Fanoušci grilování by neměli řešit pouze to, jakou dobrotu si připraví, ale také to, jak si ji připraví. Konkrétně i takový podpalovač hraje zásadní roli v tom, jak pro vás bude grilování pohodlné a chutné. Podívejte se na výhody a nevýhody nejrozšířenějších řešení.
Mezi grilovacími pomůckami hrají podpalovače velmi důležitou roli. Minimálně rozhodují o tom, jak dlouho vám bude trvat gril připravit. Pokud půjdete do detailu, ovlivňují také bezpečnost a v některých případech částečně chuť. Základní přehled typů podpalovačů vám prozradí, jaký z nich vám bude nejvíce vyhovovat. Na staré noviny, třísky a roští můžete zapomenout.
Ekologické řešení ze dřeva
Velké popularitě se v poslední době těší ekologické podpalovače vyrobené z certifikovaného dřeva, konkrétně z provazců dřevité vlny a parafínu. Kusy podpalovače po kontaktu s ohněm rychle vzplanou a garantují silný plamen po dobu několika minut. Tato doba bohatě stačí k rozpálení dřevěného uhlí nebo dřeva, a to dokonce i velmi suchého. Výhodou ekologického řešení z dřevité vlny je absence zápachu a škodlivých zplodin. To vše za předpokladu zabezpečení přívodu čerstvého vzduchu.
Gelové podpalovače
Zaujaly vás gelové podpalovače díky jejich nízké ceně? Hledejte ty bez parafínů a petrochemikálií. V opačném případě riskujete, že tyto látky budou vstupovat do grilovaných pokrmů. Takové maso opravdu jíst nechcete. U gelových podpalovačů stačí opravdu velmi malé množství na to, abyste gril s dřevěným uhlím roztopili. Nevýhodou je o něco složitější manipulace a riziko, že se vám hořlavý gel dostane na ruce a oděv. Opatrnost je jednoznačně na místě. Pomocníkem a bezpečnostním opatřením je přítomnost hubičky v hrdle.
S tekutými podpalovači opatrně
Tekuté podpalovače po dlouho dobu představovaly účinný prostředek pro rychlé a snadné podpálení dřevěného uhlí v grilech. V dnešní době jsou společně s pevnými podpalovači na petrolejové bázi na ústupu především kvůli bezpečnosti. Jinými slovy se tekutá konzistence hůře kontroluje a odměřuje.
Budete-li neopatrní, můžete do grilu omylem nastříkat více podpalovače, než je ve skutečnosti třeba. Při zapálení dojde k vyšlehnutí plamenů. Nebezpečné je také odpařování, proto byste tekutý podpalovač měli zapálit ihned a zbytečně neotálet.
Alternativou je startér
Chcete se používání podpalovačů z libovolného důvodu zcela vyhnout? Alternativou a cestou k rozpálení až několika kilogramů dřevěného uhlí jsou tzv. komínové startéry. Díky tahu vzduchu přes rozpálené kusy uhlí snadno vzplanou i ty ostatní. Výsledkem je hromada rozžhaveného uhlí, které následně pouze nasypete do grilu.