Jedny do společnosti, další na túru. Stejně jako se dělí boty podle svého využití, je i péče o ně rozdílná. Jak se tedy správně starat o kožené boty, a jak o ty ze syntetiky a textilu?
Neexistuje univerzální bota na všechny příležitosti, stejně tak neexistuje univerzální péče. O každý druh se musíte starat trošku jinak. Tak je pojďte otřít o rohožku, rozvázat, sundat a hezky je opečovat. Jak na to?
Péče o koženou obuv
Kožené boty patří mezi stálice. Jedná se o přírodní materiál, který při správné péči vydrží velmi dlouho. Velkou výhodu také mají v tom, že se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Každý druh zpracování kůže má ale odlišné nároky.
- Hladká kůže – samotná kůže snadno propouští vodu, proto ji před prvním nošením ošetřete speciálním krémem, díky kterému bude odolnější proti vnějším vlivům. Ošetřovat byste je měli pokaždé, když promoknou. Vždy ale až po vysušení. Nečistoty odstraňujte vlhkým či suchým hadříkem nebo kartáčkem. Barvu můžete oživit pomocí emulze na hladkou kůži – ta může být buď bezbarvá nebo v barvě obuvi.
Koženou obuv je dobré pravidelně i leštit. Základ je zbavit ji nejdříve nečistot. Pokud jsou špinavější a čistíte je mokrou cestou, nechte je vždy uschnout na napínáku, aby se nedeformovaly. Pak je dobré kůži vyživit kondicionérem. Poté už je čas vybrat způsob leštění, a to pomocí vosku nebo pomocí krému. Krém je jednodušší, u vosku ale dosáhnete s trochou cviku téměř zrcadlového lesku.
- Lakovaná kůže –pro tento druh obuvi není vhodná impregnace, protože by mohla snížit lesk. Nejlepší je ošetřit ji krémem přímo na lakovanou obuv, který nanesete flanelovým hadříkem. Jinak ji čistěte pomocí vlhkého hadříku. Rozhodně nepoužívejte kartáček, který lesklý povrch akorát poškrábe.
- Nubuk a velur (semiš) – u tohoto zpracování kůže, kdy je povrch jemně chlupatý, doporučujeme používat k čištění speciální kartáček z pryže nebo žíní. Před vnějšími vlivy je pak chraňte speciální impregnací. Nikdy je ovšem nekrémujte, nenávratně byste si je poškodili.
Přípravků na boty je celá řada – záleží na materiálu bot, četnosti jejich nošení i toho, co od bot vlastně očekáváte. Na kvalitní přípravky na boty a jejich péči ale rozhodně nezapomínejte a vězte, že ani šetřit se na ní nevyplácí. Zejména, pokud máte dražší boty. Veškeré krémy a balzámy, impregnace, lesky, houbičky nebo vůně a dezinfekce si můžete vybrat třeba na e-shopu Všeproboty.cz tady.
Péče o boty ze syntetiky a textilu
Syntetické materiály včetně bot s membránou většinou stačí otřít vlhkým hadříkem, nechat vyschnout a ošetřit impregnací určenou na tento druh obuvi. Určitě nepoužívejte žádné krémy a vosky. Textilní obuv čistěte zasucha pomocí kartáčku, který z nich odstraní usazený prach. Zažranější skvrny odstraňte speciálním čističem na textil. Aby byly odolnější proti usazování nečistot, ošetřete je impregnací určenou na textil.
Můžu prát boty v pračce a jak?
Bláto, prach, dlouhé nošení. To vše se podepíše na stavu bot. Určitě jste už přemýšleli o tom, jak boty vyprat a jestli to vůbec přežijí. U většiny druhů obuvi radíme na pračku zapomenout. Zbytečně byste si tím zkrátili životnost nebo je zničili úplně. Kůže, semiš nebo goretexové boty s membránou do pračky opravdu nepatří. Výjimku by mohly tvořit textilní tenisky, které můžete vyprat na nízkou teplotu s nízkými otáčkami. Ale i tak riskujete, že se začne odlepovat podrážka nebo se jinak poškodí. Pokud se pro praní rozhodnete, odstraňte nejdřív hrubou špínu a vyčistěte podrážky. Je také lepší vyndat tkaničky a boty ještě vložit do sáčku na praní, aby se zbytečně netloukly o buben. Po vyprání je nechte volně vyschnout, určitě není dobré sušit boty v sušičce.
Jak roztáhnout nebo zmenšit boty
Netrefili jste velikost úplně stoprocentně? Kožené boty se noze hodně přizpůsobí. Pomoct jim můžete roztahovací pěnou na boty a napínáky obuvi, díky kterým je vytáhnete do délky i do šířky. Zkusit můžete i recept našich prarodičů – chodit v nich doma v tlustých ponožkách, dokud trochu nepovolí. U syntetických materiálů bohužel tuto možnost nemáte, umělé materiály se noze tak snadno nepřizpůsobí. Nebo ano? Článek o revolučních teniskách, které si můžete upravit na míru vašim chodidlům, jsme psali tady.
Zmenšení obuvi nejsnáze docílíte vložením různých druhů vložek do bot. Dělají se z rozmanitých materiálů i na různé části bot. Kromě celé stélky si tak můžete pořídit jen patní vložky nebo gelový polštářek pod příčnou klenbu nohy.
6 tipů pro delší životnost bot
- Používejte boty pouze k činnostem, ke kterým byly vyrobeny.
- Vybírejte správnou velikost obuvi, nesmí být ani moc těsné, ani příliš volné.
- Rozvazujte tkaničky a obouvejte se pomocí lžíce, abyste nezničili patní část.
- Nezapomeňte obuv pravidelně impregnovat.
- Boty střídejte a po nošení je nechte vyschnout.
- Na kožené boty používejte napínáky, aby držely tvar.