Pondělí, 27 června, 2022

Nové články

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Zubní kaz: Jak ho poznat a jak mu nejlépe předcházet?

Bolavé zuby potrápí během života téměř každého. Jak poznat, že se jedná o zubní kaz, a jak to řešit? Podívejte se na zoubek prevenci a pojďte překonat strach z návštěvy zubního lékaře. Povíme si, jaké jsou příznaky zubního kazu, co vede ke vzniku zubního kazu, jak ochránit zubní sklovinu a jakým způsobem provádět pravidelnou ústní hygienu. Tak pojďme na to!

Zdravý úsměv není jen o estetice. Pokud o svůj chrup nebudete pečovat správně, budou se vám v ústech množit bakterie, které se ve formě plaku usazují na zubech. A tyto bakterie dokážou s pomocí cukrů tvořit kyselinu, před kterou není ani zubní sklovina v bezpečí. Jakmile je sklovina narušená, je ke tvorbě zubní kazu už jen krůček. Neodstraněný plak navíc mohutní a stává se z něho zubní kámen, který vede k zánětům dásní. A zánět v těle nevěstí nikdy nic dobrého. Prevence naštěstí není věda. Tak se na to pojďme postupně podívat.

Jak pečovat o zuby?

Stačí se podívat na reklamy a máte pocit, že jakmile nebude mít kartáček několik délek štětin a další vychytávky, je vlastně k ničemu. Což tak úplně není pravda. Kartáček vám stačí úplně obyčejný, hlavní je, aby měl štětiny dostatečně husté a měkké. Nejlepší kartáčky jsou ty, které mají malou hlavu, díky které se můžete věnovat každému zubu zvlášť. Samospasná není ani drahá pasta. Hlavní je především technika čištění a celkově ústní hygiena. Pasta totiž sama o sobě slouží spíše ke zpříjemnění čištění, na odstranění zubního plaku nemá žádný vliv.

Zubní pasty

TIP: Používejte nejlépe pasty bez abrazivních částic. Ty sice snáz odstraní pigmentové skvrny a zuby tak jsou bělejší, ale také jsou poměrně nešetrné k zubní sklovině.

Technika čištění

Jak si tedy čistit zuby správně? Věnujte jim minimálně 2 minuty dvakrát denně. Kartáček přiložte k dásním pod úhlem 45 stupňů a jemnými krouživými pohyby postupujte zub po zubu. Nezapomeňte také na kousací plošky, které jsou plné záhybů. Že je plak pryč, poznáte podle toho, že jsou zuby krásně hladké. Pokud se vám špatně dostává k zadním zubům, případně máte křivé zuby, a do některých míst se klasický kartáček nevejde, pomozte si jednosvazkovým kartáčkem.

Mezizubní kartáčky

Ale čištění ještě nekončí. Není radno zapomínat na mezizubní prostory. Jednou denně byste měli používat mezizubní kartáček. Začátky s mezizubákem vypadají mnohdy beznadějně, ale dásně krvácí právě proto, že je v nich zánět. Začněte tedy nejmenší možnou velikostí a vytrvejte, po několika čištěních zánět ustoupí a z čištění mezizubních prostor se stane otázka pár vteřin. Pokud máte stěsnané zuby, je možné, že se na některá místa nebudete moct dostat, ty proto dočistěte mezizubní nití.

Jak rychle vzniká zubní kaz? Odhalte ho včas!

Pokud si myslíte, že zubní kaz je poznat na první dobrou tak, že je zub zčernalý, není to úplně pravda. Nejprve se na poškozené demineralizované sklovině začínají objevovat bílé skvrny. V tuto chvíli je kaz pouze na sklovině, a ještě tedy není nic ztraceno. Důkladnou hygienou se dá postup zastavit. Jak rychle se objeví zubní kaz, který se dostane už hlouběji do zubu, záleží hlavně na vaší péči. Rozhodně se tak neděje přes noc, spíše je to to záležitost měsíců.

Zvýšené citlivosti zubů věnujte pozornost

Vznikající zubní kaz také můžete poznat podle zvýšené citlivosti zubů. Zvýšená citlivost přichází při konzumaci horkých, sladkých či kyselích potravin a nápojů. Zub nemusí hned bolet, ale reaguje na změny teplot a způsobuje nepříjemné pocity. V momentě, kdy zub bolí, je kaz už velmi hluboko a dostal se až k nervu.

Jak poznat zubní kaz u dětí?

Rozpoznání kazů u dětí je stejné jako u dospělých, nejprve objevíte bílé skvrny, které bez včasného zásahu přejdou až do dutin, které mívají hnědou až černou barvu. Mléčné zuby jsou měkčí a jsou ke kazům náchylnější. Proto s čištěním dětských zoubků začněte hned, jakmile začnou růst. Kaz také mohou provázet nepříjemné projevy jako jsou oteklé krvácející dásně, není to ale podmínkou.

Jak se léčí zubní kaz?

Bojíte se zubaře a zajímá vás, jak odstranit zubní kaz doma? To vás bohužel zklameme, pokud je kaz už rozjetý, pomůže vám s ním jedině zubař, který ho odvrtá a následně vyplní, aby se kaz znovu neobjevil a nešířil. Rozhodně návštěvu neodkládejte, vrtání je stále šetrnější řešení než trhání. Po vyvrtání musíte dodržovat určitá opatření v řádu hodin, hojení dásně po trhání trvá i několik týdnů.

Jak překonat strach ze zubaře?

Neexistuje snad jiná profese, která by v lidech budila tolik hrůzy. Nutno podotknout, že mnohdy zbytečně. V dnešní době vám zubní lékař ošetřovaný zub nejprve umrtví, takže strach z bolesti odpadá. Přesto chápeme, že se zakořeněným strachem se bojuje těžce. Naštěstí se i to dá vyřešit.

Hlavní krok k tomu, abyste se nebáli usednout do zubařského křesla je ten, že si najdete zubaře, kterému důvěřujete. Poptejte se známých na jejich zkušenosti a zeptejte se, jestli dotyčný nabírá nové pacienty.

Se zubařem se nebojte o svých obavách mluvit. Domluvte se, že když už to na vás bude příliš, dáte mu gesto a budete mít chvilku pauzu. Také pomůže myšlenky přesměrovat na příjemné události a pobyt v křesle prodýchávat nosem.

Pokud si myslíte, že ani tak strach nepřekonáte, proberte se zubním lékařem možnost analgosedace. Díky ní si zákrok nebudete ani pamatovat. Jakmile bude problém odstraněný, dodržujte poctivě péči o chrup a další návštěvy zubaře budou díky tomu už jen preventivní.

Tipy pro zářivý úsměv

Co dělat, aby se zubní kaz nejlépe vůbec neobjevil? Že je správné čištění ta nejúčinnější prevence, už víte. Čím dalším si ještě můžete k zářivému úsměvu pomoct? Spíš než drahé pasty a ústní vody, je důležité věnovat pozornost stravě. Ta by měla být ideálně vyvážená a bez zbytečného mlsání a pití slazených perlivých nápojů. Pokud si to nedokážete odpustit, pijte k tomu také dostatek vody obnovte tím přirozené prostředí v ústech.

Bělení zubů u zubaře nebo na dentální hygieně

Máte pocit, že i přes poctivé a pravidelné čištění nejsou zuby tak bílé, jak byste si přáli? Každý má barvu zubů danou geneticky, ani agresivní bělení s tím nic nezmůže. Každopádně pokud máte na povrchu zubů pigmentové skvrny, které se rády tvoří po pití černého čaje, kávy nebo vína, dá se s tím pracovat. Opět bychom ale nechali agresivní prostředky stranou. Nejlépe uděláte, když o bělení požádáte svého zubní lékaře, nebo si zajdete na dentální hygienu.

Jak vybělit zuby doma

A že vás zajímá, jak vybělit zuby doma? V první řadě šetrně. Volte přírodní prostředky, které jsou ke sklovině i sliznicím šetrnější. Na pomoc si také můžete povolat ingredience ze spíže. Jednou za čas můžete vyzkoušet čištění zubů pastou připravenou z jedlé sody smíchané s vodou v poměru 1:2. Soda je jemně abrazivní a pigmentové skvrny tak zvládne odstranit. Pomoct může i jablečný ocet, ale pozor, je to kyselina, která při častém používání narušuje sklovinu.

Jak je to s fluorem a jsou ústní vody zdravé?

Často probíraným tématem péče o zuby je obsah fluoru v zubních pastách. Je opravdu k něčemu, nebo naopak škodí? Je to skoro jako se vším, když se používá s mírou, je nápomocný, když je moc, tak je škodlivý. Rozhodně ale v pastách potřeba není. Naopak, pro děti je lepší vybírat pasty bez jeho obsahu. Děti totiž často pastu polykají a zvýšený příjem fluoru není dobrý pro tělo dospělého, natož pro to dětské. I bezpečnější látky totiž fungují jako prevence, například sladidlo xylitol, které zabraňuje růstu bakterií, způsobujících zubní kaz. Prospěšný je také tea tree olej nebo šťáva z aloe vera.

300x300-products-1416408011.gif

Co se týká ústní vody, jde spíše o váš dobrý pocit ze svěžího dechu. Rozhodně nefunguje jako náhrada čištění. Ústní vodu ideálně ani nepoužívejte denně, ona totiž z úst odstraní nejen „zlé“ bakterie, ale také ty „dobré“, takže si častým používáním narušujete přirozený balanc v těle. Vhodnější jsou proto přírodní ústní vody, které neobsahují alkohol, barviva ani další agresivní látky.

Latest Posts

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Populární

Jak vybrat podlahovou vázu a čím ji naplnit?

Když se řekne váza, představí si většina lidí spíše účelovou keramiku, kde hlavní roli hraje samotná živá rostlina. Podlahové vázy ale mohou samy o...

Jaký podpalovač je nejlepší pro gril?

Fanoušci grilování by neměli řešit pouze to, jakou dobrotu si připraví, ale také to, jak si ji připraví. Konkrétně i takový podpalovač hraje zásadní...

7 tipů, jak připravit dokonalý piknik

Milovníci přírody to slovo dobře znají. Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku, spoustu chutného jídla a vůni trávy. Nenechte si...

Dětské koberce na hraní potěší i rodiče

Zabavit ty nejmenší členy rodiny je nezřídka nadlidský úkon. Přesně z tohoto důvodu je skvělé, když si děti najdou bezpečnou aktivitu, který je zaměstná...

Otírejte si boty o ty nejlepší rohože

Leden i nadcházející měsíce s sebou nepřináší jen zimu a příjemně poletující vločky. Při mírném oteplení se vytoužená sněhobílá pokrývka mění v haldy rozbředlého...