Čerstvé bylinky rozjasní každý pokrm barvou i chutí. Ne každý má možnost pěstovat si čerstvé rostlinky v bylinkovém záhonu, to ale rozhodně není důvod se předem vzdávat. Několik „základních“ kousků si můžete bez problémů vypěstovat i v bytě v květináči. Kreativitě se přitom meze nekladou a bylinky se tak mohou stát příjemným společníkem na talíři – mohou se stát obdivovanou dominantou vašeho pokoje.
Které bylinky pěstovat v interiéru?
Obecná odpověď na otázku, jaké bylinky byste si měli doma pěstovat, je jednoduchá. Vyberte si ty bylinky, které vám chutnají a rádi z nich vaříte. Někdo se neobejde ráno bez čerstvé pažitky do míchaných vajíček, jiný nedá dopustit na chutné těstoviny s čerstvou bazalkou.
Odpověď na otázku, jaké bylinky se hodí přímo do vašeho bytu, nicméně tak jednoduchá není. U drtivé většiny bylinek platí, že mají rády světlo – hodně světla. A zejména starší byty dostatek světla bohužel nenabízejí.
Nejčastěji se v interiéru pěstuje již zmíněná bazalka, populární jsou ale i petržel, tymián, rozmarýn, máta, šalvěj či levandule, dobromysl (oregano) nebo již rovněž zmíněná pažitka.
Jak zajistit dostatek světla
Většině bylinek svědčí alespoň 6 hodin přímého světla denně. Pokud máte balkon, máte vyhráno, bylinkám se zde bude dařit nejlépe. Majitelé novějších bytů s velkými okny a prostornými parapety mohou rovněž jásat, na jihovýchodní či jihozápadní straně bytu se zde bude bylinkám dařit skvěle.
Pozor si dejte jen na to, aby bylinky umístěné těsně za oknem neutrpěly škody spálením – okno funguje jako skleník a sílu slunce znásobuje. Okna tedy otevírejte, nebo světlo zmírněte matnou folií, případně dejte bylinky dále od parapetu, aby takto intenzivní přímé světlo na bylinky skrz okno pražilo méně hodin.
Majitelé starších tmavých bytů či bytů orientovaných na severní stranu budou mít pěstování naopak o něco těžší. Pokud nejste schopni dostatek slunečního svitu zajistit přirozenou cestou, budete muset světlo suplovat uměle – pomůže tzv. plnospektrální žárovka či zářivka umístěná nad bylinkami. Běžně je seženete v hobby marketech, obchodech s elektrem či ve zverimexech s potřebami pro terarijní zvířata.
Bylinky koupené či od semínka?
Vždy doporučujeme vypěstovat si bylinky od semínek. Koupené bylinky mají větší tendenci trpět na nemoci a plísně, které si s nimi přivezete z obchodu. Stačí jen drobný zárodek a škůdce či nemoc vám mohou zlikvidovat celou úrodu.
U vlastních vypěstovaných bylinek je toto riziko mnohem nižší. Pokud máte samozřejmě možnost získat kvalitní bylinky z něčí zahrádky, jde o nejjednodušší a pravděpodobně i nejlepší variantu, silné rostlinky původem z venkovního prostředí vydrží i uvnitř nejvíce.
Pokud jdete cestou pěstování od semínek, pamatujte na to, že musí mít dostatek vláhy, semínka pravidelně roste rozprašovačem, větší rostlinky pak i zalévejte. U bylinek obecně platí, že mají vláhu rády, s vodou na nich tedy nikdy nešetřete.
Nezapomeňte na design
Proč mít bylinky jen tak poházené za oknem nebo na kuchyňské lince v obyčejných plastových květináčích? Dejte si záležet na tom, aby bylinky byly také designovou součástí vaší domácnosti. Vkusné dřevěné či kovové květináče jsou v současné době velmi trendy.
Pokud máte vysoké stropy, využijte toho a květináče zavěste ze stropu do různých výšek. Zelené bylinky uprostřed místnosti budou vypadat famózně, každá návštěva je bude obdivovat.
Velmi moderní jsou také stěny osázené květinami. Využít můžete poliček umístěných do různých výšek, nebo natažené sítě, do které následně květináče zachytíte. Hrajte si s barvami, výškou, materiály. K zeleným barvám se vždy hodí čisté barvy, nejlépe bílá a všechny přírodní odstíny dřeva.