Interiéry a nábytek

Morava u vás doma! Jak na výběr domácí vinotéky?

Napsal  | 

Pokud nemáte možnost vybudovat kamenný sklípek u vás doma, jsou domácí vinotéky bez diskuze tím nejlepším řešením, jak v optimálních klimatických podmínkách skladovat větší množství vína. Přestaňte skladovat vína v obyčejné chladničce a využijte všech výhod, které vám vinotéka přináší. Sbírkou lahví se můžete následně nejen kochat, ale zároveň si ji vychutnat v té nejlepší kvalitě prakticky kdykoliv.

Kuchyně s vinotékou

Kuchyně s vinotékou

Vinotéka i v paneláku

Vinotéka se stane praktickým pomocníkem v každé domácnosti. Většina modelů má podobu kompaktní ledničky s prosklenými dvířky a přihrádkami na jednotlivé lahve. Díky malým rozměrům je možné vinotéku pohodlně umístit například pod kuchyňskou linku, a proto není problém vinotéku umístit klidně i v malém panelákovém bytě. Předpokladem je stabilní a rovný podklad a přístup ke zdroji elektrické energie. Kromě vinoték menších rozměrů jsou k dostání pochopitelně i velké vinotéky pro uskladnění až několika desítek lahví. Jejich cena a náklady na provoz jsou však výrazně vyšší.

Jak vybrat domácí vinotéku?

Nákup vinotéky by měl být radost. Při výběru je dobré mít na paměti několik zásad a doporučení. V první řadě je nutné zamyslet se nad kapacitou. Ta by se měla řídit velikostí sbírky vína a prostorem, který máte pro vinotéku vyhrazen. Při přeměřování místa nezapomeňte na to, že za vinotékou by mělo zůstat několik volných centimetrů pro odvod tepla a napájecí kabel. Vinotéka by měla být jako většina domácích spotřebičů umístěna v suchém prostředí, kde nedochází k vysokým výkyvům teploty.

Climadiff CLS52

Climadiff CLS52

Důležitou roli hraje pochopitelně i design vinotéky. Ten by měl ladit s místností, kde bude vinotéka umístěna. Některé modely mají celou řadu designových vychytávek a jedno z těch nejefektnějších má podobu barevného osvětlení vnitřních prostor.

Vnitřní prostory vinotéky jsou většinou tvořeny chromovým drátěným programem, který je speciálně vytvarován pro snadné uskladnění standardních lahví vína. Některé luxusnější modely mají police vyrobeny ze dřeva, které má navíc pozitivní vlit na udržení vlhkosti. Některé modely vinoték nenabízí pouze klasické police, ale také prostory pro umístění již otevřených vín a dekantačních karaf. Ty vůbec nejlepší modely přidávají i další pokročilé funkce. Za všechny lze jmenovat dotykový displej s důležitými informacemi, urychlené chlazení, zámek dvířek, vícezónové nastavení či antibakteriální ochranu.

HAIER WS 25GA Jednozónová vinotéka 40033362

HAIER WS 25GA Jednozónová vinotéka 40033362

Nepřehlédněte druh chlazení

Než se finálně rozhodnete pro konkrétní model domácí vinotéky, zkontrolujte druh chlazení. Na trhu jsou k dostání kompresorové a termoelektrické vinotéky. První druh je běžně rozšířen ve většině dnešních chladniček. Funguje na základě stlačování chladící směsi v kompresoru. Výhodou je výkon, nicméně cena je vyšší. Druhý zmíněný druh využívá k chlazení termočlánky. Toto řešení je ekologičtější a zároveň cenově dostupnější. Nevýhodou je menší účinnost. Nelze obecně říct, jaký druh je lepší. Oba dokáží ochladit vaše vína, které v domácí vinotéce máte. Vy si pak můžete vychutnat víno tak, jak ho milujete.

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *