Neděle, 14 dubna, 2024

Nové články

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Veletrh úspor energií v Hodoníně

První ze série regionálních stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostoráchDomu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

8 nejdůležitějších parametrů, podle kterých vybrat vhodný vysavač

Klasický, tyčový nebo robotický? A co třeba s mopem? Výběr vysavačů je opravdu široký. Proto vám pomůžeme se v nich vyznat, abyste si mohli vybrali co nejlépe.

Říká vám něco jméno Hubert Cecil Booth? Jestli ne, tak se s ním, respektive s jeho vynálezem, pojďte seznámit teď. Hubert je totiž ten, kdo vynalezl vysavač. Od své původní podoby se sice poněkud odklonil, ale hlavní myšlenka zůstává. A tou je, že vám usnadňuje úklid. Jak se vyznat v dnešní nabídce vysavačů a vybrat si z ní ten nejlepší pro svůj domov?

Než se ale pustíte do výběru, odpovězte si na několik otázek:

 • Jaký typ podlahy vám doma převládá? Na hladké podlahy postačí menší výkon než na koberce.
 • Jak velkou podlahovou plochu budete uklízet? Od toho se odvíjí objem sáčku nebo nádoby na nečistoty. Do 50 m2 si vystačíte s 2 až 2,5 litry, do 150 m2 bude lepší volit nádobu o objemu 3 až 4 litry. Nad 150 m2 volte minimálně 4litrovou nádobu a větší.
 • Čekáte od vysavače i nějaké další funkce? Vysavač vám může ulehčit úklid i dalšími chytrými funkcemi, nejen samotným vysátím.
 • Trpíte na alergie nebo máte domácí mazlíčky? V takovém případě je velmi důležitá kvalita filtrace.

Na co se při výběru vysavače zaměřit

1. Příkon a výkon

Příkon udává množství spotřebované energie, výkon vysavače pak udává výkon motoru. Vyšší výkon ale automaticky neznamená účinnější vysávání. Sací výkon závisí také na konstrukci vysavače a na tom, jak dobře těsní. Sací výkon většinou odpovídá 20 až 35 % příkonu.

vacuum-cleaner
hoover
vysavač
vysávat
vysávání
luxovat
lux

2. Hlučnost

Hlučnost se uvádí v dB. Příjemná hodnota je okolo 60 dB (hladina hluku jako při hovoru), nad 80 dB (hluk rušné ulice) se jedná o poměrně hlučný stroj. Mezi nejtišší patří tyčové vysavače, nejhlučnější pak zase bývají ty s vodním filtrem.

3. Spotřeba

Jak (ne)úsporný vysavač je zjistíte podle energetického štítku, kdy A je nejlepší a G nejhorší. Kolik vysavač spotřebuje za rok průměrně elektřiny se dozvíte u hodnoty s jednotkou kWh/annum. Tento údaj se počítá při 50 vysátích plochy 87 m2.

4. Kvalita filtrace

Kvalita a efektivita filtrace se udává také v hodnotách A až G. Třída A pak zvládne vysát až 99,8 % prachu a nepustí ho zpět do oběhu. Tuto hodnotu si hlídejte zejména pokud jste alergici.

5. Napájení

Dnešní vysavače se už neomezují jen na napájení přes kabel. Vybírat můžete i z řady vysavačů s napájením přes akumulátorovou baterii. Aku vysavače oceníte zejména díky jednodušší manipulaci, při které se nikde neplete kabel. Nezapomeňte si ale zjistit, jak dlouho vydrží u vámi vybraného modelu baterie nabitá (některé vydrží v řádu minut, jiné i několik hodin. Nevýhodou bývá nižší výkon než u vysavačů napájených ze sítě. Pokud zvolíte vysavač s kabelem, vyberte tak dlouhý, aby se vám pohodlně vysávalo i bez věčného přepojování. Výrobci také uvádí akční rádius, ten započítává ke kabelu ještě délku vysavače včetně trubice.

vacuum-cleaner
hoover
vysavač
vysávat
vysávání
luxovat
lux

6. Typ sání

Vybírat můžete ze dvou typů sání – ze suchého a mokrého. U některých typů najdete kombinace obou typů. Suché sání zajišťuje úklid prachu a všech suchých nečistot. Mokré sání pak zvládá ještě vyčistit i rozlité tekutiny nebo čistit koberce a čalounění vodou se saponátem.

7. Filtrace

Víc filtrů, větší účinnost? Ne tak docela. Celkový počet filtrů zahrnuje i stěny prachového sáčku. A ten někdy mívá až tři vrstvy, které celkový počet filtrů výrazně zvýší. Navíc také záleží na konstrukci vysavače. Důležité je, aby dobře těsnil a prach neunikal zpět do prostoru. Většina vysavačů má několikastupňový filtrační systém. První stupeň zajišťuje prachový sáček u sáčkového, nádoba s vodou u vodního nebo odstředivá síla u cyklonového vysavače. Další stupeň probíhá ve filtru mezi sběrnou nádobou a motorem. Poslední stupeň pak tvoří výstupní filtr, přes který se vzduch vrací zpět do prostoru.

 • Mezi sběrnou nádobou a motorem bývá často filtr z molitanu. Ty je potřeba pravidelně čistit a při poškození vyměnit.
 • Nejmodernější výstupní filtry jsou tzv. HEPA filtry, které v nejvyšší třídě (HEPA 17) zvládnou zachytit prakticky 100 % nečistot. Pro alergiky a astmatiky ale bohatě stačí třída H 12 a H 13, která zachytí 99,95 % nečistot. Čím vyšší třída filtru, tím je samozřejmě vyšší i cena. Některé sáčkové vysavače nemívají výstupní HEPA filtr, ale používají ZEPA sáčky.
 • Vysoce účinné a nejméně prašné je filtrování přes vodu, kde nasátý vzduch prochází nádrží s vodou. Do té se zachytí všechny nečistoty včetně roztočů, bakterií i plísní.

8. Příslušenství

Kromě hubice na tvrdé podlahy a koberce můžete pořídit vysavač se štěrbinovým nástavcem pro špatně dostupná místa nebo turbokartáčem, který je neocenitelný při odstraňování zvířecích chlupů. Dále pak existují hubice na čalounění a textil, které mají sběrné pásky a zabraňují poškození textilu při vysávání.

Sáčkový, bez sáčku, nebo s vodním filtrem?

Sáčkové vysavače

Prach a vysáté nečistoty jsou u tohoto typu ukládány do sáčku, který bývá nejčastěji jednorázový. Po naplnění se snižuje výkon vysavače a sáček je potřeba vyměnit. Jednorázové sáčky tak budete muset dokupovat. Na druhou stranu není u sáčkového vysavače potřeba měnit tak často ostatní filtry. Prach se drží v sáčku a jedná se tak o velmi hygienický způsob vysávání.

+ jednoduchá údržba, účinná filtrace prachových částic, vysoká hygiena

– nutnost dokupovat sáčky

Bezsáčkové vysavače

Prach a nečistoty se ukládají do nádobky, kterou je potřeba pravidelně vysypávat a čistit filtr. Není tedy potřeba dokupovat žádné sáčky. Ovšem je potřeba častěji čistit a měnit ostatní filtry. Nevýhodou je nutnost manipulace s nečistotami, takže tento druh většinou není vhodný pro alergiky.

+ bez nutnosti dokupovat sáčky

– nutnost sběrnou nádobu vysypávat a čistit, prach se může vracet zpět do prostoru

vacuum-cleaner
hoover
vysavač
vysávat
vysávání
luxovat
lux

Vysavače s vodním filtrem

Dalším typem bezsáčkového vysavače je vysavač s vodním filtrem. Nečistoty jsou odváděny do nádržky s vodou, takže se prach nevrací do prostoru a vysávání je naprosto bez zápachu. Díky tomu je to skvělý typ vysavače i pro alergiky. Nevýhoda je snad jen nižší výkon, který je tu z důvodu, aby nepronikla voda do motoru. Tento typ je také hlučnější než předchozí dva.

+ nulový zápach při vysávání, velmi hygienické

– nižší výkon, hlučnost

Rozdělení vysavačů podle typu

Klasické vysavače

Mezi klasickými vysavači najdete sáčkové a bezsáčkové (cyklonové) vysavače. Jedná se o nejběžnější pomocníky v domácnostech, protože mají skvělý poměr ceny a výkonu. Vysají jak tvrdé podlahy, tak i koberce.

+ dobrý poměr cena výkon, snadná manipulace

– velký výběr, ve kterém se hůře orientuje

Ruční vysavače

Ruční vysavače jsou ideální pro úklid menšího nepořádku. Rychle uklidíte znečištěnou plochu, aniž byste museli vytahovat velký vysavač. Nejsou ale navržené pro komplexnější úklid. Pokud byste chtěli většího pomocníka, zvolte tyčový vysavač 2v1, který spojuje výhody ručního a tyčového dohromady.

+ snadná manipulace

– nižší výkon

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače jsou jako dělané pro malé byty. Jsou skladné a snadno se s nimi manipuluje. Výkonnější ovšem zvládnou i větší plochu. U tohoto typu věnujte pozornost hmotnosti, aby se vám s ním manipulovalo příjemně. Na výběr máte z vysavačů s kabelem i s aku baterií. Pokud chcete spojit výhody podlahového a ručního vysavače, volte tyčový vysavač 2v1. Pokud k tomu ještě oceníte mop, sáhněte po tyčovém vysavači 3v1. Díky vysavači s mopem uklidíte celý byt s minimální námahou. Velmi podrobné informace samostatně o tomto druhu vysavačů pak najdete v návodu jak vybrat tyčový vysavač.

+ jednoduchá manipulace, skladnost

– menší sací výkon, většina je vhodná jen pro malé plochy

Robotické vysavače

Robotické vysavače vám uklidí podlahu, i když nejste doma. Hodí se na hladké podlahy i na koberce. U koberců ale vybírejte výkonnější modely, které se s nimi dokážou poradit. Pokud máte členitý terén, se kterým si robot bude muset poradit, nešetřete, a sáhněte po modelu s dobrou navigací. Ta zajistí, že se robot pohybuje po podlaze efektivně a ne jen náhodně pomocí nárazových senzorů. Díky tomu máte jistotu, že uklidí opravdu celý byt. Podle velikosti bytu vybírejte i kapacitu baterie. O té vypovídá i údaj o poměru doby nabíjení a doby provozu. Čím nižší je mezi nimi poměr, tím vyšší je kapacita.

Pokud máte doma prahy, určitě věnujte pozornost údaji o výšce překážky, kterou dokáže robot překonat. Údaj se hodí i v případě, že máte kusový koberec, na který se musí vysavač dostat.

Pokud patříte mezi zapomnětlivce, volte vysavač s možností ovládání přes telefon. Pokud si vzpomenete až po odchodu, že jste chtěli vysávat, jednoduše ho zapnete odkudkoli. V mobilní aplikaci najdete i další údaje, jako je stav baterie, stav filtru nebo prachové nádoby.

+ snadný úklid bez námahy, samostatnost

– vyšší cena, modely bez navigace neuklízí tak efektivně, nevhodné pro schody

Více prostoru jsme robotickým vysavačům věnovali předchozímu článku, který si můžete přečíst tady.

vacuum-cleaner
hoover
vysavač
vysávat
vysávání
luxovat
lux

Multifunkční a průmyslové vysavače

Na opravdu velké plochy se hodí multifunkční nebo průmyslové vysavače, které mají nádrž velkou až 25 litrů. Podle zvoleného typu umí nejen vysávat prach, ale i tekutiny. Některé modely zvládnou hloubkové čištění koberců, šamponování nebo parní čištění. Dokonce mohou pomoct i při nafukování matrací, protože mají funkci foukání.

+ vysoce účinné čištění, multifunkční využití

– robustní konstrukce, vyšší váha, vyšší cena

Parní vysavače

Parní vysavač čistí povrchy pomocí horké páry, kterou uvolňuje nečistoty. Horká pára navíc dezinfikuje povrchy a ničí alergeny. Nevýhodou je, že ne všechny povrchy jsou pro ošetření horkou párou vhodné. Také má vyšší hmotnost a jeho pořizovací cena je poměrně vysoká.

+ účinné odstranění nečistot, dezinfekce

– vyšší cena, nevhodné pro povrchy citlivé na teplo

Jak vybrat vysavač pro alergiky

Pokud trpíte na alergie, zajímejte se o tato kritéria:

 • Jak účinný je výstupní filtr? Ideální je HEPA 12, 13 nebo vyšší.
 • Jak účinně filtrují sáčky (v případě sáčkového vysavače)?
 • Jak moc je konstrukce vzduchotěsná?
 • Má vysavač výfuk vzduchu směrem nahoru od podlahy, aby nevířil nečistoty na podlaze?

Vysavač by měl mít hodnotu zpětných emisí ve třídě A, což znamená, že zpět do vzduchu se uvolní maximálně 0,02 % nečistot. U sáčkových vysavačů nemusíte řešit, že přijdete do kontaktu s nečistotami při vysypávání. Na trhu ale už najdete i bezsáčkové, které vyprázdníte stiskem tlačítka, aniž byste se museli nečistot dotýkat. Vhodné je pak volit i vysavač s vodním filtrem. Poněkud nákladnější možností je pořízení centrálního vysavače, kdy je prach odváděn mimo místnosti (například do garáže).

Chytrou volbou jsou i antibakteriální vysavače, které v sobě mají UV lampu na ničení bakterií.

Jaký vybrat vysavač, pokud máte domácí mazlíčky

Pes, kočka nebo králík? Srst chlupatých mazlíčků bude dřív nebo později všude. Jaký vysavač vám pomůže tento nekončící boj udržet v remíze? Vhodný je tyčový vysavač, který je ideální pro denní vysávání. Pro odstraňování zapíchnutých chlupů v koberci nebo v gauči vám pak nesmí chybět turbokartáč. A co se zápachem? Ten eliminuje vysavač s vodním filtrem nebo kvalitní sáčkový vysavač. Tak jako tak ale počítejte s častější výměnou filtrů. Pro denní používání (třeba v čase vycházek) je také neocenitelný robotický vysavač. Ten má nevýhodu v menší sběrné nádobě a pokud máte dlouhosrstého parťáka, bude potřeba vysavač častěji osvobodit od namotaných chlupů.

vacuum-cleaner
hoover
vysavač
vysávat
vysávání
luxovat
lux

Jak se o vysavač starat

 • Aby vysavač sloužil jako nový, je potřeba mu věnovat trochu péče. Nenechávejte vysavač naplnit až po okraj, ale vysypávejte ho (nebo měňte sáčky) raději častěji.
 • Kontrolujte, jestli hubice není ucpaná například chlupy nebo chuchvalci prachu. To vede k nižšímu výkonu a také k přehřívání.

TIP: Mrkněte na náš předchozí článek, jak udržet čistotu v domácnosti se psy.

 • Pravidelně čistěte a měňte filtry.
 • Pokud vysáváte po stavebních pracích, vždy vysavač vyčistěte a zvažte i výměnu filtrů.

Co když vysavač nesaje

Než půjdete za opravářem nebo rovnou pro nový vysavač, zkuste nejdřív následující:

 • Zkontrolujte sáček. I když je třeba nově vyměněný, mohl se ucpat jemným prachem (z mouky, stavebních prací…).
 • Zkontrolujte hadici. Pokud je hadice ucpaná, odstraňte překážku a je po problému. V případě, že je prasklá, můžete ji opravit pomocí izolační pásky.
 • Zkontrolujte filtr. Pokud má filtr nejlepší léta za sebou, pořiďte nový. Pokud je pouze zanesený, stačí ho vyčistit.

A co když vysavač doslouží?

Starý už svou službu dokončil a je čas na nový? Kam takový vysavač, který už má odslouženo, vyhodit? Na směsný odpad zapomeňte. Vysloužilé spotřebiče můžete odevzdat do místa zpětného odběru elektrozařízení, kterých jsou po republice tisíce. Další možností je sběrný dvůr.

Jak si pořídit nejvhodnější vysavač už víte. Samotný úklid tím ale zdaleka nekončí. Zvolíte-li si ale vysavač úměrný vašim požadavkům, pak i tato méně příjemná činnost bude snesitelnější, uvidíte.

300x300-products-1416408011.gif

A co vy a vaše zkušenosti s vysavači? Už jste zkoušeli robotický, nebo jste spíše pro starou dobrou klasiku? Jaké druhy se vám osvědčily nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů 🙂

Latest Posts

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Veletrh úspor energií v Hodoníně

První ze série regionálních stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostoráchDomu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Populární

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Jaké nejzajímavější trendy v bydlení nachystal rok 2021?

Pandemie koronaviru ovlivnila naše životy ze všech stran, proto není divu, že se svůj vliv měla i na trendy v bydlení. Jak...

Domy kryté zemí – ekologické bydlení budoucnosti

Domy chráněné zemí nejsou jen možností, jak bydlet ekologicky. Jsou také ukázkou, jak bydlet originálně. Snoubí v sobě krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních...

Vyzdobte si nudnou chodbu

Dlouhá chodba v patře, táhlá předsíň, nekonečná cesta ke koupelně. Některé části domu mohou působit nudně a nevyužitě, dokonce až skličujícím dojmem. Vyzdobte si...

Chystáte oslavu pod širým nebem? Nezapomeňte na zahradní altán

Dlouho plánovaná narozeninová oslava na zahradě má začít a najednou se na nebi objeví černé mraky. Prší! Chraňte se před rozmary počasí zahradním altánem...