Působí elegantně, jsou velmi odolné a snadné na údržbu. I proto jsou epoxidové podlahy rok od roku žádanější. Hodí se nejenom do velkých průmyslových hal, ale také do bytových i administrativních interiérů.
Jak se epoxidové podlahy aplikují?
Epoxidové podlahy se aplikují dvěma možnými způsoby, stěrkou či nátěrem. Jde o dvousložkový systém skládající se z epoxidové pryskyřice a tvrdidla. Ačkoliv epoxid není přírodního původu, díky správné aplikaci a vytvrzení (polymeraci) v žádném případě nedochází k uvolňování škodlivých chemikálií do ovzduší.
Epoxidová podlaha versus cementový podklad
Jednoznačnou výhodou epoxidové podlahy je, že mnohonásobně víc odolá mechanickému zatížení i zatížení z hlediska chemikálií. Je odolná vůči ropě, solím, kyselinám a například také vůči chemickým rozmrazovacím látkám.
Vzhledem k tomu, že se epoxidové podlahy dají aplikovat v široké škále barev i v barevných kombinacích, a také jako protiskluzové, matné, pololesklé, lesklé nebo s 3D efektem, můžete je použít v mnoha prostorách:
- výrobní a průmyslové haly
- garáže
- administrativní prostory
- moderní interiéry
- technické místnosti
- chodby a podesty
- sklepní a půdní prostory
- zdravotnická zařízení
Epoxidové podlahy s podlahovým topením
Protože epoxidové lité podlahy dobře odvádějí teplo, hodí se taktéž do místností s podlahovým topením. Díky tomu, že mají velmi malou tloušťku a dokonale se propojí s podkladem, rychle reagují na regulaci tepla a snižují tak tepelné ztráty zapříčiněné tepelným odporem. Povrch epoxidových podlah je velmi příjemný a teplý.
Lité epoxidové podlahy lze aplikovat na beton, anhydrit či například asfalt. Povrch musí být suchý, tvrdý, bez nežádoucích předmětů, zcela rovný a bezprašný. Podkladová vrstva také musí být perfektně odizolovaná a zbavena všech nečistot včetně mastnoty. Rovněž je zapotřebí odstranit `skořepinu`, kterou tvoří cementový kal. Ten se odstraní přebroušením. Následují tyto činnosti:
- Základní penetrační nátěr – ten se provede společně s obvodovou izolací z PE (jeden z nejpoužívanějších plastů na světě) pěny
- Nivelační vrstva – jakmile zaschne první vrstva, přichází na řadu nivelační vrstva, kterou je nutné přebrousit dohladka
- Penetrace – nyní přichází na řadu penetrace epoxidovou pryskyřičnou bází, kterou je zapotřebí provést kvůli odstranění skořepiny
- Doladění okrajů – okraje nanesené plochy musíme ukončit lištou nebo těsněním; těsnění lze vyrobit z PE pásky o síle 5 až 10 mm
- Příprava směsi – pryskyřičnou směs připravíme elektrickým míchačem do celistvé, homogenní hmoty, kterou následně odléváme v přiměřeném množství na připravený podklad; následně ji rozetřeme ozubenou stěrkou
- Odvzdušnění – provedeme odvzdušňovacím válcem, jenž odstraní i ty nejmenší vzduchové bubliny
- Dekorace – v této fázi lze přidávat dekorační prvky jako mince, písek, kamení či cokoliv jiného
- Finální ochrana – celou podlahu zafixujeme ochranným finálním nátěrem
Jak o podlahu pečujeme?
Na běžnou každodenní údržbu epoxidových podlah používáme klasický vysavač, mop a běžně dostupné čisticí prostředky na podlahy. Nečistot, které na povrchu zůstávají, se zbavíme PU čističem. Na velké plochy lze využít mycí automat se středně tvrdým kartáčem. Pro zaleštění jemných škrábanců používáme diamantový pad. Pro skutečně odolné skvrny využíváme roztoku PU čističe a vody. Koncentrace závisí na míře znečištění povrchu podlahy. Po nanesení roztoku na podlahu ho necháme pět až deset minut působit a následně povrch vyčistíme jednokotoučovým strojem. Uvolněné nečistoty se vysají a podlaha se následně vytře čistou vodou.
Sprejová metoda čištění epoxidové podlahy
Pro hloubkové čištění používáme takzvanou sprejovou metodu. PU čistič zředíme s vodou v poměru 1:50 či například 1:200. Výsledným roztokem se podlaha posprejuje a dále se čistí jednokotoučovým strojem. Aby podlaha dlouho vydržela a uchovala si svůj původní vzhled a lesk, je zapotřebí vyčištěnou podlahu přeleštit jednokotoučovým rotačním strojem nebo lešticím kartáčem.