Výrobci nádobí nám předhazují stále nové a modernější názvy materiálů, ze kterých se vyrábějí hrnce a kastroly, až má člověk problém se orientovat a vybrat si. Stále více zákazníků se tak raději přiklání k osvědčeným materiálům, na kterých vařily generace před námi, tradičními a zdravými způsoby.
Klasikou je litinové nádobí, které v poslední době zažívá renesanci. Nutno dodat, že právem. Pojďme se podívat, proč je litina tak oblíbená, proč by si každá hospodyňka měla do domácnosti pořídit litinový hrnec a jaké jdou nejvíc na odbyt.
Proč vařit na litině?
Litina je směs železa a uhlíku, bez chemických příměsí, dá se tedy považovat za zdravý materiál, ze kterého se při vaření neuvolňují do jídla žádné škodlivé látky.
Každý kus litinového nádobí je nepatrně jiný, punc jedinečnosti mu dodává podíl ruční práce, kterou je při výrobě litinového nádobí potřeba vynaložit.
Litinové nádobí se odlévá do formy, je vyrobené z jednoho kusu. Běžného nádobí se ohýbá z plechu, na který se pak nýtují nebo přivařují rukojeti nebo uši.
Litina může být buď surová (obvykle u pánví), nebo smaltovaná. Smalt je křemičitá tavenina používaná odnepaměti, vytváří na podkladu z kovu ochranný povlak.
Obrovskou výhodou litinového nádobí je, že se hodí na všechny typy sporáků. Elektrická plotýnka, sklokeramická deska s elektrickým ohřevem, plynový sporák, ale i otevřený oheň (např. na gril). Litina bez dřevěné rukojeti se dá použít k dušení či pečení v troubě. Obzvláště vhodné je litinové nádobí na indukci.
Kulatý hrnec
Jedním z nejoblíbenějších kusů litinového nádobí je hrnec. Kulatý je klasika, naprostá většina sporáků má kulatou plotýnku, na kterou hrnec dobře padne v celé ploše.
Litina perfektně vede teplo, chvíli jí trvá, než jej naakumuluje, ale pak rovnoměrně sálá a postará se o to, aby pokrm uvnitř byl rovnoměrně uvařený, upečený.
Litinový hrnec s pokličkou (také litinovou) je v kuchyni učiněný poklad. Je neskutečně univerzální, dá se v něm smažit, vařit, dusit, péct.
Jakmile trochu ovládnete základní kuchařské techniky, poznáte, jak skvěle se dá v litinovém hrnci připravit třeba guláš. Maso nakrájíme na kostky, v litinovém hrnci rozpáleném na vysokou teplotu maso na trošce oleje zprudka osmahneme, až se povrch zatáhne, ale šťáva zůstane uvnitř. Ve výpeku krátce osmažíme cibuli, poté zalijeme vodou nebo vývarem, přiklopíme poklicí a dáme do trouby dusit. Litina se postará o všechnu práci – do dvou hodin servírujete guláš, po kterém se všichni budou olizovat až za ušima.
Kulatý litinový hrnec je vhodný zejména pro přípravu pomalu vařených jídel plné chuti, které nemají konkurenci.
Oválný hrnec
Litinové hrnce se dělají také v oválné formě. Spousta moderních sporáků se sklokeramickou deskou, ať už elektrických nebo indukčních, mívá oválnou zónu. Oválný hrnec nabízí podobné možnosti jako kulatý. Navíc se v něm však dá péct drůbež, díky vysokým stěnám se litinový hrnec dá s úspěchem použít třeba jako pekáč na husu. V oválném hrnci upečete chléb typického tvaru.
Péče o litinové nádobí
Abychom o litinových hrncích jenom nebásnili, je třeba říct, že litina je náročnější na péči a údržbu. V zásadě se můžete potkat s litinovým nádobím bez povrchové úpravy nebo se smaltovaným.
Zatímco ze surové litiny se vyrábějí vlastně jenom pánve, naprostá většina ostatního nádobí je smaltovaná. Ponechme tedy surovou litinu stranou a řekněme si pár slov o péči o nádobí ze smaltované litiny.
Litinové nádobí se myje zásadně v ruce. Ačkoliv někteří výrobci (patrně ve snaze zalíbit se svým potenciálním zákazníkům) uvádějí, že smaltovaná litina se dá mýt v myčce, nezkoušejte to. Litinové nádobí bývá smaltované v působivých barvách, mytí v myčce by kvůli chemikáliím barvy vybledlo a smalt by ztratil na své přitažlivosti.
Jakmile uvaříte a nádobí zchladne (ale zase ne příliš, aby se vyschlé zbytky nepřilepily na dno hrnce), vezměte do ruky měkkou houbu na nádobí a hrnec umyjte. Po omytí hrnec vytřete dosucha a opatrně uložte do skříňky na nádobí.
Odprýsklý smalt na litině
Dejte pozor, abyste hrncem ze smaltované litiny neudeřili o tvrdý povrch, smalt by se mohl odprýsknout. Na funkci nádobí odprýsknutý smalt nic neubere, jedná se spíš o estetickou záležitost, ovšem místo může začít rezivět, pak jej musíte čas od času potřít jedlým olejem.