Indoor pěstování zeleniny

Ne každý má svou zahrádku, kde se může věnovat pěstování okrasných rostlin, zeleniny a ovoce. Pro majitele bytu je zde však skvělá možnost – pustit se do indoor pěstování zeleniny. Každý, kdo touží po domácích plodinách, jež chutnají naprosto dokonale, může zkusit pěstování doma. Není to nic složitého a investice do energie vyváží útraty za bio zeleninu.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Co pěstovat

Než se do domácího pěstování pustíte, vyberte si, co vlastně začnete pěstovat. Které bylinky a zeleninu máte rádi vy a vaše rodina? Doporučujeme vybírat z těchto možností, kterým se bude rozhodně dařit i v domácím prostředí: bazalku, římský salát, mrkev, jarní cibulku, česnek, řapíkatý celer, koriandr, zázvor, batáty, cibuli, pórek, citrónovou trávu nebo třeba salát bok choy. Uvedené navíc můžete pěstovat stále dokola, což je příjemně ekonomické. Zapomeňte tedy na drahé nákupy v obchodech a na trzích, kde si vždy za kvalitu připlatíte. Pěstování za každého počasí může být vaším koníčkem, kterým ohromíte nejednu návštěvu.

Jak na to?

Máte kvalitní přívod vody, jednoduchou možnost přívodu a odvodu vzduchu, kvalitní rozvod energie, suchou místnost bez plísní a strop alespoň 1,8 m? Tak to se můžete stát indoor pěstitelem. Stačí mít prostor, který můžete využít k domácímu zahrádkáření. Důležité je umělé osvětlení, aby mohla probíhat fotosyntéza. Osvětlení by mělo být blízko rostlin, ale ne tolik, aby spálilo listy. Ideální doba umělého svitu je kolem 15 hodin.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Základy úspěchu

Velmi důležitým faktorem pro pěstování uvnitř domu či bytu je rovnoměrné osvětlení. Nezapomínejte ale ani na teplotu – ta by měla být mezi 18 až 24°C. V horku ani chladu se rostlinám nedaří. Ideální je také mírná vlhkost, které docílíte zvlhčovačem nebo rozprašovačem. Pomůže také zásobník s vodou umístěný v okolí rostlin. Rostliny si vytvoří vlastní mikroklima, které je jim prospěšné a jež jim vyhovuje.

Hnojení

Na závěr je potřeba pořídit si hnojivo. Ať už přírodní nebo zakoupené – bez hnojení to zkrátka nepůjde. Vyberte taková hnojiva, jež jsou určena pro jednotlivé druhy bylin či zeleniny. Nakonec při pravidelném hnojení a správné péči o rostlinky budete odměněni – kvalitními a chutnými surovinami, které budou čerstvé a zdravé. Zeleninu přímo z indoor zahrádky ocení děti i dospělí.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *