Zajímá vás, jak vyčistit vnitřek pračky, dávkovač pracího prostředku a aviváže nebo gumové těsnění na pračce? Díky našim tipům se můžete zbavit zápachu, nečistot, plísní a vodního kamene v pračce pomocí našich ověřených receptů. Ocet, jedlá soda a kyselina citronová by vám doma neměly chybět.
Pračka nezůstává po vyprání čistá, jak se možná mylně domníváte. Jsou zde zbytky pracího prostředku, nečistoty z prádla, vodní kámen a voda. Ideální prostředí pro bakterie a plísně a následně nesnesitelný zápach. Měli byste zařadit čištění pračky do pravidelného úklidu. ? Ale jak pračku vyčistit a hlavně čím??
Poradíme vám, jak vyčistit jednotlivé součásti pračky – celý vnitřní prostor, buben, nádoby na prací prostředek a aviváž i gumová těsnění – aby bylo vaše prádlo dokonale čisté a voňavé. Sepsali jsme také domácí recepty, které vyžadují sodu, ocet, kyselinu citronovou, savo, tablety do myčky a další ingredience, které máte už dávno doma.
Proč je čištění pračky důležité
Jak jsme již zmínili výše, v pračce zůstávají nejrůznější nečistoty. Ve vlhkém prostředí se bakterie vesele množí, a tak se pračka stává ideálním místem pro vznik plísní, a to nejen v bubnu. Uvnitř pračky se mimo jiné nachází nádrž na vodu, ve které se otáčí buben, hadice, kterými protéká prací prášek a změkčovač tkanin, a především četná těsnění s různými záhyby a další skrytá místa, ve kterých se plísni a vodnímu kameni velmi dobře daří.
Pračka, která není pravidelně čištěna, je náchylnější k poškození, samozřejmě spolu s bakteriemi a usazeninami na oblečení.
V této části článku se budeme zabývat tím, jak vyčistit pračku, abyste se zbavili zápachu, nečistot, plísní a vodního kamene.
Co způsobuje usazování nečistot v pračce?
V pračce se usazují nečistoty v důsledku chyb, kterých se při praní dopouštíte:
❌ Praní při nízkých teplotách
❌ Nekvalitní čisticí prostředky
❌ Příliš plná pračka
❌ Uzavřený zásobník na prášek a buben = pračku vždy vysušte a vyvětrejte.
Jak vyčistit pračku od zápachu
Zápach z pračky může být v mnoha domácnostech nepříjemný. V ideálním případě se od něj chcete hned na začátku oprostit. Pokud jste tomu ještě nevěnovali dostatečnou pozornost, zde je návod, jak se zbavit zápachu v pračce.
?Proč pračka zapáchá??
? Vlhké prostředí, ve kterém je pračka umístěna
? Mytí malým množstvím vody – nelze spláchnout všechny nečistoty
? Odpadní kal plný bakterií a plísní
? Pračka je zanesená pracími prostředky a vodním kamenem
?Jak se zbavit zápachu z pračky ?
✅ Pravidelně větrejte koupelnu nebo prádelnu.
✅ Pravidelně čistěte všechny součásti pračky.
✅ Používejte prací prostředky podle návodu (berte v úvahu tkaninu a tvrdost vody).
✅ Po skončení pracích cyklů nechte pračku otevřenou, včetně dávkovače pracího prostředku.
✅ Po skončení programu vždy otřete těsnění a dávkovač do sucha.
✅ Nepoužívejte pouze krátké programy, ale perte na nejdelší programy po dobu 2–3 hodin, zejména pokud to prádlo opravdu potřebuje.
✅ Perte na nejvyšší možnou teplotu – vyplatí se prát prostěradla, ručníky a osušky, žínky na vysokou teplotu.
Pokud vaše pračka nepere dobře a vy jste vyzkoušeli všechno, může se jednat o závažnější závadu – problém s bubnem, čerpadlem nebo motorem. V takovém případě je důležité obrátit se na pomoc profesionálů.
Jak vyčistit pračku od plísní
Plíseň v pračce způsobuje nepříjemný zápach. Pokud tedy chcete zápachu zabránit, zbavte se plísní. V těsnění pračky vždy zůstává voda a vlhkost, což je ideální místo pro bakterie. Po skončení mytí těsnění vždy otřete do sucha čistým hadříkem nebo použijte octový roztok.
Pokud se vám v dávkovači prášku a aviváže tvoří plíseň, postupujte stejně –vždy po praní vytřete do sucha.
Pokud se v pračce objeví plíseň větších rozměrů, použijte přípravek proti plísním. Jen pak do pračky nedávejte hned prádlo, ale přípravek důkladně vymyjte, případně nechte pračku vyčistit na program pro čištění bubnu pračky.
Jak vyčistit pračku od vodního kamene
Vodní kámen se může čas od času objevit v každém spotřebiči, který pracuje s vodou. Chcete-li odstranit vodní kámen z pračky, kupte si přípravek, který jej šetrně a účinně rozpustí. Jak výrobky používat:
- Ve většině případů se odstraňovače vodního kamene dávají buď do dávkovače pracího prášku, nebo přímo do bubnu.
- Pračku zapněte na 60 °C nebo 90 °C podle pokynů.
- Používejte jednou za 4 měsíce.
- Postupujte podle konkrétních pokynů a instrukcí.
Jiné tvrdší usazeniny můžete zkusit rozpustit v pračce pomocí roztoku octa a sody – více v domácích receptech níže.
TIP: Praní je jedna věc. Skladování prádla s ním ale úzce souvisí. Zajímalo by vás, jak prakticky skladovat špinavé prádlo?
Čím čistit pračku a jaký je nejlepší způsob čištění?
V této kapitole se dozvíte, co použít k důkladnému vyčištění pračky – můžete se vydat cestou čisticích prostředků zakoupených v obchodě nebo vyzkoušet některé staromódní recepty. ?A co vlastně radí výrobci praček? Který způsob je podle nich nejlepší??
-
Jak vyčistit pračku octem
?Vyčistit pračku octem je asi to nejjednodušší, nemyslíte??.
Čištění pračky octem pravděpodobně znáte a několikrát jste ho již vyzkoušeli. Ocet odstraňuje pachy, dezinfikuje, zbavuje bakterií a pomáhá proti vodnímu kameni.
Jak používat ocet k čištění pračky:
- Potřebujete 300 ml octa – 2 šálky.
- Nalijte ocet do pračky – do bubnu nebo do zásobníku na prací prášek.
- Zapněte nejvyšší teplotu a perte co nejdéle.
- Opakujte 3x ročně (POZOR: ocet může poškodit gumu).
-
Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové
Dalším skvělým přípravkem na čištění pračky je kyselina citronová, kterou koupíte téměř všude. Kyselina citronová se dává do zásobníku na prací prášek nebo do bubnu a má hmotnost asi 250 gramů. Zapněte pračku na 60 °C. Zbaví vás vodního kamene, plísní, bakterií a zápachu.
-
Jak vyčistit pračku pomocí jedlé sody
Existuje mnoho tipů na čištění pračky pomocí jedlé sody. Postupujte podle následujících kroků:
- Do přihrádky na prací prášek nasypte půl šálku sody.
- Zvolte program 60° nebo 90°
Další způsob použití jedlé sody je podobný čištění pračky octem:
- Do bubnu nasypte dva šálky jedlé sody.
- Zvolte nejdelší program s nejvyšší teplotou.
Tato metoda je skvělá pro odstranění zápachu a nečistot nejen z bubnu, ale také z hadice.
V drogeriích však najdete i speciální prací sodu, kterou používáte stejně jako jedlou sodu: Dlouhý prací cyklus a maximální teplota.
Náš tip: Pokud prádlo před praním namáčíte, můžete do něj přidat trochu jedlé sody. Rozjasníte tak bílé oblečení a prádlo. Pokud máte doma bílé závěsy, neváhejte tento trik vyzkoušet.
K dokonale čisté pračce použijte kombinaci sody a octa:
- Do přihrádky určené pro prací prášek nasypte půl šálku sody.
- Nalijte ocet na oplachovací prostředek.
- Zvolte nejdelší program s nejvyšší teplotou.
-
Jak vyčistit pračku pomocí tablet do myčky nádobí
Tablety do myčky nádobí jsou doslova zázračné a poradí si nejen s čištěním myčky, ale i dalších domácích spotřebičů. Vezměte dva kusy, vhoďte je do bubnu pračky, zapněte nejdelší program a nejvyšší teplotu. Zbavíte se nečistot, zápachu a bakterií. Čistý bude nejen buben pračky, ale také filtr, těsnění a zásobník na prací prostředek.
-
Savo a další prostředky
K čištění pračky můžete použít také speciální čistič pračky Savo. Tento přípravek bojuje proti vodnímu kameni, nečistotám a zápachu a pomáhá čistit těsnění, filtr, buben a zásobník.
Další známé značky pro čištění praček jsou:
- Calgon – prášek, tablety, gel
- Lanza tekutý čistič pračky
- Sanytol dezinfekce pračky
- Miele Intense Clean
- Dr. Beckmann Hygienický čistič pračky
- Frosch čistič pračky
- Xavax čistič pračky
- Ecozone čistič pračky a myčky na nádobí
- K2r Washing Machine Cleaner 3v1 čistič pračky
V drogeriích však najdete i další pomůcky, které pračku zbaví zápachu, usazených nečistot nebo vodního kamene:
✅ tekuté prací prostředky – nalijte do dávkovače
✅ čisticí tablety – vložte je do bubnu
✅ čističe kapes – stačí vysypat obsah sáčku do bubnu (pračka s předním plněním: program bavlna 60 °C, pračka s horním plněním nastaví nejvyšší teplotu a nejdelší prací program).
✅ čisticí ubrousky – účinně odstraňují zbytky z pračky, není třeba oplachovat
Osvědčené rady a babské tipy na čištění pračky: shodují se, nebo si odporují?
Babské recepty samozřejmě fungovaly, a to zejména na starých pračkách, které nebyly tak citlivé a technologicky vyspělé. Soda a ocet jsou velmi agresivní a mohou moderní pračky skutečně poškodit. A tak by později mohl nastat problém při případných reklamacích.
Jak čistit pračku a její jednotlivé části?
Čistá pračka není definována pouze leštěným bubnem. Tento domácí spotřebič se samozřejmě skládá z několika částí, které se také špiní. Pojďme se společně podívat, jak je vyčistit.
-
Jak vyčistit dávkovač pracího prášku a změkčovadla tkanin
Myslíte si, že čištění pračky znamená jen vyčištění bubnu a těsnění? Pak vás bohužel musíme zklamat. (Ne)čistota dávkovače prášku a aviváže může být skutečným problémem. ?Jak vyčistit dávkovač pracího prostředku a aviváže?? V tomto místě najdete kromě zbytků také plísně nebo nepříjemný zápach.
Vyjměte zásobník z přihrádky a rozdělte jej na jednotlivé části (pokud je to možné), opláchněte jej teplou tekoucí vodou ve dřezu. Můžete také použít drhnoucí kartáč a přípravek, který použijete k čištění pračky. Umyjte také místo, kde je zásobník umístěn.
Náš tip: Po každém praní nechte dávkovač otevřený. Dávkovač prášku a aviváže důkladně umyjte alespoň jednou za měsíc.
-
Jak vyčistit pryžové těsnění
Zápach z pračky má několik příčin:
❌ Usazeniny z prádla
❌ Zbytky pracího prostředku a změkčovadla tkanin
❌ Zbytky vody v těsnění = plíseň
Stejně jako po každém praní otevřete dávkovač prášku a aviváže, měli byste vyčistit i gumové těsnění. Otřete všechny nečistoty z těsnění suchým hadříkem. Dvířka pračky nechávejte vždy pootevřená.
-
Jak vyčistit filtr pračky
?Pokud jste ještě neslyšeli o filtrech do pračky, pomůžeme vám!? Filtr pračky najdete – nejlépe v návodu k obsluze pračky – ale nejčastěji vpravo dole. Jeho úkolem je zachytit vše, co jste nechali v oblečení, spolu s vlasy, žmolky a prachem. Ucpaný filtr může poškodit celou pračku, a proto byste měli čištění filtru zařadit do své rutiny.
Pod poklopem je umístěn vypouštěcí filtr. Vždy mějte po ruce misku nebo hadřík, protože když otevřete víko, pár kapek se určitě vylije. Po odšroubování víka vyjměte filtr, vyčistěte jej od všeho, co se v něm nachází, a nechte jej také trochu nasáknout. Stačí roztok sody a vody. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a filtr pračky čistěte alespoň dvakrát ročně.
-
Jak vyčistit hadici pračky
Kromě bubnu, dávkovače, filtru a těsnění byste při čištění pračky neměli zapomínat ani na odtokovou hadici, která vás může nepříjemně překvapit. Pokud voda do pračky neproudí tak, jak by měla, máte pravděpodobně ucpanou hadici. ?Jak vyčistit vypouštěcí hadici pračky??
Před čištěním hadice vždy zastavte přívod vody a připravte si nádobu na vypouštění vody, která v hadici zůstala. Odšroubujte hadici od těla pračky a odtoku a začněte čistit hadici pomocí speciálního nekovového kabelu s malým kartáčkem, který odstraní usazené nečistoty.
Náš tip: Nástroj na čištění si můžete vyrobit i sami. postačí vám delší ocelový kabel. Jeden konec ohněte a připevněte k němu kus látky, který bude sloužit jako čisticí kartáč.
Po odstranění nečistot hadici vždy propláchněte.
-
Jak čistit čerpadlo
Pokud máte v pračce příliš mnoho vodního kamene, má tendenci se usazovat i v čerpadle, což může pračku velmi poškodit. Změkčovače vody vám mohou pomoci tento problém vyřešit. Při čištění čerpadla se vždy řiďte pokyny pračky, a pokud problém přesto přetrvává, vyhledejte pomoc odborníků.
Doufáme, že jsme vám poskytli dostatek praktických rad, jak čistit jednotlivé součásti pračky a s jakými problémy se můžete při péči o tento domácí spotřebič setkat. Pokud máte vlastní tipy a nápady, neváhejte se o ně s námi podělit v komentářích!
TIP: A pokud sháníte parťačku k vaší pračce, bez které se nebudete moci obejít, mrkněte po vhodné sušičce na prádlo. Zda se vyplatí jsme vám sepsali v článku tady.