Severské národy, zejména pak Finové, jsou proslaveni svou vášní k saunování. Ale i u nás si tato procedura našla své oblíbence. Wellness center a pobytů, které nabízejí širokou nabídku různých typů saun, přibývá jak hub po dešti.
Proč si ale nedopřát komfort v podobě vlastní sauny i doma? Představte si, jaké by to bylo, kdybyste došli z práce a ještě před přípravou jídla si dopřáli 30 minut saunování. Lákavá představa, že? Máme pro vás dobrou zprávu, že s dnešní nabídkou mini saun na trhu už to není nereálné. Dokonce ani v panelovém bytě.
Saunování je zdraví prospěšné
O tom, že saunování pomáhá naší imunitě, není potřeba nikoho dlouho přesvědčovat. Střídání tepla a zimy je ideální kombinací, jak si tělo zvykne na extrémnější podmínky. Nicméně to není jediná výhoda u saunování.
Pobyt v sauně napomáhá i předcházet různým nemocem horních dýchacích cest. V neposlední řadě je to společně s koupáním v masážních a vířivých koupelích příjemný způsob relaxace. Tělo se vám po chvilce uvolní a vy tak zapomenete na každodenní stres z práce a starosti o domácnost s rodinou.
Jakou saunu zvolit
Pokud chodíte pravidelně do wellness center tak víte, že existuje více druhů saun. Nejvíce rozšířenou je finská. Tady taky očekáváme nejvyšší teploty, často atakují až hranici 90 °C. Ale každému z nás může vyhovovat něco jiného. Co člověk, to individualita a jiné chování těla. Proto byste si před instalací vlastní sauny do bytu měli rozmyslet, o jaký typ se bude jednat. Pokud si nejste jistí, běžte si je vyzkoušet. Spojíte tak příjemné s užitečným.
Bude to tedy klasická finská sauna, nebo dáte přednost infrasauně, kde jsou teploty o něco nižší? Pokud upřednostňujete vlhčí vzduch, pak vám doporučujeme zainvestovat do parní lázně. I tu seženete ve verzi mini do panelového domu.
Finská sauna
Tento typ sauny seženete jako kabinku, kterou není problém umístit například do chodby nebo obývacího pokoje vedle skříní. Rozměry kabiny jsou totiž pouhých 1,2 x 1,2 metrů. Pravdou je, že zrovna ve finské sauně by člověk měl spíše ležet než sedět, což tyto rozměry neumožňují. Pokud tedy můžete, zainvestujte do kabiny o velikosti alespoň 1,6 x 2,1 metrů. Zdravotní účel ale splní i malá kabina na sezení.
Při výběru finské sauny sledujte použité dřevo k její stavbě a kamna na ohřev. V případě dřeva se nejčastěji potkáte se skandinávským smrkem nebo kanadskou borovicí. Oboje je vhodným obkladem. Sedátka bývají z africké vrby (abachi). Do kabinových saun se instalují elektrická, akumulační nebo přímotopná kamna okolo 3 kW výkonu. Pro vaše účely je to naprosto postačující.
Infrasauna
I v případě infrasauny sežene verzi mini, tzv. infrakabiny. Ty nejmenší mají pouhý metr čtvereční a opět v nich sedíte. Protože fungují na odlišném principu než zmiňované finské sauny, tady to sezení není vůbec na škodu.
Infrasauna má celou řadu plusů. Nevysílá vysoké teploty do okolí ani nevytváří žádnou páru. Nemusíte se tedy bát umístit kabinu kamkoliv ve vašem bytě. Potřebovat budete pouze metr čtvereční plochy a zásuvku na 220 V. Jejich montáž je díky “stavebnicovému systému” snadnou záležitostí. Při výběru sledujte pouze typ zářiče. Na trhu jsou dva typy – keramický a dražší plošný.