Senzorové a bezdotykové baterie jsou typickým rysem veřejných toalet, umýváren a dalších zařízení. Není divu. Zajistí nezanedbatelnou úsporu vody a představují nesrovnatelně hygieničtější variantu oproti standardním „dotykovým“ variantám. V domácnostech se ale s tímto řešením setkáme jen málo. Proč?
Senzorové a bezdotykové baterie jsou typickým rysem veřejných hygienických zařízení. V domácnostech se ale s tímto řešením setkáme jen málo. Proč to tak je?
Bezdotykové baterie nejsou žádnou novinkou a ve veřejném sektoru už představují spíše standard než výjimku. Jejich funkce je založena na zabudovaném čidle, které reaguje na pohyb rukou, baterie tak v pravou chvíli spustí vodu a poté ji zase uzavře. Vypuštěné množství je dostatečné k opláchnutí rukou. Uživatel se nemusí ničeho dotýkat a nespotřebuje vody nepřiměřené mnoho. Tyto baterie jsou v tuzemských domácnostech poněkud opomíjeny, ale je to velká škoda.
Proč si bezdotykovou baterii pořídit?
Jak už bylo řečeno, prim hraje v tomto případě úspora vody a hygiena. V běžných domácnostech dochází ke značnému plýtvání drahocennou tekutinou, přičemž náklady na její používání rok od roku rapidně narůstají. A vzhledem ke klimatickým trendům nemůžeme se změnou k lepšímu v brzké době příliš počítat.
Nejhorší situace panuje v domácnostech opatřených starými kohoutkovými bateriemi, kde je přebytečný únik vody obrovský. Pákové baterie jsou výrazně ekonomičtější, ale k dokonalosti jim něco schází. Bezdotykové baterie naproti tomu poskytnou jen přesně stanovenou dávku vody a další průtok se zablokuje. Takto lze ušetřit nejen stovky, ale v mnoha domácnostech i tisíce korun ročně.
Skvělé řešení zejména do kuchyně
Bezdotykové baterie se v domácnosti uplatní zejména ve spojení s kuchyňským dřezem. Určitě to znáte. Dlaněmi špinavými od právě naporcovaného masa, zamazanými od těsta nebo jinak znečištěnými se snažíme co nejjemněji otočit kohoutkem nebo stisknout páku, abychom se opláchli.
Na zařízení ale i při nejlepší snaze v tu chvíli ulpívají zbytky. Baterii je pak třeba pečlivě očistit, protože zejména kontaminace masem nebo krví může být velmi nebezpečná. S bezdotykovou baterií v kuchyni tedy ušetříte nejen vodu, ale i svůj čas a práci a vaření vám půjde daleko líp od ruky.
Jak je to se studenou a teplou?
Celkem logická otázka zní: „Jak nastavím správnou teplotu vody?“. U senzorových baterií může být optimální poměr teplé a studené nastaven předem. Což je obvykle případ veřejných zařízení. V domácnosti je vhodnější baterie, která disponuje páčkou nebo otočnou hlavicí pro regulaci teplot. Možnost regulace přitom zdaleka nemusíte využívat pokaždé. Časem určitě přijdete na to, jak bezdotykovou variantu baterie používat i v domácnosti efektivně a prakticky.