Obdivujete sousedovo jezírko, které si nechal zbudovat na své zahradě, a s podivem zjišťujete, že sousedovy děti si do něj chodí zaplavat? Zahradní jezírka už neslouží pouze na okrasu jako doplněk exteriéru. Rozdíly mezi okrasnými a koupacími jezírky se v dnešní době téměř smazávají.
Okrasné koupání
Ona zmiňovaná hranice mezi jezírkem, které slouží jako doplněk ke skalce či rozkvetlé zahrádce, a tím, kam se v horkých dnech běžíte smočit, je vskutku tenká. Koupací jezírka, někdy také nazývané jako biotopy, vám umožní zdravé koupání bez chemie. Nicméně mnoho majitelů na jeho okrajích pěstuje vodní květiny, jako je například všem známý leknín.
Obvykle se tak můžete setkat s jezírky, které ve své největší středové hloubce mají i dva metry na výšku. Tato část “bazénku” je vyhrazena k vodním hrátkám. Okraje biotopu jsou výrazně mělčí a bují tady vegetace. Máte tak vodní a rekreační zónu.
Druhou variantou přírodních jezírek, které dnešní firmy na trhu umí dodat, jsou pak ty s pozvolným klesáním břehu. V tomto případě není na první pohled rozeznatelný předěl mezi rekreační a plaveckou zónou. Tato jezírka dokonale zapadnout do zahrady, která má spíše estetický účel.
Vybudujte si jezírko
Zlákala vás varianta přírodního biotopu na místo chlorovaných bazénů, které po čase stejně nikdo nevyužívá? Pak se podívejte, na co všechno byste měli myslet před započetím stavby.
Na začátek je dobré si rozmyslet, jak velké jezírko chcete zbudovat. S tím souvisí i otázka účelu – chcete v něm jen odpočívat, nebo budete chtít i plavat v horkých dnech? Pro dnešní firmy není problém zbudovat jezírko o výměře 70 metrů čtverečních. Máte ale tak velkou zahradu?
Dále byste měli zvážit, zda chcete biotop s instalovanou jezírkovou technologií. Ta má za úkol čistit vodu v biotopu. Obvykle se zabudovává do menších jezírek s okrasným účelem. Při dostatečné hloubce není potřeba. To by byl případ například zmiňovaného jezera o 70 metrech čtverečních. Nicméně nejsou výjimkou ani maloplošná mělčí jezírka bez čistící technologie. Jejich aplikace závisí zejména na hloubce, kvalitě vody a samozřejmě taky na zvolené úpravě břehů – druzích osázených rostlin.
Základem je fólie
Metod, jak postavit okrasně-koupací biotop na vaší zahradě, je celá řada. Ovšem nejčastěji jsou v českých zahradách k vidění ta, jejichž dno je vyloženo tzv. jezírkovou fólií. Pod ní se nachází ještě silná geotextilie, která má za úkol chránit zmiňovanou fólii před protrhnutím. Fólie se dá svařovat. Životnost biotopu závisí na kvalitě zvolené fólie. Čím silnější ji zvolíte, tím máte větší pravděpodobnost, že nebude opravy provádět každé dva až tři roky.
Když už máte vyhloubeny základy (rozumějte: vykopanou jámu), které jsou pokryté fólií i s geotextilií, můžete začít přemýšlet o rostlinstvu a okolním nasvícení. V případě jezírek nemůžete použít bazénová LED svítidla. Raději ozařte okolí biotopu například pomocí solných lampiček či panelových sloupků se světlem.
Mezi nejčastěji osazované rostliny patří leknín a stulík. Jejich výhoda spočívá v tom, že není potřeba žádný substrát, kterým byste museli zavést břehy jezírka. Vsaďte je do kameniva, které pokrývá dno regenerační zóny.