udělat kardinální úklid ve svých zásobách. Zdrojem zápachu bývají také kuchyňské odpadkové koše, a to zejména v létě. Zavánět může i špinavé nádobí dlouho ponechané ve dřezu nebo v myčce.
Méně zjevné příčiny zápachu
Zápach z koše nebo kazícího se jídla lze poměrně snadno vypátrat i odstranit větráním a umytím koše, ledničky a kuchyně. Specifický a výrazný odér může šířit také mokré prádlo v pračce. Ten snadno odlišíte od organického zápachu z potravin, protože připomíná spíš zatuchlinu. Prádlo, které jste nechali po vyprání v bubnu ležet příliš dlouho, už zachráníte jen opětovným vypráním s přídavkem octa a jedlé sody.
Teplo, prach, kouření i odpady
Zdrojem zápachu může být zejména v zimě také topení, pokud je na něm vrstva prachu – a dokonce i zaprášené žárovky nebo zářivky. Pokud je v domácnosti kuřák, pak je samozřejmě cigaretový zápach na denním pořádku. Drží se zejména ve všech textiliích, jako jsou povlečení, záclony apod. Specifickým a častým problémem je zápach z odpadu v dřezu, umyvadlech či toaletě. Pomůže pravidelné čistění odpadů speciálními přípravky.
Zkuste osvědčené pohlcovače pachu
Jako první pomoc proti zápachu lze použít zcela obyčejné, běžně dostupné suroviny. Pach skvěle pohlcují kávová zrnka. Ocet vytáhne zápach z nábytku i textilu. Stačí ho ve velmi zředěném množství přidat do pračky a vody při úklidu. Ocet dokáže poměrně rychle zlikvidovat i zápach spáleniny. Zázračným prostředkem s množstvím využití proti pachům je i jedlá soda. Na místě je také investice do osvěžovačů vzduchu a aromatických svíček. Ve voňavé domácnosti se vám bude hned lépe žít.