Blyští se vám to v koupelně, kuchyni i v obývacím pokoji? Pravidelně leštíte svůj nábytek, aby svým leskem oslňoval kolemjdoucí včetně nečekaných návštěv? Jenže lesk už je v bydlení pasé. Podle posledních trendů se dostává do popředí mnohem více nábytek s matným povrchem. A to i na skříňkách v kuchyni.
V čem spočívají výhody matného nábytku před jeho lesklým protějškem? Především v péči o něj. Vzpomeňte si, kolik času jste museli věnovat leštění, aby nábytek zářil jako nový. Mnohdy ještě záleželo na tom, zda zrovna na hranu dvířek a desek dopadly sluneční paprsky. To nemluvíme o nečistotách v podobě obtisků prstů, které jsou na lesklých plochách hned vidět.
I na matný je potřeba dávat pozor
I když je péče o matný nábytek většinou snazší a často si vystačíte s navlhčeným hadříkem, měli byste na matné povrchy dávat pozor. Zejména pokud je matnosti dosaženo pomocí kvalitních polyuretanových barev a laků. Na prvním místě je potřeba myslet na šetrné zacházení. Budete-li hrubě a narychlo drhnout zaschlou nečistotu, pak snadno dojde k poškrábání laku a ztrátě matného efektu.
Pojďme se společně podívat, jaké typy matných povrchů na trhu s nábytkem pořídíte a jaká je následná péče o ně. Dáte přednost fóliím nebo akrylátu?
Nábytek s matnou fólií
Nejlevnější variantou je pořídit si nábytek, který je pokrytý matnou fólií. Působí efektně, ale nesmíte na něm nechat zaschnout nečistotu. Proto vám ho doporučíme spíše do obývacího pokoje, než ho zapojit do hry v kuchyni nebo koupelně.
Jak na odstranění nečistot? Pokud vám špína ještě nezaschla, vystačíte si s vodou a kapkou nějakého běžného čistícího prostředku. Nemělo by se jednat o abrazivní typ prostředku. Navlhčeným hadříkem jemně přejeďte postižené místo. Hlavně nedrhněte a příliš netlačte. Poté jen vysušte zbytky čistidla. Šikovné hospodyňky k tomu mohou využít okenní jelenici.
Poslední varování, které vám u čištění matných fólií dáme, se týká “barevnosti čistidla”. Určitě nevyužívejte zabarvených saponátů. Tyto druhy obsahují barevné pigmenty, které se vám mohou zažrat do fólie. V lepším případě na povrchu, resp. na matné fólii, zanechají barevné stopy. Těch už se snadno nezbavíte.
Akrylátový nábytek
Nechcete řešit, zda čistidlo obsahuje barevné pigmenty nebo jinak může poškodit váš matný povrch? Pak raději vsaďte na nábytek s matným akrylátovým povrchem. Nevýhodou je přirozeně vyšší pořizovací cena. Ale zase se takový nábytek snáze udržuje.
Nelekejte se, že nábytek je potažen ochrannou fólií. Ta se sundává až ve chvíli, kdy je daný kus nábytku bezpečně na svém místě v bytě. Po odstranění fólie z povrchu nábytku je dobré uzavřít akrylátové póry. K tomu vám postačí běžné leštidlo s antistatickým efektem. Například běžně používané Pronto proti prachu. Materiál povrchu bude “pracovat” ještě asi 14 dní po sejmutí ochranné fólie, dochází k tzv. vytvrdnutí akrylátu.
Následná údržba už je jednoduchá. Jednou až dvakrát za měsíc setřete povrch bavlněným hadříkem, který je navlhčený právě antistatickým sprejem.
Nezaujal vás ani akryl? Potom můžete vsadit na nábytek, který je ošetřen matným lakem za použití kvalitních polyuretanových barev a nejnovějších výrobních technologií.