Nemrzněte, pořiďte si krbová kamna

Léto už nám definitivně dalo sbohem, hodinky jsme přetočili na zimní čas a snažíme se vymyslet, jak vyzrát na chladné počasí. Mrznout se nám nechce ani venku a maximálně se snažíme chladu vyhnout právě doma. Abyste si doma zajistili tu správnou teplotu, která vás mimo jiné zahřeje i na duši, měli byste si pořídit krb nebo krbová kamna. Věřte, že na tuhle vychytávku si prostor doma rozhodně chcete najít.

Krb nebo kamna do každé domácnosti

Krb to není jen symbol romanticky prožitých večerů. Je to symbol tepla a pozitivní atmosféry. Zvuky praskajícího dřeva jsou balzámem na duši, stejně jako vesele skotačící plamínky. Pokud si nepřejete zasahovat do svého domova stavebními pracemi, nepropadejte panice a nemyslete si, že krb pro vás není možností. Standardní zděné krby se skutečně hodí více do rodinných domů, nelze ale tvrdit, že byty nebo menší stavení nemohou krbem disponovat. Mohou. Vyberte si krb nebo krbová kamna přesně na míru vašemu bydlení a užijte si teplo a pohodu, kterou vám tato součást domácnosti může nabídnout.

Kamna mohou být to pravé

Ještě před samotným výběrem je nezbytné zvážit, co jste kvůli krbu ochotni podstoupit. Některé typy vyžadují velké množství práce. Konkrétně se jedná o zděné krby, přičemž na jejich sestrojení je nezbytné kontaktovat odborníka a při jejich výstavbě je mnohdy nutné konzultovat jednotlivé kroky také se stavebním úřadem. Velmi často nelze krb v jeho nejklasičtější podobě zakomponovat do hotové místnosti. Museli byste tedy s jeho výstavbou počítat při stavění domu jako takového.

Elegantním řešením jsou proto krbová kamna. Ta můžete posléze doplnit do jakékoliv místnosti, k sehnání jsou i v takových variantách, které nevyžadují mnoho prostoru nebo komín. Nebojte se sazí a nepořádku, vybírat můžete i z elektrických nebo plynových variant. V nabídce krbových kamen se najdou ta pravá pro každého, musíte jen přijít na to, co bude vyhovovat právě vám.

Kamna s komínem řádně propojte

Samozřejmě, že nelze krby a krbová kamna instalovat do každého domu či bytu, rozhoduje typ kamen. Pokud je řeč o těch na tuhá paliva, zásadní podmínkou je funkční komín zrevidovaný kominíkem. Mnohdy mají lidé tendenci toto preventivní opatření podceňovat, ale do zapojování komínu, který nemá revizi se v žádném případě nepouštějte. Riskujete tím velkou katastrofu. Jestliže ale máte komín v pořádku a je možné připojit k němu krbová kamna, nebojte se do toho pustit.

Propojujte kouřovodem

Základem je kromě komína také kouřovod, což je roura, která spojuje komín s kamny. Kouřovod by neměl přesáhnout délku tří metrů a neměl by mít větší počet ramen než tři. Tato jednoduchá pravidla zajistí efektivní odvádění vzniklého kouře. Kouřovod musí samozřejmě svou velikostí odpovídat jak vstupní díře do komína, tak také výstupní díře u kamen. Těsnění musí být 100 %, aby se kouř nevracel do místnosti.

Dbejte na dostatečné vzdálenosti

Kouřovod musíte umístit tak, aby se v jeho bezprostřední blízkosti nenacházely žádné hořlavé materiály. Od hořlavých zdí a stěn udržujte odstup nejméně 40 centimetrů, u zdí, které jsou zděné nebo pokryté omítkou, je dostačující odstup 20 centimetrů. Zapomenout nesmíte na to, aby byla kamna postavena na nehořlavém povrchu. Vhodné je podlahu vykachličkovat. Pokud nechcete pokládat dlažbu, jako řešení se nabízí instalace izolační podložky nebo desky. A je to. Můžete začít topit.

Tuhá paliva nejsou jediná možnost, sáhněte po elektrickém krbu

Možná, že se vám cesta krbových kamen s kouřovodem a dalšími nezbytnostmi zdá stále moc komplikovaná a rádi byste sáhli po jednodušším řešení. Můžete. Dokonce vám nabídneme takové, které můžete mít v bytě. Je jím koupě elektrického krbu. To je totiž ta nejčistší a nejelegantnější varianta všech krbových kamen. Přestože klasická kamna vám s trochou šikovnosti velký nepořádek nenadělají a poskytnou vám skutečné teplo plamene, jednoduchost elektrických krbů byste u nich hledali marně.

Elektrické krby ve skutečnosti nevytváří opravdický plamen ale pouze jeho iluzi. Od skutečného ohně je k nerozeznání a dokonce je celý tento přístroj vymyšlený tak, aby vytvářel teplo. Nebudete si tedy kupovat jen plamínkovou kulisu, skutečně získáte součást domácnosti, která vás zahřeje. Jedním stisknutím dálkového ovládání.

Klarstein St. Moritz, elektrický krb, 1850 W, iluze plamenů, bez kouře, bílá barva
Klarstein St. Moritz, elektrický krb, 1850 W, iluze plamenů, bez kouře, bílá barva

BIO revoluce zasáhla i krby a kamna

Na půl cesty mezi krbem na tuhá paliva a elektrickým, který nevytváří skutečný oheň, jsou takzvané biokrby. Už z názvu je patrné, že fungují na různá biopaliva. Při jejich spalování se nevytváří žádný zásadní odpad, vzniká pouze vodní pára a oxid uhličitý a přitom si můžete do plna užít všechny výhody otevřeného plamene. Dalším benefitem je, že se dá pořídit do bytu nebo na venkovní terasu, nepotřebuje komín a k dostání je za velmi příznivé ceny. V neposlední řadě vypadají biokrby tak stylově, že každé návštěvě bude přecházet zrak, jen co vkročí do místnosti.

Pořiďte si stylové příslušenství

Klasické krby vyžadují trošku náročnější údržbu, což lze vnímat negativně nebo naopak velmi pozitivně. Už jen samotná skutečnost, že v krbech a krbových kamnech je vhodné topit dřevem, vám dává záminku, proč si koupit košík na dřevo nebo jakoukoliv jinou okrasnou věc, ve které budete dřevo u krbu mít. Není nic hezčího než vůně naštípaného dřeva. K dotvoření domácké atmosféry už pak chybí jen stojan na další příslušenství, jako jsou lopatky, smetáček a pohrabáč a k dokonalosti nebude chybět už vůbec nic.

5 (100%) 1 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *