Interiéry a nábytek

Jak mohou barvy v pokojíčku ovlivnit dětské chování

Napsal  | 

Barvy dokáží potěšit, rozesmutnit, uklidnit, ale také donutit k akci nebo třeba povzbudit. Extrémně citlivé jsou potom na barvy a jejich působení děti. Výběr barvy do dětského pokojíčku byste proto rozhodně neměli podcenit. Rádi vám poradíme, jak mohou určité barvy působit na děti a jejich chování.

S červenou pracujte opatrně

Červená barva je úžasná, může povzbudit, energizuje tělo i mysl, dokáže zvednout tep i zrychlit dech a vytáhnout z letargie. Bohužel, některé výzkumy ukazují, že pokud jsou děti v pokojíčku vystaveny velkému množství červené barvy, může to na ně mít negativní dopad. Stejně jako u býků dokáže i u dětí červená barva vzbuzovat agresi a také zhoršuje soustředění. Červená je tedy v pokoji skvělým akcentujícím prvkem, doplňky, textilie, obrazy, to vše dětská mysl zvládne přijmou, celoplošné výmalbě se ale raději vyhněte.

Zkuste podceňovanou oranžovou

Oranžová je pravděpodobně tou nejméně doceněnou barvou v celém barevném spektru, zejména pokud je řeč o výmalbě. Tato mladistvá, přátelská a velmi teplá barva si rozhodně své místo u vás doma zaslouží a nejlépe v dětském pokojíčku. Právě oranžové odstíny mohou podpořit děti v tom, aby si více věřily, aby byly otevřenější a nezávislejší. O to se jako rodiče snažíte dnes a denně, tak si trošku pomožte tím nejjednodušším způsobem. Oranžová také usnadňuje komunikaci, takže pokud si děti budou v pokojíčku hrát s kamarády, mohou být jejich hry poklidnější a mohou si více rozumět.

Sestava do dětského pokoje Sassonia D, AP5-Pack 5cd0018650d4d

Sestava do dětského pokoje Sassonia D, AP5-Pack 5cd0018650d4d

Žlutá je na půl cesty

Žlutou barvu si všichni spojují se sluncem, s pozitivními náladami a s radostí. A zčásti je to tak opravdu správně. Žluté stěny v pokojíčku působí šťastně a příjemně a mají i další benefity. Žlutá podporuje motivaci, jemné odstíny napomáhají soustředění a ty odvážnější zase zlepšují paměť. I přesto, že je tedy žlutá barva do dětského pokoje velmi vhodná, volte ji raději například v kombinaci s neutrálními barvami. Příliš mnoho žluté totiž může podle studií vzbuzovat neklid nebo dokonce vztek.

Zelená má zelenou

K přírodní zelené barvě nelze mít žádné výhrady. Zeleně si můžete dům vymalovat od sklepa až po půdu a v dětském pokoji můžete ještě přidat třeba zelený koberec. Asi není úplně nutné takhle to se zelenou přehánět, ale z psychologického hlediska si to dovolit určitě můžete. Zelená je uklidňující barva, u které negativní dopady opravdu nenajdete. Navíc vědci zjistili, že dokáže zlepšovat dětskou schopnost četby a porozumění textu. A to jsou výhody, kterým nelze říct ne.

Jednolůžko s úložným prostorem Averil

Jednolůžko s úložným prostorem Averil

Modrá děti uklidní

Modrá barva má přesně opačný efekt než barva červená. Snižuje frekvenci dýchání, snižuje tep, uklidňuje. Může také pomoci dětem s odbouráním úzkostných stavů nebo záchvatů vzteku. Může se zdát, že jde o velmi chladnou barvu, ale i modré pokojíčky mohou působit útulně. Zkuste modrou kombinovat s krémovými odstíny ve stylu severského hygge. Takový pokojíček uklidní i vás a možná si jej od dětí čas od času půjčíte jako takovou malou terapeutickou místnost. A klidní rodiče rovnají se klidné děti, tak modrou zvažte třeba i do jiných místností, ať máte klid v celé domácnosti.

GIB Trendy nábytek do dětského / studentského pokoje LIDO 17

GIB Trendy nábytek do dětského / studentského pokoje LIDO 17

 

4 (80.95%) 21 vote[s]

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *