Neděle, 14 dubna, 2024

Nové články

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Veletrh úspor energií v Hodoníně

První ze série regionálních stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostoráchDomu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Jak vybrat nafukovací postel, která je ideální nejen pro návštěvy?

Nafukovací matrace jsou v dnešní době stále oblíbenější a mohou být skvělým řešením jako lůžko pro hosty, pro spaní na cestách nebo jako náhradní lůžko v ložnici, když nemůžete spát v klasické posteli. Přestože jsou nafukovací postele obvykle určeny pro příležitostné použití, měly by být co nejpohodlnější a vyhovovat vašim potřebám.

Ať už hledáte náhradní matraci pro nečekanou návštěvu nebo matraci pro kempování, při nákupu je třeba mít na paměti několik faktorů. V následujícím článku vám poradíme, jak postupovat a co byste měli vědět o nafukovacích postelích.

Proč si koupit nafukovací postel?

Nafukovací postel vám poskytne pohodlný povrch pro spaní, pokud se stěhujete nebo máte jiné důvody, proč nemůžete spát ve své posteli. Kvalitní spánek je důležitý a ovlivňuje to, jak se druhý den cítíme. Pokud netoužíte spát na zemi, je nafukovací postel pohodlným a cenově dostupným řešením.

Výhody nafukovacích matrací

Nastavitelná tuhost postele

Jednou z výhod nafukovacího lůžka, pokud se používá v domácnosti jako stálé lůžko, je možnost nastavit si úroveň tvrdosti, která vám nejlépe vyhovuje. Napumpováním většího množství vzduchu můžete povrch zpevnit a vyfouknutím jej změkčit.

Úleva od bolesti

Možnost nastavení síly je také velkým přínosem pro lidi, kteří mají problémy se zády nebo jiné bolesti těla či kloubů. Někdy je matrace příliš měkká a tvrdší povrch může lépe ulevit od bolesti, proto většina pacientů s artritidou sahá po nafukovacích postelích.

Žádné propady

Po letech používání má matrace tendenci se prověšovat a vytvářet „děravý“ efekt. U nafukovacího lůžka vám tento problém nehrozí, protože vzduch v matraci můžete libovolně korigovat, matrace se podvolí tělu a rovnoměrně rozloží jeho hmotnost.

Rychlé a snadné použití

V závislosti na kvalitě pumpy lze postel nafouknout do plné velikosti během několika minut. Skladování šetří místo – když nafukovací postel nepotřebujete, stačí ji vyfouknout a schovat do skříně.

TIP: Pokud opravdu bojujete s prostorem, může vám doma pomoci i sklápěcí postel. Více jsme se rozepsali tady.

Nízká cena

Kvalitní nafukovací postele jsou dnes cenově výhodné a lze je pořídit již od několika stovek korun.

Mnoho způsobů použití

Nafukovací postel lze používat v interiéru i exteriéru. Slouží jako rychlé řešení pro nečekanou návštěvu, jsou oblíbené na chalupách, skvěle se hodí na cestování a kempování a začínají se prosazovat pro trvalé spaní.

Jak vybrat nafukovací postel?

Aby nafukovací postel dokonale plnila svou funkci, měla by splňovat vaše kritéria. Tloušťka, nosnost, rozměry, hmotnost, materiál, odolnost, příslušenství, ale také způsob, jakým budete postel používat, ovlivní její výběr.

 • Materiál
 • Rozměry
 • Výška
 • Nosnost
 • Hmotnost
 • Cena

Materiál nafukovací postele

Měla by být dostatečně pevná a odolná proti mechanickému poškození. Měla by být odolná vůči oděru, vodě, poškození při manipulaci nebo drápům zvířat. Většina z nich se dnes vyrábí z PVC, polyuretanu nebo vinylu. Tyto materiály jsou pevné, ale důležitá je také tloušťka materiálu a povrchová úprava.

Matrace by neměla být gumová, ale příjemná na dotek. Pro větší pohodlí při spaní se jako potahový materiál používá semiš nebo velur. Na rozdíl od plastových a gumových nestudí a ani v létě se na nich nezapotíte.

Spodní strana postele by měla být protiskluzová a ideálně voděodolná, zejména pokud budete matraci používat venku.

Rozměry nafukovací postele

Důležitým parametrem, na který byste měli při nákupu myslet, jsou celkové rozměry. Měla by být dostatečně velká, abyste se na ni vešli.

Nafukovací postele se zpravidla dodávají ve velikostech pro jednu nebo dvě osoby. Standardní jednolůžkové matrace se dodávají v rozměrech 90 × 180 cm. Pokud jste vyšší, určitě se poohlédněte po modelech, které měří 190 cm nebo více. Nafukovací matrace pro dvě osoby mohou dosahovat šířky až 2 metry. Některá nafukovací lůžka mohou být výrazně užší, například nafukovací lůžko do stanu je široké pouze 60 cm.

Výška nafukovacího lůžka

Čím je postel vyšší, tím je pohodlnější a odolnější vůči chladu od země. Na trhu najdete nafukovací matrace o výšce 20 nebo 40 cm. 20 až 30 cm silné postele jsou jakýmsi průměrem, který by vám měl poskytnout dostatečné pohodlí při spánku.

Pokud hledáte stanovou matraci, budete pravděpodobně nuceni zvolit nižší model, který se tam vejde, aniž by zabíral příliš mnoho místa v zavazadlovém prostoru.

Nosnost nafukovacího lůžka

Při výběru nafukovací postele byste měli vybírat postel podle toho, kdo na ní bude spát. Pokud na něm bude spát více osob, zvolte nosnost vždy podle nejtěžší osoby. Je také vhodné ponechat dostatečnou rezervu a nafukovací matraci nepřetěžovat. Postel by se mohla během spánku vyfouknout nebo v horším případě dokonce prasknout.

Jednolůžka pro dospělé mají obvykle nosnost přibližně 100 až 130 kg. Dvojlůžka zvládnou více, jejich nosnost se pohybuje kolem 220 až 270 kg. Nejvyšší nosnost, se kterou se můžete setkat, se obvykle pohybuje kolem 300 až 400 kg.

Hmotnost nafukovací postele

To je důležité řešit v případě, že rádi cestujete a spíte v autě nebo ve stanu. Tenké a nižší neváží více než 1 až 2 kg. Průměrná hmotnost se pak pohybuje mezi 3 a 5 kg. Vysoké postele se silnějšími stěnami jsou podstatně těžší a mohou vážit až 10 kg.

Nafukování postele

Matraci můžete nafouknout několika způsoby. Je možné zakoupit příslušenství, které matraci pohodlně nafoukne, takže k jejímu nafouknutí nebudete potřebovat plíce:

 • Nožní pumpa
 • Ruční čerpadlo
 • Elektrický kompresor
 • Matrace se zabudovaným kompresorem

Způsob nafouknutí závisí také na ceně postele.

Správné nafouknutí matrace poznáte tak, že si na ni sednete. Spodní část těla by měla být blízko země. Pokud si na něj lehnete, měl by být tlak rozložen na celou oblast.

Upozornění: Pokud je postel velmi tvrdá, i když si sednete, znamená to, že je nafouknutá. Materiál slábne a spoje a ventily se postupně uvolňují.

Cena nafukovací postele

Cena je zásadním kritériem. Protože jejich cena nepatří k nejvyšším, neměli byste se bát investovat do lepších a kvalitnějších modelů. Kvalitní nafukovací postel by vám měla vydržet déle a určitě se vám na ní bude pohodlněji ležet. Cenové rozdíly mezi nafukovacími postelemi nejsou vysoké, ale cenu může ovlivnit to, od jaké značky nafukovací postel koupíte.

Modely do 650,-
Nejlevnější modely lze pořídit již za pár stovek. Většinou se jedná o jednoduché jednolůžkové modely, matrace pro děti nebo nafukovací postele, které slouží jako příležitostné přistýlky pro hosty nebo na chalupu. Obvykle jsou vyrobeny z plastu a jsou vhodné spíše pro příležitostné spaní.

Cena od 1000 do 1500,-
V této cenové kategorii najdete lepší modely pro děti, ale i pro dospělé. Můžete si vybrat dvoulůžkovou matraci s dostatečnou délkou a dobrou nosností.

Cena nad 1500,-
Matrace v cenové relaci nad 1500,- již mají vyšší nosnost i větší rozměry. Jsou potaženy semišem nebo jiným příjemným materiálem, na kterém se vám bude dobře spát.

Nafukovací postele od 1000 korun nabízejí větší pohodlí, kvalitní materiál a mnohé z nich jsou vybaveny integrovanou elektrickou pumpou pro snadnější nafukování a vyfukování.

Typy nafukovacích postelí

Při výběru nafukovací postele je vhodné zvážit její konečné použití. V závislosti na způsobu použití je třeba zohlednit také specifické detaily.

Nafukovací postel pro dvě osoby

Pokud se chystáte spát na nafukovacím lůžku v páru, určitě zvažte typ matrace pro 2 osoby. Zaměřte se nejen na rozměry, ale také na nosnost. Za minimální nosnost lze považovat 220 kg, ale lepší modely zvládnou i více než 270 kg.

Nafukovací matrace pro hosty

Nečekané návštěvy budou vděčné, že nemusí spát na podlaze nebo na gauči. Může stačit obyčejná matrace, ale existují i silnější, luxusnější nafukovací matrace, které jsou vyvýšené a jsou vhodnější pro starší osoby. Objemnější matrace jsou však těžší a potřebují více úložného prostoru.

Gauč ale vždy zavrhovat nemusíme. Zejména pokud vyberete pohovku pro každodenní spaní.

Nafukovací postel pro děti

Dětské matrace najdou uplatnění nejen při rodinném kempování, ale i v bytě. Lze je použít na dětských oslavách nebo jimi naplnit dětské bunkry a domečky na hraní.

Nafukovací matrace do auta

Nechce se vám na poznávací dovolené neustále stanovat? Spaní v autě je možnou alternativou, pokud nemáte na dovolené stan nebo si chcete pohodlně odpočinout po dlouhé cestě, večírku či koncertu.

Vyberte si však matraci, která se do vašeho vozu vejde, neměla by být prověšená nebo deformovaná, proto se vyplatí před nákupem změřit vnitřní rozměry vašeho vozu. Menší modely mají rozměry 130×90 cm, větší 180×130 cm. K matracím neodmyslitelně patří pumpa s adaptérem do auta a polštáře.

Nafukovací stanové matrace

Při nákupu nafukovací matrace do stanu myslete na roční období, kdy ji budete používat. V létě postačí tenčí modely, na podzim jsou vhodnější matrace silnější než 10 cm. Měla by mít také voděodolnou a protiskluzovou úpravu, protože se bude používat venku.

Pokud budete matraci přenášet v batohu při pěší turistice, je příjemným detailem originální taška nebo potah, do kterého se postel pohodlně zabalí.

Nafukovací matrace do vody

Kromě nafukovacích člunů jsou nyní k dispozici i speciální modely vodních matrací. Nafukovací matrace do vody vám umožní užít si lenošení na vodě v letních dnech. Ty jsou však samy o sobě specifickou kategorií. Při jejich výběru se zaměřte zejména na odolnost materiálu a pohodlí.

Pozor! Při koupání v žádném případě nepoužívejte matrace určené ke spaní.

TIP: Jak se vyspat do růžova? Napsali jsme pro vás další článek.

Vybavení a příslušenství

Základním příslušenstvím nafukovací postele je pumpa nebo kompresor. Nejpohodlnější způsob nafukování je pomocí elektrického kompresoru, některé nafukovací postele již mají kompresor zabudovaný. Čerpadla lze zakoupit také samostatně. Na jaké další příslušenství můžete narazit?

 • Ruční pumpa – pumpování naplní matraci vzduchem.
 • Nožní pumpa – šlapáním naplníte matraci vzduchem.
 • Elektrická pumpa – k nafouknutí je nutné elektrické připojení.
 • Sada na opravu prasklin – obsahuje lepidlo a pásku na zakrytí otvoru.
 • Obal/taška – pro lepší manipulaci, přepravu a mimosezónní skladování.
 • Polštář – některé modely mají polštář zabudovaný přímo v sobě, nebo si kupte cestovní nafukovací polštář pro kempování.
 • Alternativy, které nejsou nafukovací
 • Matrace s kompresorem

Jak jsme se již zmínili, některé matrace mají zabudovaný kompresor, díky kterému se matrace sama nafoukne během 3–5 minut. Takové matrace bývají dražší.

Nevýhodou těchto matrací s kompresorem je nutnost připojení do elektrické zásuvky. Nejsou tedy příliš vhodné pro kempování a táboření.

Samonafukovací matrace

Samonafukovací matrace jsou tenčí a jejich výška se pohybuje od 2,5 do 16 cm. Některé se dokonce podobají matracím do auta. Samonafukovací matrace jsou vhodné pro kempování nebo dovolenou v kempu. Samonafukování zajišťuje vnitřní pěnový materiál. Stačí povolit ventil a matrace nasaje vzduch. I když se matrace nafoukne sama, je třeba ji pomocí plic nafouknout na požadovanou tuhost.

Matrace proti nepohodlí

S tímto typem matrace se pravděpodobně nesetkáte tak často. Protiúnavová matrace je zdravotnický prostředek pro dlouhodobě ležící osoby, který má specifickou funkci a složení. Umožňuje kopírovat křivky těla, poskytuje oporu svalům a páteři a zabraňuje vzniku proleženin.

Ačkoli se jedná o zdravotnický prostředek, tyto matrace se používají nejen v nemocnicích, ale i v běžných domácnostech. Pokud toužíte po maximálním pohodlí, můžete si ho dopřát také.

Nafukovací postele a značky

Na internetu i v obchodech najdete mnoho značek, které nabízejí širokou škálu výrobků různé kvality a ceny. Nafukovací postele jsou stále oblíbenější a my vám představíme značky, se kterými se pravděpodobně setkáte nejčastěji.

Intex

Intex je nejoblíbenější a nejpoužívanější značkou nafukovacích postelí. Modely této značky najdete u mnoha prodejců.

Nafukovací postel Intex je cenově dostupná, má velmi pěkný design, je pevná, odolná a pohodlná. Matrace se vyznačují precizní kvalitou a najdete zde mnoho zajímavých kousků, jako jsou nafukovací postele o tloušťce přes 80 cm nebo modely s čelem.

Foto: Posrtovniobchod.cz

Bestway

Bestway je italská značka, která se specializuje na výrobu bazénů a prodej vodního příslušenství. Tato značka nabízí také kvalitní nafukovací postele, které můžete použít při kempování, na dovolené a cestování nebo doma pro příležitostné přespání.

Pokud hledáte cenově dostupná nafukovací lůžka, pak pro vás může být nejlepší volbou značka Bestway. Tyto modely nabízejí dobrý poměr cena/výkon.

Master

Značka Master prodává své výrobky v celé Evropské unii a nabízí velmi široký sortiment. Nafukovací postele od společnosti Master se vyznačují dobrou cenou a kvalitním zpracováním a mnoho zákazníků na tuto značku nespoléhá. Pokud chcete cenově dostupnou nafukovací matraci, určitě sáhněte po značce Master.

Foto: obchody24.cz

Outwell

Značka Outwell nabízí kvalitní rodinné stany a příslušenství určené nejen na cesty. V jejich nabídce najdete nejen stany, spacáky a kempingové vybavení, ale také nafukovací matrace, které jsou vhodné zejména na cesty, ale skvěle se hodí i na spaní doma. Nákupu nafukovacího lůžka od společnosti Outwell nebudete litovat.

Foto: Trekshop.cz

Marimex

Marimex je česká značka, která kromě bazénového vybavení nabízí výrobky a služby v oblasti bazénové a relaxační techniky. Základní sortiment zahrnuje nafukovací postele a matrace s kvalitním zpracováním a dobrou cenou. Matrace Marimex již uspokojily mnoho zákazníků, kteří se této značky nemohou nabažit.

Coleman

Společnost Coleman je celosvětovým výrobcem kempinkového vybavení a outdoorového vybavení. Nafukovací postele a matrace se postarají o skutečné pohodlí nejen při outdoorových aktivitách, ale i doma. Kvalitní zpracování a dobré parametry za výhodnou cenu –⁠ to je to, co získáte nákupem matrace od společnosti Coleman.

Decathlon

Decathlon je prodejce s širokým výběrem za skvělé ceny. V Decathlonu najdete klasické nafukovací postele, samonafukovací matrace i nafukovací kempingové postele. V jejich rozsáhlém sortimentu proto najdete všechny cenové kategorie, nejlevnější modely lze pořídit za pár stovek.

Nafukovací postel a tipy a triky pro použití

Na závěr pro vás máme několik drobných triků, jak prodloužit životnost nafukovacího lůžka.

 • Nafoukněte matraci tak, aby nebyla příliš tvrdá. Je lepší ji nafouknout tak akorát. Pokud zjistíte, že vám její tuhost nevyhovuje, nafoukněte ji ještě více.
 • Pro lepší pohodlí při spánku a ochranu před znečištěním si můžete zakoupit prostěradlo nebo potah na postel.
 • Dodržujte maximální doporučenou nosnost, protože přetížení může způsobit poškození.
 • Vyvarujte se nešetrného zacházení s lůžkem. Protože je matrace určena ke spaní, nemělo by se na ní skákat.
 • Nafukovací lůžka by měla být také chráněna před mechanickým poškozením ostrými předměty. Vyhněte se perům, nůžkám, nožům a všem předmětům s ostrými hranami.
 • Pokud máte domácí zvířata, dávejte pozor na jejich drápky, které by mohly v matraci zanechat trhliny.
 • Pokud používáte nafukovací postel ve venkovním prostředí, umístěte pod ni matraci do auta, která ji alespoň částečně ochrání.
 • Než postel nafouknete a uložíte, vyperte ji a postupujte podle pokynů výrobce. Nechte lůžko uschnout, srolujte ho a uložte v obalu na suchém a tmavém místě.

Prasklina v nafukovacím lůžku a její oprava

Pokud se domníváte, že z postele uniká vzduch, musíte nejprve najít trhlinu nebo otvor. Vzhledem k tomu, že místo úniku vzduchu je často velmi malé, namočte ho nebo na něj naneste mýdlovou vodu. V místě úniku vzduchu se začnou tvořit bubliny. Po nalezení matrace ji vyfoukejte. Po vyfoukání trhliny ji utěsněte přípravkem určeným k utěsnění vzduchového lůžka.

300x300-products-1416408011.gif

Nafukovací postel a čištění

Postel myjte ručně pomocí mýdlové vody a houby nebo vezměte měkký kartáč, abyste ji nepoškodili. Po odstranění nečistot ji dobře opláchněte a nechte uschnout na vzduchu. V žádném případě neperte nafukovací postel v pračce. Praní by mohlo poškodit nafukovací matraci i pračku.

Latest Posts

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Veletrh úspor energií v Hodoníně

První ze série regionálních stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostoráchDomu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Populární

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Jaké nejzajímavější trendy v bydlení nachystal rok 2021?

Pandemie koronaviru ovlivnila naše životy ze všech stran, proto není divu, že se svůj vliv měla i na trendy v bydlení. Jak...

Domy kryté zemí – ekologické bydlení budoucnosti

Domy chráněné zemí nejsou jen možností, jak bydlet ekologicky. Jsou také ukázkou, jak bydlet originálně. Snoubí v sobě krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních...

Vyzdobte si nudnou chodbu

Dlouhá chodba v patře, táhlá předsíň, nekonečná cesta ke koupelně. Některé části domu mohou působit nudně a nevyužitě, dokonce až skličujícím dojmem. Vyzdobte si...

Chystáte oslavu pod širým nebem? Nezapomeňte na zahradní altán

Dlouho plánovaná narozeninová oslava na zahradě má začít a najednou se na nebi objeví černé mraky. Prší! Chraňte se před rozmary počasí zahradním altánem...