Plíseň je věčným evergreenem v domácnostech. Čas od času se vyskytne v koupelně nebo kuchyni. Mnozí s ní bojují dlouhou řadu let a nemohou se jí v domácnosti pořád zbavit. Působí skrytě a způsobuje řadu nemocí dýchacích cest.
Někdy je velmi těžké odhalit, že jde právě o plíseň. Kašel, rýma, dýchací problémy se mohou zdát nevyléčitelné. Běžné léky ani bylinky nezabírají. Jediné co pomáhá, je odstranit zdroj problému, a tou bývá právě ta plíseň.
Nejčastějším způsobem, kterým všichni obvykle začínají, je použití přípravku s chlorem. Ten je sice velmi efektivní a rychlý, ale jen na povrchové vrstvy. Plíseň má své kořeny hluboko ve zdech, kam se tyto přípravky bohužel nedostanou. Pokud se však plíseň objevila na kachličkách, je možné ho sáhnout. Na trhu existuje již celá řada chlorových přípravků a do většiny z nich je přidána vůně.
Vlhkost a teplo, to je ráj pro plísně
Plísně roste za ideálních podmínek velmi rychle. Nepotřebuje světlo, ale důležité je pro ni vlhko. Nejlépe se jí daří při teplotě mezi 18 °C až 28 °C a při pH 5 až 7. Roste skoro na každém povrchu a její barva nemusí být nutně bílá nebo černá. Dosahuje různých odstínů žluté, modré šedé i zelené.
Pokud se v bytě plíseň objevila z důvodu vyšší vlhkosti, je prvním a nejdůležitějším krokem vysušení těchto prostor. Pokud jde jen o malé ložisko, které bylo objeveno brzy po výskytu, postačí ony zmiňované přípravky, které jsou k dostání i bez obsahu chloru.
Plíseň se před aplikací těchto přípravku nikdy neodstraňuje, aby se zabránilo pronikání jejich sporu do okolí. Přípravek se nechá působit dle návodu, a poté se celé napadené místo mechanicky očistí s přesahem min 5 cm. Jestliže je plíseň opravdu hluboko, bude omítku potřeba očistit až na podklad.
Během práce s plísněmi myslete na své zdraví. Při její likvidaci dostatečně větrejte a chraňte se respirátorem a rukavicemi.
I plíseň má svého strávníka
Příroda to vymyslela dobře. Mnoho organismů žije v symbióze a každý je na nějaké úrovni potravního řetězce. Ani u plísní tomu není jinak. Nejen na ní, ale i na kvasinkách si s chutí pochutná chytrá houba. Jakmile se na zdivo nanese, začne okamžitě plíseň požírat. Jedná se nepatogenní organismus, který působí na základě mezidruhového parazitismu.
Jakmile plíseň sní, jednoduše vymře hlady. Není toxická pro lidi, psy ani rostliny. Po aplikaci se celá zeď nechá uschnout. Při větším zasažení zdiva do hloubky, kdy už jsou na zdi černé fleky, je poté možné stěnu natřít požadovanou barvu.
Aby se plíseň znovu neobjevila, je potřeba u obvodových zdí a studených koutů nechat prostor mezi nábytkem a zdi min 5 cm. Také čas od času zkontrolujte zdi. Nezapomeňte se podívat i za nábytek.