Pomalu se blíží podzim a s ním i čas posledního stříhání trávníků a hrabání listí. Hromadu biologického odpadu, který při tom vzniká, je potřeba někde odklidit. Byla by ale škoda vyhodit tak užitečný zdroj kvalitních živin do odpadu. K získání cenných látek, které použijete příští rok pro svou zahradu, vám jednoduše pomůže kompostér.
Při kompostování je třeba dodržet určité pravidla. V první řadě je nutné vybrat správné místo. Nejlépe tam, kde kompostér nebude vystaven přímým slunečním paprskům, větru a silnému dešti. Ideálním místem je tedy prostor pod vzrostlým stromem. Pokud ho však nemáte, snažte se kompostér posadit tam, kde alespoň část dne slunce nesvítí.
Také zvažte množství odpadu, který budete kompostovat. Pro malou zahrádku stačí objem nádoby okolo 600 litrů. Pokud však plánujete kompostovat trávu, listí, větve a odpad ze zahrady, je lepší přemýšlet nad sestavením větší nádoby třeba z palet nebo desek. Při výrobě nezapomeňte na to, že nádoba nesmí mít dno. Jen tak se k materiálu dostanou tolik potřebné žížaly, které přeměňují organické látky na kompost. Také myslete na možnost odnímání jedné strany, abyste kompost mohli překopávat.
Kompostovat můžete téměř vše, co na zahradě najdete. Vyhněte se však listí z ořešáků, které obsahují toxické látky, a shnilému nebo plesnivému materiálu . Ani plevel s dozrálými semeny sem nepatří. Semena přežijí a na záhonu by z kompostu opět vyrostly nové rostliny.
Za jak dlouho se můžete těšit na kvalitní hnojivo?
Kompost zraje přibližně rok. Aby celý proces proběhl správně, je důležité udržovat kompost stále trochu vlhký. Na dno kompostéru vložte hrubší vrstvu klacíků, která slouží jako drenáž a provzdušňovací vrstva. Ideální je během zrání ho minimálně dvakrát přehodit, aby se části zvenku dostaly dovnitř. To celý proces urychluje. Také překrytí správným materiálem může zadržet teplo a proces urychlit. Pokud kompost zakládáte, slouží k urychlení procesu kompostový startér, kterým do něj dostanete potřebné mikroorganismy.
Kompostovat lze i doma v kuchyni nebo na balkoně. Vermikompostéry jsou k tomu přímo stvořené. Navíc při pohledu na jejich originální design nikoho ani nenapadne, že doma máte kompostér se žížalami. Kompostování v těchto nádobách je velmi efektivní a to také díky speciálně šlechtěným kalifornským žížalám, které se kupují spolu s ním.
Co vše sledovat?
Správná vlhkost je nejdůležitější. Žížaly nemají rády suchou, stejně tak ani příliš vlhkou půdu. Při optimální vlhkosti se nesmí při zmáčknutí kompostovaného materiálu objevit voda. Bakterie potřebují i dostatek kyslíku. Jednou za 6 týdnu je dobré kompost přehodit. Pokud ho však máte proložený klacíky, není třeba přehazovat tak často.