Při koupi či stavbě nemovitosti, ať už se jedná o byt či dům, bychom rozhodně neměli zapomínat na vhodné pojištění nemovitosti. Nabídka pojišťoven je však v dnešní době opravdu široká a může být velice obtížné se v ní zorientovat. V následujícím článku vám proto přinášíme několik rad, jak vybrat správné pojištění nemovitosti.
Není pojištění jako pojištění
Na úvod je třeba si ujasnit, co vlastně to pojištění nemovitosti je. V zásadě se jedná o takovou pojistku, která se vztahuje na stavební části domu, případně na stavby k domu náležící (například garáž). Nezahrnuje však vybavení domu, jako jsou například kuchyňské spotřebiče, nábytek a nejrůznější cennosti, které se v domě nacházejí. Pro tyto případy slouží tzv. pojištění domácnosti.
Zvolte důvěryhodnou pojišťovnu
Pokud tedy máte jasno, jaké pojištění vlastně potřebujete zřídit, dalším krokem je výběr vhodné pojišťovny. Ačkoliv dnes na internetu existuje celá řada srovnávačů cen pojištění, nevybírejte jen na základě ceny. Je třeba vzít v potaz především důvěryhodnost pojišťovny, u které se chystáte pojistit. V případě, že se pojistíte u nesolidní společnosti, se může stát, že se s ní budete v případě pojistného plnění přít o vyplacení potřebné částky. Dejte jak na vlastní zkušenosti s konkrétními pojišťovnami, tak na zkušenosti ostatních zákazníků.
Pozor na podpojištění
Stejně jako v předchozím bodě i zde platí, že snaha ušetřit se může nepěkně vymstít. Pokud tedy uvažujete nad tím, že byste sjednali pojistku na menší částku, než jakou má vaše nemovitost reálnou hodnotu, raději si to rozmyslete. A proč? Pokud totiž pojišťovna zjistí, že jste svůj majetek podpojistili, může vám výplatu pojistného plnění zkrátit stejným poměrem, jakým jste svůj majetek podpojistili.
To v praxi znamená, že pokud dům v hodnotě čtyř milionů pojistíte pouze na dva miliony, pojišťovna vám následně vyplatí jen polovinu podpojištěné částky, tedy polovinu dvou milionů. Může se tedy stát, že v případě škody v hodnotě čtyř milionů od pojišťovny dostanete v rámci pojistného plnění jen jeden milion korun. A to se opravdu nevyplatí.
Zjistěte si rozsah pojistných nebezpečí
Při výběru pojistky nemovitosti je také nutné srovnat, jaký rozsah pojistných nebezpečí pojistka nabízí. Zatímco základní varianty pojistných produktů ve většině případů zahrnují požár, úder blesku, výbuch či například také vichřici, únik vody z vodovodního zařízení nebo sesuv půdy, na některé další události je třeba se připojistit. Vhodné je například připojištění proti krádeži a vandalismu. Pokud bydlíte poblíž řeky či v povodňové oblasti, nepodceňujte připojištění pro nebezpečí povodně či záplavy. Velmi povedený článek o pojištění můžete přečíst na webu duofinance.cz
Pozor na limity a výluky
Také nezapomínejte porovnat limity pojistného plnění jednotlivých pojistek – každá pojišťovna je má nastavené trochu jinak a jedná se tedy o vhodný ukazatel toho, zda je pojistka ta pravá pro vás. Nepřehlédněte také výluky, tedy situace, na které se pojistka nevztahuje. Sem obvykle patří například škoda vzniklá úmyslem majitelem, pod vlivem alkoholu či vlivem nedbalosti.
Nezapomínejte pojistku pravidelně aktualizovat
Správným výběrem pojištění však vaše starosti s pojistkou rozhodně nekončí. Je totiž potřeba ji pravidelně aktualizovat. V případě, že se jedná o pojištění nemovitosti, je třeba pojistku aktualizovat pokaždé, když dojte k nějaké stavební úpravě a tedy navýšení hodnoty majetku. U pojištění domácnosti naopak hodnota vybavení každoročně klesá a vy tak možná zbytečně přeplácíte. Zvýšení pojistky domácnosti je vhodné v případě, že jste přikoupili nové vybavení a chcete, aby ho pojistka zahrnovala.