Pár sedí u stolu na čalouněných židlích a popíjí šálek čaje. Nástěnné dřevěné hodiny odbývají půl pátou. Obývacímu pokoji dominuje černá sedačka, která je v kontrastu s jednoduchou bílou barvou, která převládá na stěnách i nábytku. Pouze u dveří na jedné stěně je jemný patchwork. Celý interiér místnosti působí klidně a v souladu s přírodou. Je tu poklizeno a otevřeným oknem jde vidět krátce střižený trávník na zahradě.
Konec nostalgie a snění. Angličané jsou pověstní tím, jak si zakládají na svých zahradách a především trávnících. Jejich bydlení je ve venkovském stylu, který nese výše popsané prvky – čalouněný nábytek, dřevo a jemné barvy s něčím kontrastním. Nelíbilo by se vám mít doma něco podobného? Vůbec nevadí, že nebydlíte na vesnici. Anglický styl bydlení se dostává už i do měst.
Něžnost o půl páté
Pití čaje, nejenom o půl páté, je typické právě pro tolik konzervativní Angličany. Ale díky tomu jejich obývací pokoje vypadají vskutku reprezentativně až nadčasově. Pokud se i vám zalíbil anglický interiér, nechte se inspirovat několika tipy v dnešním článku.
Protože britský venkov je plný dřeva, kamene a železa, hledejte možnosti, jak využít tento materiál i ve vašem bydlení. Pořiďte si tmavší nábytek, ale k němu dekorace a zdi laďte do světlých tónů. Ať bydlení nepůsobí ponurým dojmem. Jestli nejste fanoušci obložených zdí, pak vsaďte na tapety. Právě jimi to v anglických bytech přímo hýří.
Jaké jsou nejčastější dekorativní motivy a to nejenom na tapetách? Vzpomeňte si na anglický trávník a jejich zahrady. Ano, přírodní motivy plné rozkvetlých květin jsou hlavním předmětem všech obrazů, váziček i tapet. Květiny naleznete i na ubrusech, přehozech přes postele nebo závěsech. Jistě i zmiňovaný patchwork v příběhu obsahoval nějaký květný motiv.
V obývacím pokoji by neměl chybět koutek na odpolední siestu. Dřevěný stolek s vyřezávanými nohami a k tomu čtyři čalouněné židle jsou ideálem. Konečně taky přichází chvíle oprášit všechny porcelánové servisy, které jste zdědili po prarodičích anebo získali jako danajský dar na svatbě. V něčem přece musíte hostům podávat anglický čaj.
Nejste-li příznivci čajových dýchánků, umístěte porcelánové servisy a hrníčky do vitrín za sklo. Jedna polička umístěná nad dveřmi doplní vzhled vašeho anglického interiéru. Dalším častým dekoračním prvkem v anglickém stylu bývají svícny a svíčky. Tady můžete zapojit i další materiál tolik typický pro anglický venkov – kov. Kovové svícny esteticky rozmístěte po komodách a skříních v pokoji.
Zatopte si v krbu
Poslední dominanta v anglickém pokoji na venkově je krb. Dneska jsou krby poměrně rozšířenou záležitostí i v českých domech. Pokud tedy řešíte vytápění vašeho domu, pak to zkuste ve stylu anglický lordů – zatopte si na zimu v krbu.
Jaký typ krbu je nejvhodnější pro vás záleží na účelu, který si od krbu slibujete. Chcete ho využívat jenom k přitápění, nebo by měl vyhřívat všechny vaše místnosti? Bude sloužit jako dekorace k příležitostnému zapálení, nebo bude plápolat pokaždé ve vaší přítomnosti. V prvním případě vám postačí otevřený krb, v druhém případě kvůli údržbě a prachu sáhněte po uzavřeném.