V každé gurmánské a poctivé kuchyni by neměla chybět zeleň – především ta bylinková. Bylinky může pěstovat naprosto každý a to jak na zahradě, tak třeba na balkóně. V tomto článku přinášíme bylinky, které může vypěstovat kdokoliv a které nejenže udělají parádu a provoní kout, ve kterém je vysadíte, ale navíc jsou přínosné – a nejen v kuchyni!
Majoránka
Bylinka, kterou známe všichni. Majoránka se k nám dostala ze Středozemí v 16. století a od té doby je nezbytným kořením. Původně se tato bylinka s milým názvem používala na odstranění pachu z kabelek. Kromě toho se dá žvýkat jako pomocník při nepříjemných bolestech zubů. Léčivá bylinka však také pomáhá jako čaj při nachlazení nebo jako koupel při revma. No a nesmíme zapomenout, že je nezbytnou součástí tolik oblíbených bramboráků!
Jak tedy pěstovat? Umístěte majoránku na slunné místo s propustnou zemí – jde o teplomilnou rostlinku. Můžete ostříhat vždy na pár centimetrů – majoránka se krásně rozvětví a zahustí.
Meduňka
Medová panenka je aromatická rostlinka, která nám už celá léta pomáhá sladce usnout. Mimo jiné je voňavým doplňkem a ozdobou různých dezertů. Čerstvé listy meduňky se mohou přiložit na poštípaná místa hmyzem.
Meduňka je trvalka, můžete ji snadno pěstovat celoročně. Po pár letech doporučujeme trsy rozdělit a omladit meduňkový záhon.
Tymián
Rostlinka s výraznou chutí i vůní – to je tymián. Hodí se k masům i do polévek. Léčí průdušky i nachlazení a podobně jako majoránka také revmatické onemocnění. Můžete s ním ochutit také pizzu, citronový tymián se zase výborně hodí třeba do dýňové polévky. Navíc pomáhá stejně jako kopřiva v boji při pylových alergiích – pokud vás alergie nenechá na pokoji, zkuste popíjet tymiánový čaj.
Tymián je teplomilná letnička, proto se pěstuje pouze v tomto období. Naši zimu by tymián nepřežil.
Bazalka
Bazalka je asi nepopulárnější bylinkou, která nemůže chybět v žádném italském pokrmu. Nádherně voní a hojně roste. Jí se hlavně za čerstva a to nejen v hlavních jídlech, ale také v salátech, které příjemně osvěží. Bazalka léčí ledviny a zácpu, tedy najde uplatnění i jako léčivá rostlina.
Bazalka je další z teplomilných bylinek, proto je vhodné umístit ji na slunečné místo. Pěstovat se dá také na balkónech. Když se jí daří, velmi se rozroste – můžete zastřihávat.
Petrželka
Kudrnka nesmí chybět v žádném hutném vývaru! Také ráda zdobí pomazánky a pomáhá při urologických potížích.
Petrželka je dvouletkou – po výsevu se sklízí listy a za rok rostlinka vykvete a zhyne. Můžete pěstovat také v truhlíku nebo hrnci petrželáku.
Šalvěj
Šalvěj odpuzuje hmyz, proto ji můžete umístit také na okno či balkón. Je vhodná k drůbeži, vnitřnostem a k přípravě másla či octu. Tato bylinka snižuje pocení a je oblíbená pro své protiplísňové účinky.
Šalvěj vydrží až pět let, poté vyměňte za novou. Má ráda slunce a lehkou suchou zeminu. Vypadá příjemně na pohled, můžete využít i na okrasu.