Ať už žijete ve městě nebo v klidné lokalitě mimo něj, vnést přírodu do interiéru nemusí být hračka. Tedy dokud si nepřečtete o unikátní metodě pěstování rostlin – o vertikální zahradě. Přestože se k nám dostává až nyní, je známa už delší dobu. Pojďme se podívat, co vám vertikální stěna plná překrásných rostlin přinese.
Inovativní myšlenku vertikálního pěstování má na svědomí francouzský botanik Patric Blanc. Designér v roce 1991 přišel na to, že oživit prázdné stěny exteriéru nebo interiéru lze právě pomocí rostlin, které jsme doposud pěstovali pouze v květináčích. Dospěl k poznatku, že rostliny mohou prospívat také při unikátním umístění na kolmou stěnu a to s minimem substrátu.
Jedinečný monument vnáší do obydlí neskutečnou svěžest. Přírodní dojmy jsou až hmatatelné. Na své si přijdou nejen milovníci zeleně, ale také ti, kteří mají doma rádi originalitu. Monument vnáší do domova jistou plasticitu a místnosti dodává osobitý charakter. Jde o obraz, který zkrátka nenamalujete. Protože právě příroda je největší umělec.
Rostliny mají navíc příznivý vliv na člověka. Zelená barva je symbolem jara, zrození a klidu, proto se nemusíte bát použít zelené odstíny ani v kanceláři či ve firmě. Rostlinné reliéfy jsou čím dál populárnější a není se čemu divit – perfektně ozdobí i ten nejminimalističtější interiér nebo holou fasádu domu. Pro tento typ oživení stěn se vybírají především květiny, pro které je vertikální prostředí blízké – různé převislé a skalní typy rostlin.
Jak to celé funguje? Přestože na zdi není velké množství hlíny, do které by rostliny zapouštěly kořeny, nevadí to. Používají se zde speciální rohože, které upínání kořenů umožňují. Rohož je pokryta propustnou PVC fólií a celá konstrukce se jednoduše zavěsí na zeď – pomocí drátěných úchytů. Zavlažování je velmi přirozené – díky cirkulaci vody, která se sama odpařuje, získavají květiny potřebnou vláhu. Celé to tedy spočívá v kouzlu pěstování hydroponií.
Jestliže tedy zvažujete renovaci svého obydlí nebo jen chcete něco nového, co dodá vašemu příbytku punc výjimečnosti, zkuste právě nádhernou vertikální zahradu. Možná právě proto, jak úžasně vypadá, je používána designéry po celém světě. Kam reliéf umístit? Nehodí se do ložnice, kam se nedoporučuje umisťovat příliš mnoho rostlin. Výborně se však hodí třeba do společenské zóny, kde podpoří přátelskou a vřelou atmosféru. Reliéf můžete umístit na stěnu za sedací soupravu, čímž docílíte prohloubení odpočinkové a relaxační nálady. Jestliže doplníte zahradu o byliny a prostor vám to dovolí, zkuste třeba jídelnu či kuchyni. Bylinky při ruce – to je sen každé hospodyňky.
Vertikální zahradu můžete stvořit sami, nebo je možné nechat si vytvořit originání monument společností, jež se zabývá stavbou vertikálních zahrad. Můžete ji mít uvnitř, ale pokud na zahradě nedisponujete prostorem, pěstujte květiny vertikálně – ušetříte místo a nepřijdete o možnost zahradničit. Vertikální zahrady jsou nejen trendem, ale především unikátní možností, jak se starat o rostliny, které se vám odvděčí osvěžujícím moderním interiérem či exteriérem, ve kterém bude radost pobývat.