Středa, 29 března, 2023

Nové články

Veletrh úspor STAVBA – TEPLO – ENERGIE se vám brzy představí v Uherském Hradišti

Největší ve své sedmnáctileté historii– to bude stavební výstava STAVBA – TEPLO – ENERGIE – Veletrh úspor v Uherském Hradišti o víkendu 11....

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

VÝSTAVIŠTĚ V PRAZE LETŇANECH ZVE PŘÍZNIVCE DEKORACÍ A DÁRKŮ NA LEDNOVÝ VELETRH S JARNÍ A LETNÍ TEMATIKOU PRO ROK 2023

Výstavní hala 2 v PVA EXPO PRAHA rozkvete v termínu od 19. do 21. ledna 2023 jarní a letní atmosférou. Zveme všechny milovníky dekorací,...

Jak vyčistit odpad rychle, efektivně a svépomocí

Asi každý z nás někdy doma měl ucpaný odpad. Voda neodtéká a po bytě se začíná šířit nelibý odér. Jak tento problém efektivně vyřešit, aniž byste museli na pomoc volat instalatéra? Jde to navíc i bez chemie.

Že odpad nepracuje, jak má, poznáte poměrně snadno. Voda odtéká pomaleji, případně neodtéká vůbec. To s sebou pak přináší i nevítaný zápach, který se postará o to, abyste řešení problému neodkládali. Jak ale nejlépe vyčistit odpad ve sprše, umyvadle nebo dřezu, a jak si poradit s ucpaným záchodem?

Jak na čištění odpadu u umyvadla, dřezu, ve vaně i sprše

Způsobů čištění odpadů máte na výběr hned několik. Od mechanických až po těžký chemický kalibr. Jaká jsou specifika jednotlivých typů?

Čištění odpadu zvonem jako první pomoc

Gumový zvon se vyplatí mít vždy po ruce. Než se dáte do práce, ucpěte přepadový otvor (například mokrým hadrem) a pak na odpad přiložte zvon tak, aby těsnil po celém svém obvodu. Po několika zapumpováních by vše mělo fungovat jako předtím.

Foto: Mall.cz

Ekologické čištění odpadu trvá déle, ale nezatěžuje přírodu

Pokud nefandíte agresivní chemii, doporučujeme sáhnout po biologickém čističi odpadů. Jeho složení je na bázi biologických enzymů, které dokážou organické usazeniny rozložit a odpad tak znovu zprůchodnit. Nenaruší povrch potrubí a jsou šetrné i k přírodě. U tohoto typu čištění je ale potřeba počítat s vyšší cenou a také s delší dobou působení. Ideální je enzymatický čistič použít na noc, kdy má dost času na rozkládání usazenin. Tento čistič se ovšem vyplatí používat také preventivně.

Tierra Verde, Biologický čistič odpadů, 500 g. Foto: Tierraverde.cz

A jak se používá? Je to vlastně živý organismus, který se musí nejprve nastartovat. Nejprve pusťte do odpadu teplou vodu a pak do odpadního otvoru vlijte doporučené množství přípravku a spláchněte troškou vlažné vody. Ideální doba působení je okolo 8 hodin.

TIP: Fandíte ekologickému čištění? Zjistěte, jaké další úklidové prostředky můžete nahradit těmi eko.

Rozebrání sifonu, když zvon ani ekologie nepomůže

Pokud gumový zvon nepomohl a eko prostředek překážku nerozpustil, bude pravděpodobně potřeba kouknout do sifonu. Než ho ale odmontujete, dejte pod něj kbelík a mějte po ruce i hadr. V sifonu je stále trocha vody, takže je potřeba, aby měla kam vytéct. Až bude sifon odšroubovaný, zjistěte, kde je problém a odstraňte ho. Nápomocné vám může být třeba následující video:

TIP: Když už máte sifon rozebraný, mrkněte, jak na tom je těsnění. Pokud jeho stav už není optimální, tedy je zpuchřelé nebo ztvrdlé, raději ho vyměňte.

Čištění odpadu pomoci chemie jako okamžitá pomoc

Pokud mechanické ani přírodní čištění nezabere, přichází na řadu silnější kalibr, a tím je chemie. Mezi nejosvědčenější prostředky patří louh, tedy hydroxid sodný. Ten se dokáže prožrat i většími překážkami. Proto s ním manipulujte opatrně, ideálně v rukavicích. Na rozdíl od dalších chemických prostředků je poměrně levný a jeho poměr cena / výkon je nepřekonatelný. Ovšem pokud odpad neodtéká vůbec, do chemie se raději nepouštějte!

Foto: Hydroxid sodný Kittfort

Čištění odpadů hydroxidem je snadné a velmi rychlé. Stačí odpad prolít horkou vodou, nasypat přípravek a po chvíli ho znovu prolít horkou vodou, ideálně z varné konvice. Připravte se na to, že voda z odpadu bude prskat, takže se raději držte v bezpečné vzdálenosti.

TIP: Pozor na čištění starších potrubí, které by vysoké teploty mohly poničit. V takovém případě raději sáhněte po jiné metodě.

Čištění odpadu pomocí instalatérského pera

Je problém dál, než dosáhnete? Přizvěte si na pomoc instalatérské pero na odpad, které se používá k hloubkovému čištění vodovodních trubek. Pořídit se dá v instalatérských potřebách i v některých hobby marketech, kde ho také můžete najít pod názvem kanalizační pero. Pro práci s ním jsou ale potřeba dvě osoby. Zatímco první směřuje pružinu k ucpanému místu, druhý pružinou otáčí pomocí ruční kličky. Při vyndávání pero průběžně utírejte, abyste si neroznesli nečistoty po bytě. V případě, že budete přistupovat k tomuto řešení, zvažte, jestli se vám spíš nevyplatí zavolat instalatéra.

Babské rady na čištění odpadu

Pokud máte ucpaný odpad a žádný čistič po ruce, zkuste babské rady, které si s mírně zanesenými odpady poradí raz dva. Jestliže máte ve spíži jedlou sodu a ocet, máte vyhráno. Na čištění odpadů sodou budete potřebovat velké balení sody a přibližně 200 ml octa. Nejprve nasypte do odpadu sodu, přelijte ji octem a pak vše zalijte horkou vodou, která se postará o zbytek. Směs začne probublávat, takže počítejte s menším gejzírem. Pokud by byl odpad stále ucpaný, celý proces zopakujte.

Další způsob domácího čištění lze provést pomocí prášku do pečiva, který nasypete do odpadu a zalijete octem. Suroviny nechte ideálně 15 minut působit a pak vše propláchněte teplou vodou.

Jak na čištění ucpaného WC

Ucpaný záchod je noční můra nejen na návštěvě. Pěkně potrápí i doma. Co ale s tím, když už se to stane? Možnosti čištění jsou prakticky stejné jako u ostatních odpadů. Nejprve sáhněte po gumovém zvonu, který po pár šťouchnutích uvolní překážku a voda by z mísy měla odtéct do odpadu. Pokud je mísa natolik plná, že zvon nelze použít, bude potřeba vodu nejprve odčerpat. K tomu lze použít hadičku, nebo obyčejný kelímek. Dále pak můžete sáhnout po instalatérském peru, které překážku mechanicky odstraní, nebo po hydroxidu sodném, který rozpustí prakticky cokoli, co mu stojí v cestě. S opravdu ucpanou toaletou si poradíte tlakovým čištěním odpadů, k tomu si ideálně zavolejte instalatéra, který se o vše postará.

Prevence není nikdy dost

Jestliže nechcete každou chvíli řešit ucpaný odpad, nepomůže nic tak dobře, jako prevence. Nejjednodušší řešení proti zanášení odpadů v umyvadle, sprše a vaně nebo ve dřezu je sítko do výlevky. To vychytá většinu hrubých nečistot, v koupelně to jsou vlasy, v kuchyni pak zbytky jídla. A samozřejmě také ucpání předejdete tím, že do odpadu nebudete splachovat, co tam nepatří. V koupelně se může například jednat o zubní nitě, v kuchyni pak o zbytky oleje ze smažení. Olej patří do sběrného dvora, neplechu nedělá jen ve vašem odpadu, ale může způsobit problém i v kanalizaci. Nějaký tuk se do odpadu dostane ale společně s mytím, proto ideálně jednou týdně prolijte odpad v kuchyňském dřezu cca 3 litry horké vody, které rozpustí usazenou mastnotu a zabrání tak jejímu dalšímu usazování.

Na záchodě se pak vyhněte splachování všeho, co tam nepatří. Což je prakticky vše, kromě toaletního papíru. Nevhodné jsou dokonce i takzvané rozložitelné ruličky, které zas tak úplně rozložitelné nejsou. O hygienických pomůckách, odličovacích tamponech nebo vatových tyčinkách nemluvě, ty patří pouze do koše. 

300x300-products-1416408011.gif

A že občas záchodem proženete zkažené nebo nedojedené jídlo? I tomu se vyhněte. Spláchnuté jídlo nejenže ucpává kanalizaci, ale také tam slouží jako potrava pro potkany, kteří se přemnožují. Možná vás překvapí, že do záchodu nepatří ani vlasy. Když už je vychytáte v síťce, tak je vyhoďte do koše. V případě, že je spláchnete, jen přesouváte problém z jednoho místa na druhé.

Latest Posts

Veletrh úspor STAVBA – TEPLO – ENERGIE se vám brzy představí v Uherském Hradišti

Největší ve své sedmnáctileté historii– to bude stavební výstava STAVBA – TEPLO – ENERGIE – Veletrh úspor v Uherském Hradišti o víkendu 11....

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

VÝSTAVIŠTĚ V PRAZE LETŇANECH ZVE PŘÍZNIVCE DEKORACÍ A DÁRKŮ NA LEDNOVÝ VELETRH S JARNÍ A LETNÍ TEMATIKOU PRO ROK 2023

Výstavní hala 2 v PVA EXPO PRAHA rozkvete v termínu od 19. do 21. ledna 2023 jarní a letní atmosférou. Zveme všechny milovníky dekorací,...

Populární

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?

Snídaně v trávě po boku svého partnera to je snem každé ženy. Do čeho však sbalit dobroty a pochutiny včetně potřebného jídelního servisu? Do...

Garáž nemusí být jen garáží

Garáže už dávno neslouží jen jako místo, kam na konci dne zaparkujete své milované auto. Kromě auta do garáží patří nářadí, ponk, děláme si...

Jak vybrat podlahovou vázu a čím ji naplnit?

Když se řekne váza, představí si většina lidí spíše účelovou keramiku, kde hlavní roli hraje samotná živá rostlina. Podlahové vázy ale mohou samy o...

7 tipů, jak připravit dokonalý piknik

Milovníci přírody to slovo dobře znají. Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku, spoustu chutného jídla a vůni trávy. Nenechte si...

Tabulové desky dodají domácnosti hravost a originalitu

Vzpomínky na otravné a především povinné mytí tabule během přestávky mohou ještě dnes někomu z dospělých nahánět husí kůži. Proto je lepší zapomenout na...