Interiéry a nábytek

Na barvách záleží – 4 tipy pro jejich příjemné prolnutí

Napsal  | 

Barvy mají v interiérech důležitou funkci a každá domácnost preferuje jiný typ barevných kombinací. Některé domácnosti oplývají barvami, které spolu perfektně fungují, jiné jsou střídmé a najdete v nich jen bílé odstíny a v dalších se barvy tlučou tak, že máte chuť před nimi utéct. Pokud si s barvami v interiéru nevíte rady, tady je pár tipů, díky kterým se u vás doma protnou napříč všemi místnostmi a budou skvěle ladit.

Nechte proplouvat jednu barvu celým bytem

Základní rada je nechat proplouvat jednu barvu celým bytem. Tohoto efektu docílíte tím, že všechny místnosti, které byt propojují, vymalujete stejnou barvou nebo alespoň podobným odstínem. Cílem je získat barvu, která je základem bytu, takovou, která funguje jako neutrální. Nemusí se jednat o béžovou nebo šedou, podstatné je, aby byla tato barva ve vstupní chodbičce či předsíni, v dalších chodbách, případně v centrální obytné místnosti. Tím docílíte barevného „pozadí”, základu, který vám umožní dostat do interiéru další barvy bez rušivého efektu.

Dejte pozor na přechody

Jakou další místnost vidíte, když trávíte čas v obýváku a s otevřenými dveřmi? Pokud vidíte do dětského pokoje, do kuchyně nebo pokud máte obývák s kuchyní a jídelnou spojený, musíte se zamyslet nad tím, jak fungují místnosti coby celek. Mohlo by se zdát, že si každá místnost zaslouží svou vlastní barvu, ale ve chvíli, kdy po určitou část dne tyto místnosti pracují dohromady, tedy lze vidět z jedné do druhé, je dobré volit barvy, které spolu ladí. Sázkou na jistotu je volba stejné barvy jen v jiných odstínech, jemnější do obýváku a výraznější třeba k dětem.

Vytvořte si skupinku barev a držte se jí

Zaručeným tipem na udržení barevné stálosti a vkusného propojení barev je jejich limitování. Vytvořte si skupinku cca tří barev do každé místnosti a těch se držte. Barvy by měly patřit ke stejnému tepelnému schématu, buďto volte barvy teplé nebo naopak ty studené. Zvolte jednu hlavní barvu a doplňky jako jsou textilie nebo čalounění nábytku vybírejte v barvě jiné. V další místnosti je pak můžete prohodit a původně dominantní barvu zdí si dát například na povlečení. Tím bude zajištěno prolnutí barev a jejich dokonalá harmonie.

Najděte si zvýrazňující prvek, který místnosti propojí

Pro milovníky kombinací teplých a studených odstínů existuje také možnost jak zajistit kontinuitu barevnosti. Najděte jednu barvu, která podtrhne celý domov. Nemusí se jednat o tu nejdominantnější barvu. Může to být nenápadný odstín modré, který v jedné místnosti spojíte s šedou, v jiné se zelenou a v poslední se žlutou. Důležité je, abyste se v barvách cítili příjemně a aby je vždy něco spojovalo. Protože propojení je vždy a u všeho to nejdůležitější.

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *