Patříte mezi zaryté milovníky filmů a dokážete s popcornem v ruce trávit dlouhé hodiny sledováním nejnovějších blockbusterů, klasických trháků nebo uměleckých snímků? Pak jste už určitě přemýšleli o zařízení domácího kina nebo kinosálu. Pojďme se podívat, co je k tomu potřeba.
Patříte mezi zaryté milovníky filmů a dokážete s popcornem v ruce trávit dlouhé hodiny. Pak jste už určitě přemýšleli o zařízení domácího kina nebo kinosálu.
Domácí kino není už dnes žádná rarita, naopak jde o celkem běžnou záležitost. Abyste mohli říct, že máte domácí kino, stačí vám kvalitní televize s pořádnou úhlopříčkou a sada reproduktorů, které vykouzlí dokonalý, prostorový zvukový zážitek. Domácí kinosál však představuje řešení, které celou iluzi kino-projekce dotahuje ještě dál.
Jak může vypadat domácí kinosál?
Pokud se rozhodnete zařídit si doma „kinosál“, máte samozřejmě spoustu možností a zřejmě narazíte i na různá omezení – ať už finanční, stavební nebo jiná. Výsledek tak může vypadat velmi různorodě. Od rozměrného plátna a pohodlné sedačky, až po skutečně věrnou, zmenšenou repliku kinosálu se vším všudy. Takový kompletní kinosál si můžete vytvořit sami, ale je také možné oslovit specializovanou firmu, která pro vás zpracuje a zrealizuje celý projekt na míru.
Co nesmí v kinosálu chybět?
Kinosál by měl být situován v dostatečně prostorné místnosti, která umožní větší odstup od promítacího plátna. Dále budete potřebovat samotné projekční plátno (a volnou stěnu), počítač nebo notebook jako zdroj pro přehrávání a kvalitní projektor, který bude signál z počítače vysílat ve velkém formátu na zeď.
Volbu projektoru dobře zvažte. Zaměřte se především na parametry, jako je rozlišení a svítivost. Svítivost je udávaná obvykle v jednotkách ANSI lumen – a čím vyšší je, tím kvalitnější a zřetelnější bude projekce i například při denním světle. S vyšší svítivostí ale stoupá i cena projektoru. Je proto vhodné vytvořit pro kinosál optimální světelné podmínky (okna s roletami nebo žaluziemi).
Co se týče rozlišení, je vhodné volit projektory alespoň s podporou FHD (1920 x 1080 bodů), jinak nebude velkoformátové promítání příliš kvalitní. Dnes už ale můžete sáhnout i po projektorech s podporou například 4K UHD rozlišení (3840 × 2160 bodů).
Některé projektory mohou navíc i sami o sobě sloužit jako multimediální přehrávače a odpadá nutnost používání počítače jako zdroje. Bez čeho se ale neobejdete, je kvalitní reprosoustava. Integrované reproduktory počítače nebo projektoru nabízejí pouze „informativní“ kvalitu, která je pro dané účely naprosto nedostačující.
Jakmile vše zařídíte, nezbývá než vybrat nějaký zajímavý snímek, pozvat přátele a užít si premiéru přímo u vás doma. Za vstupenky do běžného kina již utrácet nemusíte.