Koncept, který je snadné milovat, ale složitější vytvořit v interiéru. Abychom vám dekorování vašeho domova v eklektickém stylu usnadnili, přinášíme 5 chyb, kterých byste se měli vyvarovat.
Co je to eklektický styl?
Eklektický styl patří mezi nejzajímavější a nejobtížnější. Význam slova „eklektický“ je postaven na kombinaci libovolných věcí okolo nás. Klidně používá moderní s retro, umění s primitivními předměty a přírodními materiály, zkrátka tak trochu se drží hesla: fantazii se meze nekladou! Přestože se na první pohled může zdát, že jde o koncepci bydlení pro každého, nic není tak jednoduché, jak to vypadá. I eklektický interiér má určitá pravidla.
Jaké jsou typické prvky eklektického stylu?
- výrazné a nečekané kombinace barev
- humor, nadsázka
- home-made nábytek, doplňky
- kombinace starého a nového
- kombinování prvků, které by vás možná nenapadly
Chyba číslo 1: Chybí tok
Jestliže jste propadli kouzlu eklektického stylu a přejete si jej dostat do vašeho domova, pak je dobré myslet na návaznost koncepce napříč jednotlivými místnostmi. Přestože je povaha tohoto stylu různorodá, každá místnost v domě by měla doplnit ty ostatní. Prostor by měl být jednoduše souvislý. Myslete na to, až budete zvažovat barvy, vzory, uspořádání a dekorace pro jednotlivé prostory.
Chyba číslo 2: Ledabylý výběr barvy
Zkoušejte a představujte si tu pravou barvu, která bude hlavním odstínem a sjednotí celý váš domov. Pomoci může třeba kus dřevěné desky či kartonu, které natřete požadovaným vzorkem. Tato pomůcka pomůže nejen při výběru barvy nátěru či tapety, ale také při nákupu tkanin a doplňků. Zvolte si jednu spíše neutrálnější barvu, která bude sjednocujícím faktorem celého návrhu.
Chyba číslo 3: Eklektický neznamená bez pravidel
Házet za hlavu každé designérské pravidlo je chyba. Pak může vzniknout chaotický a nesjednocený interiér. Přestože je eklektické bydlení velmi individuální a kombinuje nesourodé styly, najděte rovnováhu a jistou symetrii. I kdyby vrstvené předměty a dekorace spojovala jen velmi tenká linka, měla by tam být. Okolnosti by neměly být náhodné. Rozhodně neobětujte organizaci za rozmanitost.
Chyba číslo 4: Příliš mnoho
Možná chce bydlet stylově a reprezentativně hned. I to může být chyba. Často tak dojde k přehlcení místnosti zútulňujícími a domáckými prvky, jako jsou polštáře, koberce a textil. I zdánlivě příjemné dekorace mohou přinést do místnosti nesoulad. Jděte na to pomalu a zkuste ve výsledku vždy několik dní v místnostech žít. Jedině tak zjistíte, co vám sedí, a co není to pravé. Dekorovat můžete i průběžně. Nespěchejte.
Chyba číslo 5: Neorganizované uspořádání
Uspořádání nábytku a dekorací je důležité a neměli byste na něj zapomínat. Rozložení prostoru v místnosti je podle eklektického stylu mnohdy mnohem důležitější, než samotné barvy či tkaniny. Uspořádání nábytku by mělo být tak příjemně, abyste se v interiéru cítili dobře – vy i vaše rodina.