Zahrada a terasa

Bylinková zahrádka – jaké vybrat?

Napsal  | 

V každé gurmánské a poctivé kuchyni by neměla chybět zeleň – především ta bylinková. Bylinky může pěstovat naprosto každý a to jak na zahradě, tak třeba na balkóně. V tomto článku přinášíme bylinky, které může vypěstovat kdokoliv a které nejenže udělají parádu a provoní kout, ve kterém je vysadíte, ale navíc jsou přínosné – a nejen v kuchyni!

Bylinky můžete pěstovat i v bytě - ilustrační obrázek, zdroj

Bylinky můžete pěstovat i v bytě – ilustrační obrázek, zdroj

Majoránka

Bylinka, kterou známe všichni. Majoránka se k nám dostala ze Středozemí v 16. století a od té doby je nezbytným kořením. Původně se tato bylinka s milým názvem používala na odstranění pachu z kabelek. Kromě toho se dá žvýkat jako pomocník při nepříjemných bolestech zubů. Léčivá bylinka však také pomáhá jako čaj při nachlazení nebo jako koupel při revma. No a nesmíme zapomenout, že je nezbytnou součástí tolik oblíbených bramboráků!

Jak tedy pěstovat? Umístěte majoránku na slunné místo s propustnou zemí – jde o teplomilnou rostlinku. Můžete ostříhat vždy na pár centimetrů – majoránka se krásně rozvětví a zahustí.

Meduňka

Medová panenka je aromatická rostlinka, která nám už celá léta pomáhá sladce usnout. Mimo jiné je voňavým doplňkem a ozdobou různých dezertů. Čerstvé listy meduňky se mohou přiložit na poštípaná místa hmyzem.

Meduňka je trvalka, můžete ji snadno pěstovat celoročně. Po pár letech doporučujeme trsy rozdělit a omladit meduňkový záhon.

Meduňka se také skvěle hodí na čaj - ilustrační obrázek, zdroj

Meduňka se také skvěle hodí na čaj – ilustrační obrázek, zdroj

Tymián

Rostlinka s výraznou chutí i vůní – to je tymián. Hodí se k masům i do polévek. Léčí průdušky i nachlazení a podobně jako majoránka také revmatické onemocnění. Můžete s ním ochutit také pizzu, citronový tymián se zase výborně hodí třeba do dýňové polévky. Navíc pomáhá stejně jako kopřiva v boji při pylových alergiích – pokud vás alergie nenechá na pokoji, zkuste popíjet tymiánový čaj.

Tymián je teplomilná letnička, proto se pěstuje pouze v tomto období. Naši zimu by tymián nepřežil.

Není nad čerství bylinky v kuchyni - ilustrační obrázek, zdroj

Není nad čerství bylinky v kuchyni – ilustrační obrázek, zdroj

Bazalka

Bazalka je asi nepopulárnější bylinkou, která nemůže chybět v žádném italském pokrmu. Nádherně voní a hojně roste. Jí se hlavně za čerstva a to nejen v hlavních jídlech, ale také v salátech, které příjemně osvěží. Bazalka léčí ledviny a zácpu, tedy najde uplatnění i jako léčivá rostlina.

Bazalka je další z teplomilných bylinek, proto je vhodné umístit ji na slunečné místo. Pěstovat se dá také na balkónech. Když se jí daří, velmi se rozroste – můžete zastřihávat.

Bazalka, nejoblíbenější bylinka do salátů - ilustrační obrázek, zdroj

Bazalka, nejoblíbenější bylinka do salátů – ilustrační obrázek, zdroj

Petrželka

Kudrnka nesmí chybět v žádném hutném vývaru! Také ráda zdobí pomazánky a pomáhá při urologických potížích.

Petrželka je dvouletkou – po výsevu se sklízí listy a za rok rostlinka vykvete a zhyne. Můžete pěstovat také v truhlíku nebo hrnci petrželáku.

Květináč na bylinky Limes Dublo 2,3 l, tmavě zelená

Květináč na bylinky Limes Dublo 2,3 l, tmavě zelená

Květináč na bylinky Sagaform Trio Herb

Květináč na bylinky Sagaform Trio Herb

Šalvěj

Šalvěj odpuzuje hmyz, proto ji můžete umístit také na okno či balkón. Je vhodná k drůbeži, vnitřnostem a k přípravě másla či octu. Tato bylinka snižuje pocení a je oblíbená pro své protiplísňové účinky.

Šalvěj vydrží až pět let, poté vyměňte za novou. Má ráda slunce a lehkou suchou zeminu. Vypadá příjemně na pohled, můžete využít i na okrasu.

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *