Fenomén bosého obouvání v posledních letech neminul asi nikoho z nás. Co to ale vlastně obnáší a proč se mu dostává takové obliby? Pojďte se podívat na to, pro koho jsou barefoot boty vhodné, a jak je správně vybrat.
Co je barefoot obuv
Barefoot obuv imituje chůzi na boso, na kterou je lidské tělo stavěné. Noha lépe pracuje a přirozeně se prokrvuje. Ale protože dnešní prostředí na pohyb bez bot už tolik stavěné není, jsou tu barefoot boty, které poskytují dostatek prostoru pro přirozenou práci nohy, ale zároveň ji chrání před zraněním a nepřízní počasí. Jako barefoot obuv tak lze označit boty, které:
- poskytují dostatek prostoru pro prsty
- mají měkkou a ohebnou podrážku o tloušťce maximálně 5 mm
- mají rovnou podrážku bez podpatku (rozdíl mezi špičkou a patou je nulový)
- nemají pevný opatek a poskytují volný pohyb kotníku
- jsou lehké
Barefoot boty: pomáhají nebo škodí?
Co ortoped, to jiný názor. Jeden vám bude tvrdit, že si nohu ničíte a druhý si tento druh obuvi nebude moct vynachválit. A pravdu mají vlastně oba. Pokud nejste zvyklí chodit naboso a máte jen klasické boty s vyšší a odpruženou podrážkou, nic vám nebrání, abyste našlapovali přes paty. Jenže to s tenkou barefoot botou nejde. Respektive jde, ale bude vás to bolet a zaděláte si postupně na nehezké potíže. Budete se muset naučit chodit přes celou plosku, nikoli přes patu. Proto na bosé boty přecházejte pozvolna. Znovu probudíte ochablé svaly na noze, které se začnou zpevňovat, až budou poskytovat takovou oporu, kterou noha potřebuje. Začínejte klidně jen na pár minutách denně. A ne ve městě na rovném tvrdém povrchu. Nejlépe nohy probudíte na nerovném přírodním povrchu, kde věnujete větší pozornost tomu kam šlapete a jak našlapujete.
Mějte však na paměti, že jen nošení barefoot bot vám vaše dlouhodobé problémy s plochou nohou nebo vbočeným palcem zázračně nevyléčí. K tomu je potřeba zvolit i vhodnou fyzioterapii.
Jak vybrat barefoot boty
Výběr bot se někdy může zdát jako trochu nadlidský úkol. Zejména v době, kdy má každá značka vlastní číslování. Tak vytáhněte metr, ať vyberete dobře sedící boty i z e-shopu. Nejlepší je měřit k večeru, kdy je noha největší. Nohu opřete patou kolmo na stěnu a stoupněte si na pravítko nebo metr. Pak si před nohu dejte například knihu tak, aby se dotýkala nejdelšího prstu. Poté přeneste váhu na chodidlo a změřte vzdálenost mezi knihou a zdí. Stejně změřte i druhou nohu.
Aby boty dobře seděly, musí mít nadměrek v přední části 5 až 10 mm. U zimních bot počítejte s větší rezervou, a to jak na vložku, tak i na teplou ponožku.
Mezi populární a kvalitní výrobce barefoot obuvi patří například značka Angles, ručně šitá a přirozená obuv simulující chůzi naboso. A pokud byste chtěli specializovanou značku sandálek, doporučujeme Xero Shoes. Jedná se o „nulové či žádné boty“, bosé sandály, se kterými zvládnete naprosto cokoliv. Vybrat si je můžete třeba na eshopu Naboso.cz.
Ani ponožky, ani boty, ale ponožkoboty!
Ponožkoboty jsou hybridem mezi ponožkami a botami, které si z obou berou ty nejlepší vlastnosti. Jsou lehké jako ponožky a odolné jako běžná obuv. Jsou zároveň skladné, takže je můžete srolovat a vzít kamkoliv v sebou. Nikde netlačí a nedřou a poskytnou vašim nohám vytouženou úlevu. Zároveň při dodržení správné techniky procvičíte každý sval a šlachu chodidla.
Barefoot boty pro děti
A co dětské barefoot botky, ano nebo raději ne? Většina dětí má naprosto zdravou nožku a deformity vznikají až kvůli nošení nesprávné obuvi, která nohu zbytečně sešněruje a neposkytuje dost prostoru pro přirozenou práci svalů. Správně vybrané bosé botky jsou proto pro dětskou nožku naprosto v pořádku. Zejména při koupi bot pro děti je ale dobré je vyzkoušet v kamenném obchodě, aby seděly opravdu dobře a jejich nošení nevedlo k problémům s vývojem.
Barefoot celoročně?
Sandále na léto, kecky na jaro i na podzim. Jak je to ale s bosou obuví a zimními měsíci? I na zimu seženete adekvátní barefoot obuv. A to nejen kotníčkové boty, ale i kozačky, které se hodí třeba k sukni. Proti zimě od nohou většinou chrání dámské barefoot boty merino vložka nebo termovložka s hliníkovým páskem, která snižuje tepelné ztráty. Ale i pánské boty se dají sehnat v zateplené verzi. Proti chladu také pomáhá i správný způsob chůze, při kterém se nohy přirozeně prokrvují a vlastně se tak samy zahřívají.
Od lokálních výrobců i ze světa
Vlna barefoot se postupně přelila přes celý svět. Proto na trhu najdete jak boty české výroby, které dbají na nízkou ekologickou stopu, tak i boty světových značek. Cena se pohybuje na poměrně široké stupnici. Pokud teprve začínáte, určitě je lepší si to vyzkoušet na dostupnější obuvi. Stačí sledovat slevy a koupit si loňský model v doprodeji. Tak se vám může snadno podařit koupit kvalitní koženou botu za zlomek ceny. Obvyklá cena barefoot bot se pohybuje od 2 000 do 5 000 Kč. Při správné péči se vám ale investice rozhodně vyplatí.
Produktové foto: Naboso.cz