Má přinášet hlavně radost a užitek bez zbytečných zásahů. Ekozahradnictví se liší od běžného v mnoha záležitostech. Na co myslet při její tvorbě?
Permakulturní zahrady nebo taky ekozahrady se vyznačují:
- Mulčováním
- Trvalkami
- Bezorebností
Velkým mýtem je bezúdržbovost zahrady. Bez zásahu člověka by časem původní rostliny nahradily ty vysázené. Vždy záleží na cílech a stylu zahradníka. Ani žádný z výše uvedených bodů pro permakulturní zahradu není nutností.
Pravidla ekozahrady
- Správný výběr rostlin je nejdůležitější. Ty musí v celém ekosystému prospívat a přinášet do něho důležité prvky.
- Potrava a domov pro hmyz a zvířata je další z věcí, které nesmí chybět. Každé zvíře v přírodě plní svou funkci, a proto je důležité umožnit jim obývat prostory zahrady. Těží z toho rostliny i zvířata.
- Při výsadbě mají vždy jedlé rostliny přednost před okrasnými. Ale i ty plní svou funkci a proto do ekosystému patří.
- Vytváření mikroklimatických podmínek zahrnují např. větrolamy. Umožňují rostlinám lépe hospodařit s vodou a navozují vhodnější podmínky k růstu.
- Kořenový systém musí být ve shodě. To znamená, že si rostliny nesmí konkurovat v příjmu živin a naopak se podporovat v růstu tím, že obohacují půdu živinami.
- Umístění jednotlivých rostlin má zásadní vliv na jejich užitkovost. Proto je design zahrady nutné promyslet před samotným sázením.
Vše se vším souvisí
Kvalitní zemina je základ. Pro život rostlin je stejně důležitá jako vzduch a voda. V prvé řadě je potřeba zeminu odplevelit a neosázenou část ochránit před erozí. Což zajistí mulč, který je z hlediska permakultury asi nejdůležitějším prvkem. Jde využít i listí, posekanou trávu nebo slámu. Na svazích je možné vystavět opěrné zídky z kamenů nebo kulatiny, které zajistí nespláchnutí zeminy při velkých deštích. Zídku zpevní samotné rostliny osázené na jejím vrchu.
Do ekozahrady nepatří žádné chemické prostředky. Hnojení probíhá za pomoci kompostu, posekaní trávy nebo zeleného hnojiva. Je však důležité udržovat správnou kyselost půdy, kterou zajistí mletý vápenec.
Zásady budování záhonů a vysazování rostlin
- zvýšené záhony jsou efektivnější
- semena se nevysévají příliš hustě a zelenina se nenechává přerůst
- k rostlinám nasaďte rychle rostoucí druhy, aby pokryly půdu a zamezily růstu plevelů
- keře a stromy je lepší zasadit na podzim nebo časně z jara
Dodržujte užitečné kombinace rostlin
- mrkev společně s cibulí
- rajčata a pór
- jahody a česnek
- ředkvičky spolu se salátem
I když permakultura nepotřebuje takovou údržbu jako klasická zahrada, je fajn být připravený. Ruční zahradní nářadí by mělo bohatě stačit k její údržbě. Nakonec zbude i dostatek času na posezení u kávičky s přáteli v zahradní houpačce nebo relaxaci v houpací síti.