Léto je tu co nevidět a s ním i grilovací sezóna. U té nesmí chybět přátelé, správná a pohodová atmosféra a samozřejmě gril. Těch je na trhu nespočet. Pojďme se tedy podívat, jak si vybrat ten správný.
Grilování je v posledních letech stále populárnější. Tomuto fenoménu se věnuje polovina Čechů, jedná se o stále oblíbenější společenskou událost. Grily, ohniště a krby jsou proto must-have!
Krby se dělí do dvou základních kategorií. Na krby se širokým spektrem použitelnosti, které se hodí spíše do venkovní kuchyně. Mohou disponovat integrovanou pecí, udírnou, dřezy apod. Často jsou součástí budovy s napojením na komínový systém. Jedná se o finančně i projektově nákladné typy.
Další možností jsou krby menší se stavebnicovou konstrukcí. Prodávají se s návodem na sestavení, takže je zvládne do provozu uvést každý. Jsou sestavené ze základové desky, podstavce, pracovní desky, topeniště a krbové střechy s možnosti udírny.
Beton je stále jedničkou
Nejčastějším materiálem stavebnicových krbů je beton. Skýtá nespočet druhů, ale nutno podotknout, že není beton jako beton. Ty levnější varianty se vyrábějí z pórovitého vibrolisovaného betonu bez povrchové úpravy. Tyto výrobky se vyznačují menší odolností proti povětrnostním podmínkám v kombinaci s vysokým žárem z ohně. Hodí se k pořízení do jižnějšího podnebí, kde tolik nemrzne.
Díky své omezené odolnosti proti žáru jsou často odkázány jen na použití dřevěného uhlí, nikoliv dřeva. Opotřebení se u nich projevuje vlasovými trhlinkami v materiálu, které pak způsobují ztrátu jeho soudržnosti. Pokud však nemáte vysoké nároky na komfort a trvanlivost, je tento typ krbu také jednou z variant.
Částečně litý beton doplněný o povrchovou úpravu je mnohem odolnější. Počasí jako je mráz, déšť a vítr na něj nemají takový vliv jako na předchozí typ. Lépe odolává i vyššímu žáru. V případě, že se v materiálu vytvoří drobné trhlinky, brání v rozpadnutí grilu jeho vnitřní armatura. Díky použití drti z přírodního kamene a barev vzniká paleta povrchových úprav, ze které si vybere každý.
I když beton vládne venkovním krbům, není jediným materiálem pro jejich stavbu. Stavebnice se dělají také z oceli, cihel, kovu nebo kamene. K dostání jsou i cenově dražší krby z lícových cihel nebo žuly. Ceny zahradních krbů se pohybují od 3 000 Kč výše. Za 10 000 Kč už seženete kvalitní výrobek.
Podklad je grunt
Před samotným sestavením grilu na vaší zahradě je potřeba povrch správně připravit. Pokud se ho chystáte postavit na zpevněné ploše, pak žádnou úpravu dělat nemusíte.
Nezpevněná plocha vyžaduje úpravu. Ta se skládá z několika kroků. V první řadě je důležité odstranit asi 10 cm půdy. Do té následně navézt hrubý štěrk, který zhutníte. Pak už zbývá dosypat jemnější vrstvu štěrku nebo písku a opět dorovnat. Na takto upravený rovný povrch můžete jednoduše položit krbovou desku a na ní sestavit celý krb podle návodu.