Taky vaše babičky, maminka nebo vy samy jste nosily kabáty se vzorem kohoutí stopy? Víte, že je tento vzor stále aktuální a objevuje se i na pánském saku, šále a dalších módních doplňcích? Na výsluní zájmu módních nadšenců i návrhářů se hřeje už od roku 1933. Ale prvních pár yardů bylo utkáno ve Skotsku již roku 1885.
Kohoutí stopa je nejlepší jako zimní dekor a má své nadčasové uplatnění. Skvěle ho sladíte s jednobarevným zbytkem oblečení. Lidé ho mají tendenci občas zaměňovat se vzorem pepito, ale u kohoutího vzoru jsou stopy čtverce pootočeny o 45 °. Pepito je jednoduše řečeno kostkovaný vzor. Právě geometrické vzorce a zejména kostka je něco, co se ve vlnách stále navrací i do bydlení. Pojďme si ji osahat zblízka.
Pepito je pojmenované po tanečnici
Originálně se jako pepito označuje tkanina, na které se střídají tmavé a světlé barevné efekty ve tvaru drobných kostek. Jejich velikost může být různá, neboť je dána střídou vazby. Ta je zpravidla keprová. K výrobě se používají bavlněné příze, ale někdy i směs umělých vláken nebo vlna.
Mnohem zajímavější než samotná výroba tkaniny jsou dohady, odkud se vzalo pojmenování pepito. Španělská tanečnice Josefa Durán y Ortega přišla roku 1852 do Německa, kde ve Stuttgartu sklidila u obecenstva velký aplaus. Její taneční um se šířil i do dalších měst. Ovšem známější je pod svou taneční přezdívkou Pepita de Oliva (česky Olivová jáma). Právě její nepravé křestní jméno údajně dalo pojmenování kostkované tkanině.
Jestli Josefa “Pepita” de Oliva nosila kabáty s kostkovaným vzorem, nebo za pojmenováním stojí něco jiného, dnes už asi nezjistíme. Co naopak je prokazatelné, tak je fakt, že geometrické vzory ve světě designu hrají nemalou roli. A to nejenom v uměleckém stylu pop-artu nebo retro stylu.
Kostka, kam se podíváte
Nevěříte, že by kostka hrála takový prim v bydlení? Tak si uděláme malou exkurzi po vašem domově a odhalíme, kde všude se může kostka ukrývat.
Začneme v nejfrekventovanější místnosti každého domova – v kuchyni. Jaké máte obložení kolem kuchyňské linky? Pokud jste nesáhli po moderním grafoskle, s největší pravděpodobností tady máte dlaždičky. Stačí, aby se tady střídaly dvě barvy a hle, kostka je na světě. Podobně tomu je s původní dlažbou v panelových domech. Jestli jste neprováděli rozsáhlé rekonstrukce, pak v kuchyni na zemi máte dvoubarevnou dlažbu, kde se pravidelně střídá tmavý a světlý barevný odstín.
Inviro Křeslo Gery
Co vaše ubrusy nebo prostírání na stůl? Nenachází se tady náhodou taky kostkovaný vzor? Nemusí se nutně jednat o černobílé provedení.
Přejděme nyní do obývacího pokoje. Jeho dominantou obvyklé bývá pohodlný rozkládací gauč. Máte přes něj hozený přehoz (neboli pléd)? Využíváte dekoračních polštářků k oživení designu? Pak možná i zde se nachází “schovaná” kostka.
Jak využ1ít kostkovaného vzoru
Pokud doma kostku nemáte, ale líbí se vám její jednoduché linie, je na čase ji zakomponovat do vašeho bydlení. Některé nápady a inspiraci jste mohli načerpat z předcházející exkurze po bytě. Přesto vám dáme i další tipy. Co třeba závěsy v pokoji, nebo výplň paravanu? I tady by se kostka vyjímala. Přijde vám kostka moc strohá? Zkuste polštářky či závěsy zjemnit lemováním nebo volánem.