I když je v současné době horko natolik, že by se dalo rozdávat, nebude trvat dlouho a zima převezme svou vládu. Aby bylo v každém ročním období doma příjemně, je dobré přemýšlet o zateplení domu. To dovede v zimě udržet teplo uvnitř domu a v létě zabraňuje přehřátí zdí. V konečném důsledku přináší nižší energetická náročnost domu výraznou úsporu a nižší emise.
Zateplení domu však není jednoduchá záležitost. Vybrat správný materiál dá někdy pořádnou práci a rozhodně to není jednoduché. Mnoho domů se dnes zatepluje polystyrenem, což je nejpoužívanější materiál. Je ale škoda nezvážit i další materiály. Jaký tedy zvolit izolační materiál? Pojďme se společně podívat na jejich stručný přehled.
Pěnový polystyren
Jeho nízká hmotnost a výhodná cena ho činí poměrně žádaným. Dá se také snadno upravovat do požadovaných rozměrů. Jeho součinitel tepelné vodivosti se pohybuje v rozmezí 0,039 až 0,037 W/mK. Vyznačuje se poměrně vysokým difúzním odporem, což má za následek, že se cihlové zdivo pod ním dusí. To vede k většímu riziku vzniku plísní. Pokud si ho přece jen vyberete, je vhodné používat speciální perforované desky. Další nevýhodou je také jeho hořlavost.
Grafitový polystyren
Díky přidání nanočástic černého grafitu do klasické bílého polystyrenu, získá tento materiál součinitel tepelné vodivosti okolo 0,031 W/mK. Hodí se k zateplení nízkoenergetických a pasivních domů. Používá se stejně jako bílý pěnový polystyren do zateplovacího systému nebo ztraceného bednění. Pozor si ale dejte při jeho montáží. Desky grafitového polystyrenu nesmí být vystaveny přímému slunci.
Skelná minerální vlna
Minerální vata skvělé konkuruje polystyrenu. Je sice dražší, ale investice do ní se určitě vyplatí. Nepodléhá plísním, je nehořlavá, odpuzuje vodu a dobře se s ní manipuluje. Disponuje perfektními difúzními parametry, takže se hodí k použití na většinu konstrukcí. Její součinitel tepelné vodivost se pohybuje mezi 0,032 aý 0,036 W/mK. Hodí se do kontaktních i nekontaktních zateplovacích systémů.
Celulóza
Zateplovací systém vyrobený z recyklovaného materiálu upotřebí především majitelé starších domů. Velkou výhodou celulózy je rychlost její aplikace, kdy se do konstrukce vhání speciálními čerpadly a celý dům je možné zateplit během několika hodin. Navíc díky této aplikaci se nemusí odstraňovat záklopy stropů, střech a stěn. Rovnoměrné nanesení izolantu přináší aplikace za pomocí foukaného vzduchu. Celulózu před škůdci a požárem chrání anorganický roztok na bázi borité soli, kterým je napuštěná.
Sláma
Používá se v kombinaci s přírodními materiály, jakými jsou hliněné omítky nebo nepálené cihly. Je však důležité oddělit slámu od všech zdrojů vlhkosti vhodnou omítkou nebo obkladem.