Dennodenní boj s prachem, zvířecími chlupy, drobečky a jakýmkoliv jiným nepořádkem na podlaze můžete konečně hodit za hlavu. Robotický vysavač se stane během vteřiny vaším novým nejlepším přítelem. Vysaje dřív, než se vrátíte domů z práce a nebude u toho mít žádné poznámky. Zůstane po něm jen dokonale čistá podlaha. A takový servis si rozhodně zamilujete.
Přemýšlíte nad koupí nového pomocníka, ale nevíte, který je ten pravý? Proto jsme si pro vás připravili podrobný test robotických vysavačů, kde se i mimo jiné dozvíte, jak vybrat robotický vysavač.
Jak robovysavač funguje
Důležité jsou kartáče
Různé modely robotických vysavačů mají samozřejmě různé principy fungování. Obecně však sestávají z rotačních kartáčů, které svým otáčivým pohybem sbírají nečistoty do sacího otvoru. Rotační kartáče mohou být štětinové nebo gumové, často se však setkáte s vysavači, které mají kartáče dva, každý jiného typu. Je to z toho důvodu, že štětinový kartáč je vhodný spíše na koberce, případně na opravdu drobné nečistoty, kdežto gumový kartáč zvládá spíše nečistoty hrubé a ty jemnější mu mohou uniknout.
Podle typu nečistot, které jsou u vás častější, tedy vybírejte typ vysavače, abyste nebyli zklamaní, že po sobě na podlaze něco zanechává.
Vysavač se po bytě nepohybuje jen tak sám od sebe a musí být něčím navigovaný. Pohyby vysavače mohou být naprogramované a vysavač tak bude přesně vědět, kde a co má vysát. Další možností je infračervený paprsek, který dá vysavači signál, že se před ním vyskytuje překážka a přístroj se jí automaticky vyhne. Nejspolehlivější a nejpropracovanější jsou pak laserové a kamerové navigace, díky kterým jsou vysavače velmi systematické a dokáží uklízet naprosto přesně.
Pokud chcete udržet vysavač v určité oblasti, můžete využít virtuální stěnu, která vysavač zastaví. Zastavení způsobují i magnetické pásky a využití určité metody se odvíjí od typu vysavače. Nemusíte se tak bát, že by pomocník lítal po celém bytě jako splašený, vždy se mu dají vymezit jasné hranice.
Vysavač se musí nabíjet
Bez energie nefunguje vy a nebude bez ní fungovat ani robotický vysavač. Robotické vysavače mají své základny, ve kterých se nabíjí. Ty fungují jako běžné nabíječky spotřebičů, vysavač se připojí do základny, která se nabíjí ze zásuvky a dobije si zabudovanou baterii. Čím větší je kapacita baterky, tím víc toho dokáže vysavač vysát.
Velká část vysavačů, které jsou dnes na trhu dostupné, má inteligentní paměť a pokud se přístroje vybijí, odjedou se nabít na základnu a po dočerpání energie se zase vrátí na místo, kde s úklidem skončily a vesele uklízí dál. Jedná se ale o poněkud nadstandardní funkci a nemá ji každý vysavač, proto si pečlivě vybírejte takové, které tuto funkci mají. Neustálé připojování vysavače ke zdroji a hledání místa, kde vysávání skončilo, vám práci neusnadní, naopak stanete se otrokem svého nového pomocníka. A proto si jej přece nepořizujete!
Podívejte se také na tento článek, jak nad výběrem přemýšlel autor blogu Inlivi a jak je s vysavačem po roce používání spokojený.