Pokud zvažujete si pořídit novou sekačku, máme pro vás pár informací, které vám pomohou se správně rozhodnout.
Před samotným výběrem je dobré si položit následující otázky:
- Jak často budu sekačku využívat?
- Jak velkou plochu potřebuji posekat?
- Mám rovný, nebo svažitý pozemek?
- Mám členitou zahradu?
Benzínové sekačky
Poradí si i s dosti náročným terénem. Mají všeobecně vyšší hmotnost, což se může projevit ve zhoršené ovladatelnosti. Pokud jsou však vybavené pojezdem, ušetříte mnoho svých sil a sekat s ní může žena, ale i senior. Zvládnete s ní posekat velikost pozemku do 1 800 m2. V případě větší plochy je dobré uvažovat o zahradním traktorku.
Elektrické sekačky
U nich musíte počítat s nutností elektrického proudu a kabelu, který taháte všude za vaší sekačkou. Mají nižší hmotnost a snazší manipulaci. Snadno si poradí s jakýmkoliv terénem. Díky kabelu jsou elektrické sekačky vhodné pro plochy do 700 m2.
Akumulátorové sekačky
Jsou vybaveny i dvěma Li-ion akumulátory s dostatečnou výdrží. Nabíjení baterky netrvá dlouho, obvykle do jedné hodiny. Omezení nastává právě díky kapacity baterky. Proto se hodí k sekání plochy do 400 m2.
Výkony se u jednotlivých typů sekaček liší. U elektrických sekaček se pohybují od 1 000 W do 2 300 W. Benzínové sekačky mají výkon od 1 500 W do 6 500 W. Obvykle platí, že čím silnější je motor, tím je sekačka hlučnější. Hluk benzínové sekačky se může pohybovat od 93 dB do 100 dB.
To, jak vysokou trávu vaše nová sekačka zvládne posekat, se odvíjí od kroutícího momentu. Platí, že dvojnásobek kroutícího momentu se rovná maximální výšce trávy v centimetrech. Tedy 8 Nm zvládne posekat trávu vysokou 16 centimetrů.
Pozor na kolečka a koše
Travní koše jsou součásti každé sekačky. Koše s velkým objemem mají výhodu, že se do nich vejde velké množství trávy. Mohou mít objem až 70 litrů. Naproti tomu se s takovým košem hůře manipuluje. Zvlášť, když je plný trávy. Většina košů se dnes vyrábí z plastů, což jim zaručuje snadnou údržbu. U látkových provedení to není tak snadné.
U koleček je potřeba si dát pozor na jejich velikost. Platí, že čím větší jsou, tím lépe se s nimi v terénu jezdí. Sekačky bývají vybavené dvěma typy koleček. Slabší životnost mají kolečka s plastovými pouzdry, která jsou levná, lehká a nehodí se do náročného terénu. Ty s kuličkovými ložisky jsou sice dražší, ale mnohem odolnější.
Nezapomeňte na údržbu
Aby vám sekačka vydržela dlouhá léta, je třeba jí pravidelně opečovávat. Ta obnáší:
- Každoroční výměnu oleje;
- pravidelnou kontrolu svíček;
- čištění vzduchového filtru;
- kontrolu utažení šroubu;
- na zimu vypuštěná benzínu ;
- broušení nožů, případě jejich vycentrování;
- po každém sečení vyčištění vnitřního prostoru sekačky.