Máte zahrádku a rádi byste se těšili ze svých výpěstků dříve, než je obvyklé? K tomu vám dopomůže skleník. Hodí se pro urychlení zrání salátů, ředkviček, pro pěstování rajčat, okurek, lilků a předpěstování truhlíkových květin.
Skleníky do podlahové plochy 40 m2 a výšky 5 metrů nevyžadují stavební povolení ani ohlášku stavby. Nutností pro jejich stavbu je územní souhlas, který získáte na základě oznámení stavebnímu úřadu. Souhlas už máte a jak na samotný skleník?
Pro všechny kutily, kteří se chtějí pustit do stavby svépomocí máme tip: Mrkněte na Baumax slevový kód, abyste mohli nakoupit vše, co potřebujete, za tu nejlepší cenu.
Stavte na kvalitních základech
Pevné ukotvení do země je nutností. Postavit ho můžete na betonovou desku nebo zděnou podezdívku. Aby základy nepromrzly, vykopejte je do hloubky 80 cm. Celobetovový základ je nejlepším řešením. Zamezí pronikání škůdců dovnitř. Levněji vychází položení geotextilie, na kterou přijde vrstva kvalitního štěrku a na něj zemina. Proti myším si můžete pomoci králičím pletivem, který umístíte pod geotextilii.
Uvažujete, že budete skleník používat po celý rok? Pak do něj pořiďte vytápění. Na výběr jsou elektrické nebo plynové topidla. Pro udržení stabilní teploty misek a kořenáčů si vystačíte se zahřívací podložkou.
Základy vybetonujte za pomocí dřevěného bednění. Vylijte základovou spáru a nechte beton ztuhnout. Vytvořená plocha pro skleník musí být zcela rovná a začištěná. Nerovnosti mohou způsobit popraskaní skelných výplní. Před samotnou betonáži nezapomeňte na přívod vody a elektřiny.
Větší nebo menší?
Ideální skleník je velikostně od 8 m2 s výškou minimálně 1,9 m. V menších prostorách se vzduch rychleji přehřívá. Vzhledem k výšce, kterou mají malé skleníky, je manipulace s nářadím a péče o rostliny v tomto prostoru zhoršená.
Konstrukce skleníků musí být pevná, odolná proti větru i sněhu. Nesmí stínit rostlinám, proto je důležité, aby zabírala co nejmenší plochu. Právě zmíněnou pevností a odolností se vyznačují hliníkové slitiny. Ty mají navíc i nízkou hmotnost.
Ohýbané plechy snižují životnost skleníků. Pozinkovaný plech potřebuje po čase nutnou údržbu v podobě nátěru, aby nezačal korodovat.
Sklo, nebo polykarbonát?
Polykarbonáty jsou lehčí. Nehrozí u nich rozbití a oblíbené jsou i pro jejich cenovou dostupnost. Po čase však křehnou a snižuje se u nich propustnost světla, které způsobují řasy, jež se tvoří uvnitř komůrek. Je také náchylnější k poškrábání. Jeho výhodou jsou bezesporu lepší tepelně izolační vlastnosti. To oceníte hlavě v zimním období.
Větrání a zastínění
Dostatečný počet větracích oken je pro kvalitní pěstění nezbytností. V parních dnech může bez oken dojít k „uvaření“ rostlin. Ideální je proto automatický otvírač oken, který lze dokoupit. Některé rostliny potřebují stinnější stanoviště. To zajistíte instalací speciální tkaniny, stěnou z rákosu nebo zatahovací roletou.